زینب آزادبخت
تماس با من
پروفایل من
نویسنده وبلاگ زینب آزادبخت
آرشیو وبلاگ
      زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی (مسیری جدید در ارتقای سطح علمی)
زلزله اخیر ژاپن کف اقیانوس را 97 فوت جابه جا کرده است نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٢/۳٠

زمین لرزه اخیر ژاپن که  منجر به ایجاد یکی از عظیم ترین و مخرب ترین تسونامی های جهان شد، باعث جابه جایی 79 فوتی کف اقیانوس شده است که بزرگترین لغزش زلزله ای ثبت شده در تاریخ می باشد.

اما به گفته کریس گلدفینگر ( Chris Goldfinger) رئیس بخش تکتونیک های فعال و نقشه برداری کف اقیانوس دانشگاه ارگان، این امر به این معنا نیست که این بزرگترین لغزش ثبت شده در تاریخ بوده که توسط زلزله ایجاد شده، به این دلیل که زلزله مارچ اولین زمین لرزه ای بوده که دانشمندان موفق شدند بصورت مستقیم لغزش آن را با فاصله هزاران فوت در عمق آب اندازه گیری کنند. به گفته ایشان که عضوی از گروه مطالعاتی نبوده اند، هر زمین لرزه ای با مقیاس 9 ریشتر اهمیتی برابر این زمین لرزه خواهد داشت. گلدفینگر اضافه کرد که به عنوان مثال زلزله 2004 سوماترا ممکن است کف اقیانوس را به میزان حدودی 100 فوت (30 متر) جابه جا کرده باشد.

تکنولوژی جی پی اس (GPS) حرکات گسل ها را ردیابی می کند

برای چندین سال است که گروهی  از دانشمندان به سرپرستی ماریکو ساتو (Mariko Sato) از گارد ساحلی ژاپن نقاط خاصی از گسلهای ژاپن که زمین لرزه های اخیر را ایجاد کرده اند، تحت نظارت داشته اند.

دانشمندان فرستنده های مجهز به روشهایی دقت صوتی بالا را در کف دریا قرار داده و تغییر مکان آن ها را توسط کشتی های تحقیقاتی ثبت می کنند. مکان فرستنده ها نیز بصورت دقیق توسط ماهواره های جی پی اس ردیابی می شود.

(فرستنده صوتی که تحرکات کف اقیانوسی را ردیابی می کند در نزدیکی سواحل ژاپن) 

ساتو عقیده دارد که این روش دو مرحله ای بسیار ضروریست زیرا امواج  جی پی اس توانایی رسیدن به کف دریا را ندارند.

اندکی پس از زلزله 11 مارچ ژاپن دانشمندان برگشتند تا تغییرات را اندازه گیری کنند. گلدفینگر بیان می کند که  این اولین بار است که یک زلزله بزرگ فرورانشی در قسمت زیر دریایی گسل، جایی که بیشتر فعالیت ها رخ می دهند بصورت مستقیم مشاهده شده است. ایشان اضافه کردند "ما معمولا باید لغزش ها را توسط جی پی اس های سطح خشکی استنباط( برداشت) کنیم،  بنابراین توانایی اندازه گیری آن بصورت مستقیم بسیار مفید خواهد بود. این امر توانایی مدل سازی سطحی را تایید  کرده و پیشرفت زیادی را در این زمینه بوجود خواهد آورد."

فهمیدن تسونامی/ زلزله های آینده

برطبق گفته گلدفینگر "هرچه بیشتر در مورد این زلزله ها دانش کسب کنیم بهتراست." ایشان اضافه کردند که مدل های پیشین 2011 به عنوان مثال زلزله بزرگی را در اطراف مکان اپی سنتر زلزله اخیر ژاپن واقع در نزدیکی ساحل شرقی جزیره هون شو پیش بینی نکرده بودند.

 ساتو رئیس این تحقیقات نیز بیان کرد که این تحقیقات در درک تسونامی ها بسیار مفید هستند. ایشان ادامه دادند که ادامه نظارت بر روی جابه جایی های کف دریا به منظور ارزیابی خطر زلزله ها وتسونامی های آینده از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

 گردآوری و ترجمه : زینب آزادبخت

منبع: National Geographic

 

 

لینک      نظرات ()      

هفتمین کنفرانس زمین شناسی مهندسی و محیط زیست ایران نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٢/٢۸

مکان : دانشگاه شاهرود

زمان : 15 الی 17 شهریور 1390

موضوعات کنفرانس

 1. زمین شناسی مهندسی ابنیه های تاریخی
 2. زمین شناسی مهندسی تونل و فضاهای زیر زمینی
 3. ویژگی های زمین شناسی مهندسی سنگ ها و خاک ها
 4. زمین شناسی مهندسی سد و منابع آب
 5. کاربرد فناوری های نو در زمین شناسی مهندسی
 6. زمین شناسی زیست محیطی
 7. آموزش و تحقیقات در زمین شناسی مهندسی
 8. زمین شناسی مهندسی شهری
 9. زمین شناسی مهندسی سد و سازه های آبی
 10. فناوری های نوین در زمین شناسی مهندسی
 11. زمین پزشکی
 12. زمین شناسی زیست محیطی
 13. خطرات زمین شناسی

آخرین مهلت ارسال مقالات : 15 خرداد 1390

آخرین مهلت ثبت نام  و بازدید علمی : 10 تیر 1390

تاریخ اعلام نتایج داوری : 30 خرداد 1390

لازم به یاد آوری است که در حاشیه این کنفرانس نمایشگاهی از تجهیزات، ابزار و نرم افزارهای تخصصی نیز برگزار خواهد شد. همچنین بازدید یکروزه ای از زمین لغزه های دره خوش ییلاق و پدیده های کارستی و طبیعت زیبای قلعه موران نیز برنامه ریزی شده است. برای اطلاعات بیشتر به وبسایت دانشگاه مراجعه کنید.

