زینب آزادبخت
تماس با من
پروفایل من
نویسنده وبلاگ زینب آزادبخت
آرشیو وبلاگ
      زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی (مسیری جدید در ارتقای سطح علمی)
آیا نیاگارا بلندترین آبشار آمریکاست؟ نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۳/۳٠

وقتی که در مورد بلندترین آبشار ایالت نیویورک صحبت می شود بیشتر افراد به یاد آبشار نیگارا می افتند. اما بلندترین آبشار ایالت نیویورک، برخلاف تصور عده ی زیادی از افراد، آبشار مشهور نیاگارا نیست، بلکه آبشار دو پله ای (دو تکه ای) کاتراسکیل[1] در کوههای کتسکیل[2] می باشد. بخش بالایی آبشار( افتادگی اول) که از سنگ آهکهای دونین تشکیل شده، 55 متر ارتفاع داشته و افتادگی زیرین 24 متر دیگر به آن اضافه می کند. شیل های بخش زیرین ماسه سنگ  یاد شده نیز به دلیل ریزش آب در قسمت پائینی آبشار دچار فرسایش شده و عقب نشینی از خود نشان می دهند.عکس بالا در تاریخ 26 می 2011 گرفته شده است.

و اما نیاگارای مشهور:

 در حقیقت استفاده کلمه آبشار برای نیاگارا صحیح نیست زیرا که در حقیقت نیاگارا مجموعه ای از چندین آبشار می باشد. این آبشارها که پرقدرت ترین آبشارهای آمریکای شمالی هستند، به دلیل افتادگی بخشی از رودخانه نیاگارا در مرز آبی استان انتاریو کانادا و ایالت نیویورک آمریکا تشکیل شده اند و در 27 کیلومتری بوفالو، آمریکا و  121 کیلومتری تورنتو کانادا قرار دارد. نکته جالب نامگذاری شهر نیاگارا در هر دو سوی مرز می باشد که در هر دو سو به این نام خوانده می شود.

 انشالا بزودی در یک پست بصورت جداگانه در مورد آبشار نیاگارا  و نحوه تشکیل آن اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار خواهم داد.

گردآوری، ترجمه و عکس : زینب آزادبخت 

منبع: Earth science[1] Kaaterskill Falls

[2] Catskill Mountains 

لینک      نظرات ()      

عکس هایی زیبا از ماه گرفتگی 15 ژوئن 2011 (24 خرداد 1390) نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۳/٢٦

سلام به دوستان عزیز همراه

با توجه به ماه گرفتگی روز گذشته در ایران، عکسهایی از این پدیده زیبا از نقاط مختلف جهان که توانایی رویت آن را داشته اند، تقدیم دوستان می گردد.

بلگراد، صربستان (Belgrade, Serbia)

لوکنا، هندوستان (Lucknow, India)

پلی بر روی رودخانه دنیپر در اوکراین (Dnieper River in Ukraine)

اسلام آباد، پاکستان (Islamabad, Pakistan)

کاخ ال دوو در ایتالیا  (Castel dell Ovo—or Egg Castle—in Italy)

منبع : National Geograhic

لینک      نظرات ()      

اولین کنگره جهانی مس نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۳/٢۱

شرکت ملی صنایع مس ایران با حمایت وزارت صنایع و معادن، سازمان توسعه ونوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و مجامع علمی کشوردر نظر دارد با هدف آشنائی همگان با پیشرفت های بدست آمده در زمینه اجراء طرحهای توسعه این صنعت و همکاری مجامع علمی و ارگانهای ذیربط ،پژوهش گران و متخصصان کشور وسایر کشورهای صاحب نام این صنعت به منظور فراهم آوردن امکان تبادل اطلاعات ، دانسته های علمی و فنی و ارتقاء دانش فنی دست اندرکاران صنعت مس در زمینه اکتشاف، طراحی، استخراج، فراوری، متالورژی استخراجی (هیدرو، پیرو و الکترو)، ایمنی، بهداشت و محیط زیست و اقتصاد و بازار، اولین کنگره جهانی صنایع مس را در تاریخ ۲ لغایت ۴ آبان‌ماه ۱۳۹۰ در مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما در تهران برگزار نماید. 

آخرین مهلت ثبت نام : 31 شهریور ۱۳۹۰

آخرین مهلت ارسال نسخه کامل مقاله:  اول مرداد ۱۳۹۰

آدرس دبیرخانه کنگره: خیابان شریعتی نرسیده به میدان قدس کوچه شهید ماهروزاده پلاک 8 
آدرس وب سایت کنگره www.nicicocongress.com 

آدرس پست الکترونیک:info@nicicocongress.ir 

تلفکس: 95-22743994 

شرایط شرکت وثبت نام آنلاین در کنگره : هزینه ثبت نام شامل یک نسخه از مجموعه مقالات و پذیرایی در روزهای برگزاری همایش بشرح زیر می باشد : 

 1. شخصیت های حقیقی 700000 ریال ، حقوقی 1000000 ریال 
 2. دانشجویان گرایش های مرتبط براساس سهمیه ای که برای هر دانشگاه مشخص می شود و باتائیدیه از دانشگاه مربوطه با اعمال تخفیف ویژه 250000 ریال.
 3. کسانی که مقاله آنها جهت ارائه در کنگره پذیرفته شود از پرداخت هر گونه هزینه معاف می باشند. 