 

لینک      نظرات ()      

چرا ماه به رنگ های مختلف دیده می شود؟ نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٢/٢٦

زمین شناسان دانشگاه آزاد

سکانس بالا ماه کامل را در تاریخ 17 آپریل 2011 در شهر لیدن، هلند نشان می دهد. ماه نارنجی رنگ سمت چپ، تصویر ماه بلافاصله پس از طلوع آن با فاصله 7 درجه از افق شرقی می باشد. ماه هلویی- کرم رنگ میانی، تصویر ماه با کمی فاصله از افق ( 14 درجه ) می باشد که هنوز به اندازه کافی فراز نگرفته است و در نهایت تصویر ماه نقراه ای  سمت راست، دو ساعت پس از گرفتن عکس اول و زمانی که ماه با فاصله 19 درجه از افق قرار داشته، گرفته شده است.

ماه زمانی که در نزدیکی افق است یا زمانیکه ذرات غبار در آسمان زیاد هستند می تواند به رنگ نارنجی دیده شود. نور مرئی ماه ترکیبی از رنگهای مختلف شامل قرمز، نارنجی، زرد، آبی، سبز و بنفش می باشد که ترکیب آن ها به رنگ سفید دیده می شود.

این نور برای رسیدن به زمین باید از اتمسفر آن عبور کند. زمانیکه ماه  به اندازه کافی در آسمان فراز گرفته و هوا نیز تمیز است، تمامی این اشعات به زمین رسیده و در نتیجه ماه به رنگ سفید دیده می شود.

بنابراین چرا ماه  در نزدیکی افق و یا زمانیکه هوا آلوده یا دودی است به رنگ نارنجی دیده می شود؟ این موقعیت ها شرایط  را برای رسیدن امواج نوری به سطح زمین سخت تر می کنند. و اما زمانیکه ماه نزدیک افق است، در حقیقت با فاصله بیشتری نسبت به زمین قرار دارد تا زمانیکه در آسمان بالا رفته است، بنابراین امواج آن باید مسافت بیشتری را در اتمسفر طی کنند تا به زمین برسند.

در کنار عوامل یاد شده باید یادآور شد که بعضی از رنگ ها (آبی، سبز و بنفش) در برخورد با ذرات هوا به دلیل کوتاه بودن طول موجشان منحرف شده و اصطلاحا انکسار می یابند. به زبان ساده این طول موج ها نمی توانند به دلیل کوتاه بودن طول موجشان از داخل ذرات هوا  و آلودگی ها به سلامتی رد شده و به  سطح زمین برسند و تنها طول موج های بزرگتر مثل قرمز، نارنجی و زرد در این میان موفق هستند.

زمین شناسان دانشگاه آزاد

نور نارنجی ماه در زمان خسوف

این پدیده بیشتر در زمان ماه گرفتگی رخ می دهد زمانیکه قسمت اعظم و یا تمام نوری که به ماه می رسد  بایستی از داخل اتمسفر زمین عبور کند و در نتیجه ماه به رنگ نارنجی و یا قرمز دیده می شود.

 

گرد آوری و ترجمه : زینب آزادبخت

 

 

لینک      نظرات ()      

اولین همایش ملی زمین شناسی ایران نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٢/٢٤

 

زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی

محور های همایش:

1-پترولوژی و ژئوشیمی

2-زمین شناسی اقتصادی و منابع معدنی

3-چینه و فسیل شناسی

4-رسوب شناسی و سنگ رسوبی

5-زمین شناسی ساختمانی و تکتونیک

6-زمین شناسی نفت

7-زمین شناسی مهندسی

8-ژئوفیزیک

9-آب شناسی

10-زمین شناسی زیست محیطی

11-سنجش از دور(RS) و (GIS)

12-دانش های نوین(زمین گردشگری،زمین آمار،زمین پزشکی،...)

مکان برگذاری: دانشگاه آزاد  اسلامی  واحد شیراز

زمان : 4 و 5 خرداد 1390

اگرچه مهلت ارسال مقاله به این همایش پایان یافته است اما دوستان علاقه مند به حضور در این همایش می توانند برای اطلاعات بیشتر به وبسایت این همایش رفته و ثبت نام نمایند.

با تشکر از آقای افشین عباسی 

 

 

لینک      نظرات ()      

سنگهای اربیکولار ( سنگهایی با دوایر متحد المرکز)- قسمت دوم نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٢/٢۱

سلام

این هم قسمت دوم سنگهای اربیکولار. امیدوارم که شما عزیزان هم از خواندن این مطلب لذت ببرید:

بزرگی (سایز) ارب ها به ترکیب شیمیایی سنگ بستگی دارد. ارب های بزرگ مقیاس (شعاع بیشتر از 10 سانتی متر تا 40 سانتی متر) تنها در سنگهای سیلیکاته ای که میزان کوارتز و فلدسپات بالایی دارند دیده می شوند. سنگهای بازیک، ارب های کوچکتری دارند و کوچکترین ارب ها نیز در سنگهای فوق بازیک، پریدوتیت و سنگهای کربناته دیده می شوند.

بیشتر سنگهای اربیکولار ترکیب حدواسط داشته و کانی اصلی تمامی نوع سیلیکاته آن ها، پلاژیوکلاز می باشد. سنگهای دیوریتی، گابرویی، مونزونیتی تا کوارتز مونزونیتی انواع غالب هستند. سنگهای گرانیتی با این بافت نیز (بیشتر از 20 درصد کوارتز و فلدسپات پتاسیک بیشتر از پلاژیوکلاز) یافت می شوند اما فراوانی آن ها زیاد نیست. همانگونه که اشاره شد، سنگهای بازیک نیز بافت اربیکولار نشان می دهند، اما عجیبترین نوع بافت اربیکولار، در حفاری های مغزه گیری سنگهای کربناته سوکلی(1)، شمال فنلاند مشاهده شده است.

((تصویری از سنگ های کربناته سوکلی در زیر میکروسکوپ، نور معمولی))

همانگونه که در بالا اشاره شد سنگ های اربیکولار نادر هستند. یکی از دلایل آن، ضخامت کم تشکیل این بافت است. تقریبا تمام این سنگ ها در دایک ها یا لنزهای حواشی توده های نفوذی قرار دارند که میانگین ضخامتی طول آن ها در حدود چندین ده متر و عرضی سه تا پنج متر می باشد. رخنمون های بزرگتر نیز ممکن است بصورت خیلی نادر مشاهده شوند. از طرف دیگر تعدادی از رخنمون های کوچکتر نیز شناسایی شده اند که قطری کمتر از 5 متر دارند.

 

  

 1. SOKLI

 


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

سنگهای اربیکولار ( سنگهایی با دوایر متحد المرکز)- قسمت اول نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٢/۱۸

 در حقیقت این سنگ ها نوع نادری از بافت سنگ های آذرین بیرونی (درونی) هستند که در محدوده وسیعی از ترکیبات از گرانیتی تا بازیک، فوق بازیک و حتی در سنگ های کربناته دیده می شوند. ترکیب آن ها شامل ترکیب معمول سنگ های آذرین درونی مانند فلدسپات پتاسیک، کوارتز، پلاژیوکلاز، هورنبلند، بیوتیت و بعضی کانی های دیگر می باشد. بر طبق آخرین مطالعات، این سنگ ها تحت تاثیر تغییر میزان مواد فرار و یا نوسان سریع فشار و/یا حرارت ایجاد می شوند، اما هنوز علت دقیقی برای این رخداد ها معرفی نشده است و راز چگونگی تشکیل آنها همچنان بصورت یک سوال باقی مانده است.

به  هر یک از مجموعه های حلقه های متحد المرکز این سنگ ها "orbicules" یا به اختصار "orbs" گفته می شود. این اشکال کروی سایز و ترکیبات مختلفی از خود نشان داده و گاهی به دلیل دگرشکلی به صورت کشیده دیده می شوند.

ساختار کلی ارب ها شامل هسته ای در مرکز است که توسط بلورهایی شعاعی رشد یافته احاطه شده است، قسمت خارجی آنها نیز دارای دوایر متحد المرکزی است که "پوسته (1)"نامیده می شوند. در بیشتر موارد پوسته متشکل از تعداد زیادی دوایر متحد المرکز است اما در موارد معدودی تنها یک پوسته دیده می شود.

 از میان ترکیبات مختلفی که می توانند هسته ارب ها را تشکیل دهند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- دسته ای از بلورهای کوچک

2- تک بلورهای درشت (یا تکه ای از آن ها) که "هسته (2)" نامیده می شوند.

3-  برون سنگ(3)- تکه هایی از سنگ میزبان

این هسته ها توسط بلورهای شعاعی رشد یافته احاطه شده و کم کم به پوسته ها تبدیل می شوند. پوسته ها نیز ترکیبی از لایه های مختلف بلوری هستند. بعضی از لایه ها، بلورهای شعاعی رشد یافته اند (اغلب پلاژیوکلازها)، بعضی ها مماس و باقی ترکیبی از بلورهای ریزدانه فاقد جهت یافتگی هستند.  لازم به یاد آوری است که در تصویر واضح پوسته در زیر میکروسکوپ – لایه های متحد المرکز-  بافت کانیایی همیشه منطبق بر بافت تشریح شده نمی باشد.

نمونه تیپیکی از بافت اربیکولار بصورت زیر می باشد:

بافت اربیکولار

  1.  Shells
 2.  Nucleus
 3.  Xenoliths 

ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

منبعی کامل از اطلاعات کانسارهای مس پورفیری دنیا نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٢/۱٧

زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی

سلام. انشالا که خوب باشین

همان گونه که شما عزیزان می دانید، ایران دارای کانسارهای  مس پورفیری زیادی است که تعداد آن ها رو به افزایش است. در همین راستا و با توجه به اهمیت مطالعه کانسارهای پورفیری در کمک به شناسایی موارد همسان، سازمان زمین شناسی آمریکا اقدام به جمع آوری اطلاعات کانسارهای مس پورفیری دنیا نموده  که شامل اطلاعات، نقشه ها  و تجزیه تحلیلهای مقدماتی کانسارهای پورفیری می باشد. به تازگی قسمتی از این اطلاعات در معرض استفاده عموم قرار گرفته است. شما عزیزان نیز میتوانید این اطلاعات را با رفتن به سایت USGS دانلود کنید.

لینک      نظرات ()      

دومین همایش زمین شناسی اقتصادی ایران نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٢/۱۳

 

دومین همایش زمین شناسی اقتصادی ایران

محورهای همایش

 • زمین شناسی اقتصادی
 • پترولوژی (مرتبط با زمین شناسی اقتصادی)
 • اکتشافات ژئوشیمیای
 • اکتشافات ژئوفیزیکی و ذخایر معدنی (مرتبط با زمین شناسی اقتصادی)
 • سنجش از دور (مرتبط با زمین شناسی اقتصادی)
 • زمین شناسی زیست محیطی (مرتبط با زمین شناسی اقتصادی)
 • کانه آرایی (مرتبط با زمین شناسی اقتصادی)

 

آخرین مهلت ارسال مقالات : 31 اردیبهشت 1390

زمان: 15 لغایت 16 تیر 1390

مکان: دانشگاه لرستان

آدرس ارسال مقالات: لرستان، خرم آباد، کیلومتر 5 جاده تهران، دانشگاه لرستان، دانشکده فنی و مهندسی، دبیرخانه دومین همایش زمین شناسی اقتصادی ایران

برای اطلاعات بیشتر لطفا به وبسایت دانشگاه لرستان سر بزنید

دانشگاه لرستان

لینک      نظرات ()      

  نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٢/۱٠


تصویری زیبا از جفت کهکشانی Arp 273 که به مناسبت بیست و یکمین سال پرتاب تلسکوپ فضایی هابل ESA ناسا منتشر شده است. شکل پیچ خورده کهکشان بزرگتر نشان دهنده فعالیت های کششی با  کهکشان کوچکتر است. در حقیقت دانشمندان عقیده دارندکه کهکشان کوچکتر از داخل کهکشان بزرگتر عبور کرده است.

Arp 273 در داخل صورت فلکی آندرومدا  با فاصله تقریبی 300 میلیون سال نوری از زمین قرار گرفته است.

گردآوری و ترجمه : زینب آزادبخت

لینک      نظرات ()      

دومین همایش علوم زمین، نکوداشت استاد پیشگام زمین شناسی ایران دکتر عبدالکریم قریب نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٢/۸

حوزه(های) تحت پوشش: پترولوژی و ژئوشیمی, تکتونیک / زلزله, زمین شناسی, زمین شناسی اقتصادی, ژئوفیزیک, مهندسی ژئوتکنیک / زمین شناسی مهندسی 

تاریخ برگزاری: 10 خرداد 1390
برگزار کننده: دانشگاه آزاد اسلامی واحد آشتیان
محل برگزاری: آشتیان

تاریخ‌های مهم:
مهلت ارسال چکیده: 1390/2/10
اعلام نتایج داوری چکیده مقالات: 1390/2/15
مهلت ارسال اصل مقاله: 1390/2/15
مهلت ثبت نام: 1390/2/20

محورهای همایش:
زمین شناسی اقتصادی معادن و کانسارها
پترولوژی و سنگ شناسی
چینه و فسیل شناسی
آتشفشان شناسی/سازوکارها و مخاطرات
رسوب شناسی و محیط های رسوبی
زمین شناسی پزشکی داروها و کاربردها
زمین شناسی محیط زیست
زمین شناسی کواترنر
زمین ریخت شناسی و تحولات آن
زمین شناسی و اکتشاف معدن
زمین شناسی دریایی/هیدرولوژی و ژئوهیدرولوژی
ژئوشیمی/هیدروژئوشیمی و ژئوشیمی مواد آلی
ژئوفیزیک/فناوری و دستاوردها
ژئوتوریسم و ژئوپارک ها
زمین شناسی ساختمانی و تکتونیک
خطرات زمین شناسی و کاهش خطرپذیری
زمین شناسی مهندسی
فناوری های نوین در زمین شناسی
کاربردهای نوین زمین شناسی در علوم دیگر
سنجش از دور و GIS

اطلاعات تماس با دبیرخانه:
تلفن دبیرخانه: 08627222500
فکس دبیرخانه: 08627224373
ایمیل: aiau.2ndgeosym@gmail.com

وب‌سایت: http://aiau2ndgeosym.cnf.ir/fa

 

 

لینک      نظرات ()      

کهکشان چیست؟ نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٢/۸

 

کهکشان چیست؟ شاید جالب باشد که بدانید دانشمندان تاکنون هیچ پاسخ دقیقی برای این سوال بنیادی  پیدا نکرده اند و هیچ توافقی مبنی بر زمان تبدیل خوشه های ستاره ای (cluster) به بیشتر از آن (کهکشان) وجود ندارد. اکنون با توجه به کشمکش های ایجاد شده بر سر موقعیت پلوتو به عنوان یک سیاره، دو اخترفیزیکدان استرالیایی و آلمانی مباحثه ای در این زمینه ایجاد و حتی وبسایتی برای مردم راه اندازی تا به نظرات آنها رای بدهند.

بیشتر افراد تصور میکنند که کهکشان به مجموعه ای از ستارگان گفته میشود، اما سوال اساسی مطرح شده در مورد تعداد ستارگان آن مجموعه خواهد بود. ستاره شناسان  تجمعات 5 یا بیشتر ستارگان را گروه (group) و 100 یا بیشتر آن ها را خوشه (cluster) می نامند و در نقطه ای نامشخص خوشه تبدیل به کهکشان میشود- بر طبق تعریف دیکشنری آکسفورد میلیون ها یا میلیاردها ستاره کافی است- اما هیچ آستانه مشخصی در این رابطه وجود ندارد.

دانکن فوربس Duncan Forbes از دانشگاه سوئین برن Swinburne University استرالیا و پاول کروپا Pavel Kroupa  از دانشگاه بون آلمانUniversity of Bonn  طی مقاله ای که به زودی در مجله انجمن ستاره شناسان استرالیا چاپ خواهد شد بر پیچیده گی این موضوع تاکید کردند. این دو دانشمند در مقاله خود توجه خوانندگان را به نوع جدیدی از سیستم ستاره ای  که در سال 2000 کشف شد- این سیستم که کوتوله فوق العاده فشرده     (ultra-compact dwarf) نامیده میشود میتواند تا سقف یک میلیارد ستاره داشته و از لحاظ میزان مواد تشکیل دهنده با یک کهکشان برابری کند در عین حال بسیار فشرده و ظاهری شبیه به خوشه ها دارد- جلب کرده و بیان کردند که میتوان از آن برای پر کردن فضای اطلاعاتی خالی موجود بین تفکر سنتی از خوشه ها و کهکشان ها استفاده کرد.

استیو فیلیپس  Steve Phillippsستاره شناس دانشگاه بریستول انگلستان بیان کرد که" سوال عمومی مفهوم کهکشان چیست؟ بدون شک سوال خیلی مهمی است". به گفته ایشان در حقیقت این سوال ذهن بیشتر دانشمندانی که کوتوله های فوق العاده فشرده را مطالعه میکنند- به این دلیل که کوتوله های فوق العاده فشرده خصوصیاتی از هر دو موضوع را نشان میدهند-  به خود مشغول کرده است.

 

 

 


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

تصاویر خیره کننده ای از زمین 3 نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٢/٦

سلام. امیدوارم که خوب باشید. این هم سری پایانی عکسهای خیره کننده زمین، امیدوارم که شما عزیزان هم از دیدن آن ها لذت ببرید:

تصویری از مسیرها و پیچش های قدیمی رودخانه Rio Negro در محدوده Patagonia آرژانتین که توسط ایستگاه بین المللی فضایی در سال 2010 گرفته شده است.

تصویر ماهواره ای دریاچه Natron در تانزانیا (2005) که به گفته ناسا سمی ترین تجمع آبی دنیاست ولی با این حال  میزبان نوع خاصی از ماهی به نام  alkaline tilapia میباشد.

تصویر ماهواره ای رسوبات آبکندی ایجاد شده در ساحل ماسه ای دریای وادن (Wadden Sea)، نزدیک هلند که توسط ماهواره  CNES/Spot Image/ESA در سال 2006 گرفته شده است.

 تصویر ماهواره ای الگوی ابری vortices یا  von Kármán vortices که  توسط جریان های بادی بر فراز جزایر Cape Verde در شمال غربی قاره آفریقا تشکیل شده است. این عکس توسط ماهواره Terra/MODIS ناسا گرفته شده است.

تصویر ماهواره ای از گدازه های تازه و تیره رنگ آتشفشان کیلا اوا (Kilauea) در جزیره بزرگ که در سال 2003 توسط ماهواره آیکونوس (IKONOS) ناسا گرفته شده است.

با آرزوی موفقیت

گردآوری و ترجمه: زینب آزادبختلینک      نظرات ()      

تصاویر خیره کننده ای از زمین 2 نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٢/٥

سلام

طبق وعده قبلی سری دوم عکس ها را برای شما به نمایش میگذارم. با امید اینکه شما هم از دیدن آن ها لذت ببرید.

تصویری زیبا از جریان دنباله داری از شفق که بر فراز زمین در طول یکی از طوفان های الکترومغناطیسی سال 2010 ایجاد شده و توسط ایستگاه فضایی بین المللی گرفته شده است.

 تصویر ماهواره ای یکی از جزایز باهاماس به نام الدرا  (Eleuthera) که در سال 2002 توسط ایستگاه فضایی بین المللی گرفته شده است.

تصویر ماهواره ای لکه های نفتی حاصل از شکستگی لوله های نفت خلیج مکزیک در جزایر پتیت بویس Petit Bois و هورن Horn واقع در می سی سی پی شرقی. این تصویر ماهواره ای  که توسط ماهواره  EO-1 ناسا گرفته شده ، یکسال بعد از این حادثه در ژوئن 2010 منتشر شده است.

 تصویر ماهواره ای پهنه ها و گذرگاه های کشندی موجود در سمت غربی جزیره طولانی باهاماس که توسط رصدخانه زمین ناسا در سال 2010 گرفته شده است.

تصویر ماهواره ای یکی از طوفان های ایجاد شده در آسیا که توسط ماهواره کلمبیا در سال 1999 گرفته شده است. اگرچه محل دقیق طوفان مشخص نیست اما ماهواره در زمان گرفتن عکس از بالای کشور میانمار در حال عبور بوده است.

به زودی سری سوم عکس ها را آپلود خواهم کرد.

با تشکر

گردآوری و ترجمه : زینب آزادبخت

 

لینک      نظرات ()      

تصاویر خیره کننده ای از زمین نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٢/٤

سلام به همه دوستان عزیز، امیدوارم که حال شما خوب باشد.

اینبار قصد دارم برای شما عکسهای ماهواره ای زیبایی را به نمایش بگذارم که دیدنشان خالی از لطف نیست:

تصویر ماهواره ای فوق که توسط ماهواره EO-1 ناسا گرفته شده، یخچال Neumayer در جزیره جرجیانای جنوبی، در شرق نوک جنوبی قاره امریکا جنوبی را به خوبی نشان میدهد.

در تصویر ماهواره ای فوق که توسط ماهواره لندست ( Landsat/USGS) گرفته و در سال 2004 منتشر شده است، دریاچه های شور فصلی در داخل قدیمیترین محل برخورد شهابسنگ استرالیا به قدمت 1.7 میلیار سال به خوبی دیده میشوند. 

در این تصویر که توسط ماهواره EO-1 ناسا گرفته شده، کوه های یخی تازه جدا شده از یخچال Matusevich در حدفاصل کوه های Lazarev و تپه های Wilson به داخل یکی از کانالهای قطب جنوب به خوبی دیده میشوند. این تصویر در سال 2010 مورد نمایش عمومی قرار گرفته شده است.

تصویر ماهواره ای محل تلاقی تپه های ماسه ای تیفرنین ( Tifernine Dune Field) و فلات  تینرهرت (Tinrhert) در شرق الجزیره که توسط رصدخانه زمین ناسا (NASA Earth Observatory) گرفته شده است.

منبع: 

http://www.zimbio.com/NASA/articles/KTeavXudSX/20+Cool+Pictures+Earth+Space

خوب دوستان امیدوارم که شما هم لذت برده باشید. به زودی سری دوم عکس ها را در وبلاگ آپلود خواهم نمود.

با آرزوی موفقیت

گردآوری و ترجمه: زینب آزادبخت

 

لینک      نظرات ()      

New Gravity Map Reveals Lumpy Earth نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٢/٢

 

A model of Earth's gravity field made with data from ESA's GOCE satellite.

It may look like a mangled lump of Play-Doh, but this colorful object is actually the most accurate digital model yet of Earth's gravity field, scientists say.

Released last week, the gravity map is what's known as a geoid, and it was created by a European satellite called the Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer, or GOCE.

In general, most people think of Earth as a relatively smooth orb. But matter is not evenly distributed across the planet's surface, and bodies of water are constantly shifting due to winds and currents.

By capturing the planet's gravity rather than its physical appearance, the geoid shows the shape that mean sea level would have if it could somehow be extended over the entire surface of the globe, said John Wahr, a geophysicist at the University of Colorado.

"Basically, when people say Denver is 5,280 feet [1,609 meters] above sea level,what they mean is that it's 5,280 feet above the geoid," Wahr said by email.

 

The European Space Agency launched GOCE in March 2009 into a low polar orbit, circling about 158 miles (255 kilometers) above the planet's surface.

Since then the craft has been using its array of highly sensitive gravity sensors to map variations in Earth's gravity field, building up data over the course of thousands of orbits.

The resulting geoid can be used by geophysicists to puzzle out details of Earth's interior structure, said Michael Watkins, a geodesist at NASA's Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, California.

(Related: "Canada's Low-Gravity Puzzle Solved, Scientists Say.")

The gravity maps are also important to oceanographers, because winds and currents cause water to pile up in some places while scooping it out of others.

"If you can map out the ocean surface somehow (with satellite radar altimetry, for example), and then take the difference between that surface and the geoid, you can ... determine the direction and strength of ocean currents," said the University of Colorado's Wahr.

"The better the geoid, the better you can do this."

New Geoid a Gravity "Snapshot"

Although Wahr and Watkins aren't part of the GOCE team, they do work with a similar NASA satellite known as the Gravity Recovery and Climate Experiment, or GRACE. This craft orbits higher and produces less detailed maps of Earth's gravity.

But what GRACE lacks in resolution it makes up for in timeliness, allowing NASA to track changes in Earth's gravity due to shifting floodwaters or melting glaciers.

"GOCE is a high-resolution snapshot of the gravity field," JPL's Watkins said in an email. "GRACE is a medium-resolution movie."

(See "NASA Satellites Track Vanishing Groundwater.")

The two are complementary, he said, because the better we know the "snapshot," the more accurately we can find changes as the movie unfolds.

For example, studying the geoid can help us understand tectonic processes such as those involved in last month's devastating earthquake in Japan, Watkins said. (See "Japan Earthquake Shortened Days, Increased Earth's Wobble.")

"Large earthquakes move enough mass to change the gravity field," he said, "and those changes can tell us more about the mechanism of the quake and how much slip and uplift occurred, especially in offshore areas where it is difficult to observe [Earth's crust] directly."

 

Richard A. Lovett

for National Geographic News

Published April 6, 2011

For more information please visit the following link:

http://news.nationalgeographic.com/news/2011/04/110406-new-map-earth-gravity-geoid-goce-esa-nasa-science/?source=link_fb20110406

 

لینک      نظرات ()      

خلاصه ای از گروه زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٢/۱

به نام خداوند بخشنده مهربان

گروه زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی با هدف بالا بردن سطح علمی و دور هم جمع کردن دوستان تمام  شاخه های زمین شناسی و مهندسی معدن که در حال حاضر یا  زمانی دانشجو یا استاد دانشکده های دانشگاه آزاد بودند ،در  روز دوشنبه مورخ 29 آذرماه 1389 ، در فیس بوک ایجاد شد.

از زمان تاسیس گروه تا به حال، گروه پذیرای 360 نفر از دوستان شاخه ها ی مختلف زمین شناسی و مهندسی معدن و تعدادی از اساتید محترم بوده است. علاوه بر این، گروه ما مهمان تعداد زیادی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه سراسریست که در یک محیط کاملا دوستانه به تبادل اطلاعات و تجربیات خود میپردازند.

شما عزیزان نیز در صورت تمایل به عضویت در گروه "زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی" کافیست بر روی اسم گروه زیر کلیک کرده و درخواست عضویت نمائید.

"زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی"

خوشحال خواهیم شد اگر شما نیز لطف کرده و گروه رابه سایر دوستان معرفی نمائید.

برای اطلاع بیشتر شما عزیزان باید عرض کنم که این گروه هیچگونه وابستگی به گروه یا سازمانی نداشته و یک گروه کاملا شخصی و علمیست. قوانین گروه نیز عبارتند از:

1- طرح هرگونه بحث سیاسی در گروه اکیدا ممنوع میباشد.

2- طرح هرگونه مطلبی که مغایر با علوم زمین باشد منجر به حذف مطلب خواهد شد.

3-  بی احترامی و بی حرمتی به شخص یا اشخاص و عقاید آنها ممنوع بوده و در صورت مشاهده برای بار نخست منجر به تذکر شخصی و در صورت تکرار باعث حذف از گروه خواهد شد.

4- عضویت برای تمامی زمین شناسان و مهندسین معدن دانشگاه سراسری بلامانع است.

5-هرگونه کپی برداری از مطالب گروه با ذکر منبع مجاز است. 

با تشکر و به امید دیدار شما عزیزان در گروه

زینب آزادبخت

 

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر میکای سیاه مراحل نوشتن پروپوزال فوق لیسانس/ دکتری در کانادا بیست و سومین همایش بلورشناسی و کانی شناسی ایران اولین کنفرانس ملی سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی در علوم زمین توپاز عناصر کمیاب (REE) کماتوئیت و بافت اسپینیفکس مهناز میرزایی، اولین زن معدنکار ایران پگماتیت چیست؟ حقیقتی تلخ و رایج در دانشگاه های ایران
کلمات کلیدی وبلاگ 1390 (٢) 5 شهریور 1390 (۱) arc gis (٢) babylon geology glossary (۱) death valley (۱) earth (٤) fluid inclusion (۱) gps (۱) gravity (۱) icp (۱) icp-ms (۱) landslid (٢) niagara falls (۱) pirajno 2009 (۱) plan of study (۱) ree (۱) remote sensing (۱) satellite image (۱) usgs (۱) xrd (۱) آبشار (۱) آبشار نیاگارا (۱) آبشناسی (٤) آتشفشان (٥) آتشفشان های زیر یخچالی (۱) آتلانتیس (۳) آخرین اخبار (۱) آزمون جامع دکتری (۱) آزمون دکتری (٢) آزمون کارشناسی ارشد (۱) آمادگی برای آزمون دکتری (۳) آمار جالب (۱) آندالوزیت (۱) اب شناسی (۳) ابر قاره ها (۱) ابزار سنگی (۱) اتشفشان (۱) اخبار جالب (٩) اخبار زمین شناسی (٤۱) اخبار گروه (٤) ادامه تحصیل در خارج از کشور (٢) اربیکولار (٢) ارسال مقاله (۳) استخدام (٢) اعلام نتایج دکتری (۱) البرز (۱) الماس (۱) الیوین (۱) انجمن زمین شناسی ایران (۱) انعکاس نور (۱) انواع جریان ماگما (۱) انواع کانی سازی (٢) اهمیت نویسنده اول در مقاله (۱) اولین پرنده (۱) اولین زن معدنکار ایران (۱) اولین کنفرانس ملی سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرا (۱) اولین کنگره بین‌المللی عناصر نادر خاکی و تکنولوژی (۱) اکتشاف معدن (۱) ایزوتوپهای ناپایدار (۱) ایزوتوپهای ناپایدار (۱) ایستگاه فضایی بین المللی (٢) بازالت (۱) بافت اسپینیفکس (۱) بافت سنگهای آذرین (۱) بافت گرافیکی (۱) بد زمین (۱) برج میلاد (۱) برش های الماس (۱) بزرگترین ماه (۱) بلور شناسی (۱) بلورشناسی (۱) بلک اسموکر (۱) بنیاد ملی نخبگان (۱) بورس (۱) بی بی سی (٤) بیبیلان (۱) بیست و سومین همایش بلورشناسی و کانی شناسی ایران (۱) بیوتیت (٢) پالئوتکتونیک (۱) پایان نامه (۱) پتانسیل شیمیایی (۱) پترولوژی (۱) پراش پرتو ایکس (۱) پروژه تحقیقاتی (٢) پس لرزه (۱) پگماتیت (۱) پگماتیت (۱) پلاژیوکلاز (۱) پلاژیوکلاز در مقطع نازک (۱) پلاژیوکلاژ زونه (۱) پیروکسن (۱) پیش بینی زلزله (۱) تبریک سال 1391 (۱) ترمومتری (۱) تسونامی (٤) تصاویر ماهواره ای (۱۱) تصفیه آب (۱) تصویر فضایی (٥) تصویر ماهواره ای (٤) تعیین درجه حرارت (۱) تقسیم بندی ژئوشیمیایی عناصر (۳) تقسیم بندی گرانیت ها (۱) تقسیم بندی گلداشمیت (۳) توپاز (۱) توده هوایی (۱) توصیف سنگهای گرانیتی (۱) توصیف سنگهای گرانیتی (۱) تکامل انسان (۱) تکتونیک (٢) جاذبه زمین (۱) جاذبه های گردشگردی ایران (۱) جریان گدازه ای (۱) جریان واریزه (۱) جو (۱) جواهر (۳) حشرات (۱) حقیقت تلخ (۱) خزش (۱) خورشید (٤) دانشجو (۱) دانشگاه آزاد (٢۸) دانشگاه آزاد تهران شمال (۱) دانشگاه پیام نور ابهر (۱) دانشگاه دامغان (۱) دانشگاه سراسری (۳) دانشگاه شاهرود (۱) دانشگاه شهید بهشتی (۱) دانشگاه فردوسی مشهد (۱) دانلود (۱) دانلود مقاله زمین شناسی (۱٤) دانلود نقشه زمین شناسی (۱) دانلود کتاب (٢) دانلود کتاب زمین شناسی (٤) دایناسور (۳) دریاچه ارومیه (۳) دفاع از عنوان پایان نامه (۱) دهانه آتشفشان (۳) دودکش جن (٢) دودکش های سیاه (۱) دوران ژوراسیک (۱) دوره آموزشی arc gis (۱) دوره آموزشی آرک (۱) دوماه در آسمان (۱) دکتر قریب (۱) دکتر مالکی (۱) دکتری دانشگاه آزاد (۱) دکتری در خارج از کشور (۳) دیرینه شناسی (۱) دیوار چین (۱) راه شیری (۱) رسوب شناسی (۳) رعد و برق (٢) رفع مشکل دانلود (۱) رنگین کمان (۱) روان شدگی (٢) روش های آنالیز نمونه های معدنی (٢) روی (۱) ریزش (۱) ریشتر (۱) زباله های فضایی (۱) زلزله (٧) زلزله آذربایجان (۱) زلزله تبریز (۱) زلزله ترکیه (۱) زلزله تهران (۱) زلزله ژاپن (۱) زلزله سنجی (۱) زمرد (۱) زمین ساخت (۱) زمین شناس (٢) زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی (٢٧) زمین شناسی (٢۱) زمین شناسی اقتصادی (٩) زمین شناسی پزشکی (٢) زمین شناسی تاریخی (٤) زمین شناسی زیست محیطی (٥) زمین شناسی نفت (٢) زمین شناسی نفت دکتر رضائی (۱) زمین لرزه (۳) زمین لغزش (٤) زمین لغزه (۱) زنجان (۱) زینب آزادبخت (۱۳) ژئوتوریسم (۱) ژئوشیمی (٥) ژئوشیمی رولینسون (۱) ژئوفیزیک (٢) سازمان زمین شناسی کشور (۳) سازند آسماری (۱) ساعت زمین (۱) ستاره (٢) سد (۱) سد ستارخان (۱) سربازی (۱) سرطان (۱) سقوط (۱) سمینار زمین شناسی (۱) سنجش از دور (۱) سنگ آذرین (۳) سنگ شناسی (۳) سنگ شناسی دگرگونی (۱) سنگ شناسی رسوبی (٢) سنگهای گرانیتی (۳) سوالات مصاحبه حضوری آزمون دکتری (۳) سیاره (٤) سیارک (۱) سیالات درگیر (۱) شایعات زمین شناسانه (٢) شرط معدل (۱) شرکت ملی نفت (۱) شفق قطبی (٢) شق القمر (۱) طبقه بندی گرانیت ها (۱) عصر یخبندان (۳) عطارد (۱) علوم پایه (۱) عناصر سیدروفیل (۱) عناصر لیتوفیل (۱) عناصر نادر خاکی (۱) عناصر کالکوفیل (۱) عناصر کمیاب (۱) عکس زمین شناسی (٢٤) غار (٢) غروب آفتاب (۱) فرسایش (٤) فرسایش بادی (۱) فسیل (٢) فسیل شناسی (۱) فضا (٩) فضاپیما (٢) فعالیت شیمیایی (۱) فلدسپارها (۱) فوت دکتر یعقوب پور (۱) فوگاسیته اکسیژن (۱) فولییشن (۱) فوکوشیما (۱) فیزیک (۱) فیس بوک (٢) قطب شمال (٢) گدازه بالشی (۱) گرانوتوئیدها (۳) گرانیت (٦) گرانیت قلع دار (۳) گرانیت نوع a (٢) گرانیت نوع i (۱) گرانیت نوع s (۱) گرایزن (۱) گردهمائی (٢) گرم شدن زمین (٢) گروه میکا (٢) گسترش جانبی (۱) گسل (۱) گل (۱) گوهر شناسی (۱) لغتنامه زمین شناسی (۱) مالاکیت (۱) ماه (٤) ماه گرفتگی (٢) ماکروفسیل (۱) محلول های هیدروترمال (۱) مخازن نفتی (۱) مخازن کربناته (۱) مخاطرات زمین (۱) مخروط افکنه (۱) مدارک مورد نیاز اقدام برای تحصیل در خارج از کشور (۱) مردان نمکی (۱) مریخ (۱) مس (۳) مشکین شهر (۱) مصاحبه حضوری دکتری (۳) مطالعه سیالات درگیر (۱) معدن ذغالسنگ (۱) معدن نمک چهر آباد (۱) مقالات آی اس آی (٢) مقاله زمین شناسی (۱۳) ملات (۱) مناطق دیدنی ایران (۱) منبع زمین شناسی نفت (۱) مهناز میرزایی (۱) مهندسی معدن (٢) مکانیسم های کانونی (۱) میدان مغناطیسی (٢) میکای سیاه (٢) میکای لیتیم دار (۱) ناسا (۱٥) نتایج کارشناسی ارشد آزاد (۱) نتایج کارشناسی ارشد ازاد 1390 (۱) نتایج کنکور آزاد (۱) نتایج کنکور سراسری (٢) نجوم (٦) نحوه اقدام برای ادامه تحصیل خارج از کشور (۳) نحوه نوشتن مقاله علمی (۱) نشست زمین شناسی (۱) نصاویر ماهواره ای (۱) نفت (۱) نفشه 1:250000 (۱) نقشه زمین شناسی (۱) نیروگاه اتمی فوکوشیما (۱) همایش (٢٧) هوازدگی (۳) هواشناسی (۱) هیئت علمی (۱) کارست (۱) کارگاه آموزشی (۱) کاسیتریت (۱) کانسارهای پورفیری (٢) کانسارهای هیدروترمال (۱) کانون زلزله (۱) کانی (۱) کانی سازی اسکارن (٢) کانی شناسی (٦) کانی شناسی میکروسکوپی (۳) کانی های صنعتی (۱) کانی های فلزی (٢) کانیها در زیر میکروسکوپ (٢) کلاس های آموزشی (۱) کماتوئیت (۱) کنفرانس (۱۳) کنگره (۱) کنکور دکتری (٤) کنکور کارشناسی ارشد (٢) کهکشان (٥) کویر مرنجاب (۱) کویرهای ایران (۱) کیلا اوا- هاوایی (٢) کیمبرلیت (۱) یخچالهای طبیعی (٢)
دوستان من وبسایت گروه فیس بوک گروه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران شمال (علوم پایه) سازمان نقشه برداری کشور پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور گروه مشاوران علوم زمین پانا انجمن علمی زمین شناسی دانشگاه تهران گروه زمین شناسی دانشگاه اصفهان در فیس بوک گروه زمین شناسی دانشگاه تربیت مدرس در فیس بوک دانشگاه آزاد اسلامی شیراز دانشگاه تهران دانشگاه شهید بهشتی دانشکده زمین شناسی دانشگاه هاروارد دانشکده زمین شناسی دانشگاه تورنتو دانشکده زمین شناسی دانشگاه اتاوا وبلاگ بزرگ مقالات زمین شناسی زمین شناسی علمی زیبا دانشجویان زمین شناسی اقتصادی لاهیجان Earth پایگاه برنامه های علوم زمین مهندسین مشاور خاک و پی فیدار گروه زمین آزمون دنیای ژئوماتیکس انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران Carbonate Sedimentologist سازمان فضایی ایران زمین شناس جوان سایت فدک GEO-GIS خبرنامه زمیننیوز بزرگ ترین وبلاگ تست زمین شناسی در ایران وبلاگ زمین شناسی پرتیکان سنگ شناسی رسوبی(مجتبی مهدی نیا) شرکت معدنی سنگ گرانیت شفق نطنز گروه کوهنوردی اوشیدا زاهدان وبلاگ زمين شناسي لرستان فارغ التحصیلان زمین شناسی ورودی 82 دانشگاه شهید چمران اهواز MS-GEOLOGIST دختر زمین شناس زمین شناسی و ژئوتوریسم Iranian Geologist غارهای ایران ژئومورفولوژی، علم مطالعه اشکال زمین زمین شناسی انجمن نجوم آماتوری لیرا وبسایت شخصی دکتر رضا میرزایی محمودآبادی رخساره مهندسین معدن دانشگاه صنعتی بیرجند سایت تخصصی جی.آی.اس انجمن عملی مهندسی معدن تهران جنوب آزمونکده : بانک جامع سوالات دانشجویان زمین شناسی زاهدان