به علاوه در کنار این کنگره نمایشگاهی از صنایع و فن آوری های مربوطه نیز برگزار می گردد.

لینک      نظرات ()      

تصاویری زیبا از فضا نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۳/٢۱

 عکسی منحصر به فرد از یکی از بزرگترین فوران های سطح خورشیدی امسال

سایت نشنال ژئوگرفیک در توضیح این عکس بیان می دارد که زبانه خورشیدی- نقطه روشن روی خورشید- تنها یک اتفاق حدواسط بوده است و ایستگاه فضایی 70 زبانه مشابه در مشاهدات سال گذشته خود ثبت کرده است که هرکدام ده برابر ضعیف تر از  دو تشعشع فوق العاده قوی ثبت شده در سال 2007 بوده اند. چیزی که دانشمندان را متعجب کرده است حجم مواد پرتاب شده به بالا بوده که پخش شدگی آن ها در فضا قبل از بازگشت به سطح خورشید تقریبا به بزرگی نیمی از سطح خورشید بوده است. به این رها سازی میزان زیاد ذرات در فضا اصطلاحا  coronal mass ejectionگفته می شود.

عکسی زیبا از پدیده شفق اوایل می 2011 در شمال غربی استان یوکان، کانادا که توسط  یک لنز زاویه باز گرفته شده است.

تصویری از بهار در قطب جنوب یخی مریخ که در 7 ژوئن 2011 توسط آژانس فضایی اروپا منتشر شده است. برجستگی های مدور عکس کلاهک های  یخی های سطح مریخ می باشند. ضخامت یخ در قطب های مریخ می تواند به بیش از 3.7 کیلومتر برسد.

عکسی از خورشیدگرفتگی جزئی 1 ژوئن 2011 در قسمت شمالی نروژ.

تصویری از یک سحابی در حال تشکیل که توسط تلسکوپ فضایی هابل  در 6 ژوئن 2011 گرفته شده است. سحابی ابری از گاز و گرد و غبار در فضای بین ستاره ای است.

گردآوری و ترجمه : زینب آزادبخت

منبع: نشنال ژئوگرفیک

لینک      نظرات ()      

"Vampire" Stars Found in Heart of Our Galaxy—A First نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۳/٢٠

 

The stellar version of vampires—stars that drain life away from other stars—have been discovered for the first time in the heart of our Milky Way galaxy.

Called blue stragglers, these cannibal stars have been spotted in other parts of the Milky Way. They seem to lag in age next to the other stars with which they formed—appearing hotter, and thus younger and bluer.

Astronomers suspect blue stragglers look so youthful because they've stolen hydrogen fuel from other stars, perhaps after colliding into their victims.

These cannibal stars are routinely found in dense star clusters, where stars have many chances to feed off each other. Now, however, scientists have found blue stragglers in the Milky Way's galactic bulge, a dense region of stars and gas surrounding the galaxy's center.

"For a long time, it was suspected there were blue stragglers in the bulge, but no one knew how many there might be," said Will Clarkson, an astronomer at Indiana University Bloomington and the University of California, Los Angeles.

"At long last, we've shown they're there."

Milky Way Vampires Formed Differently?

Using NASA's Hubble Space Telescope, astronomers looked at 180,000 stars in and near the bulge. The team discovered 42 unusually blue stars that appeared much younger than the other stars.

From these 42 stars, researchers estimate that 18 to 37 of them are likely real blue stragglers that are about 10 billion to 11 billion years old. The remainder may be genuinely young stars in the bulge, or stars not actually in the bulge.

It's also possible the blue stragglers did not form by slamming into other stars and absorbing extra hydrogen fuel, as occurs in other parts of the universe. 

Instead, the blue stragglers in the galactic bulge may have formed by ripping hydrogen off their companion stars. This possibly occurred either when one star fed off its partner in a two-star system, or perhaps after gravitational interactions in a triple-star system had caused two of its members to merge into one.

"There's still a lot we don't know about the details of how blue stragglers form," Clarkson said.

"Finding them in the bulge provides another set of constraints that can help refine models of their formation."

Vampire-star findings presented May 25 at an American Astronomical Societymeeting in Boston.  

منبع: National Geographic

 

لینک      نظرات ()      

تشخیص موجود یافت شده در مشکین شهر نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۳/۱٩

با عرض سلام به دوستان همراه، امیدوارم که خوب باشید.

حدود یکماه پیش تصاویری از بقایای یک موجود عجیب در اینترنت و رسانه های تصویری قرار گرفت مبنی بر یافت بقایای یک موجود ماقبل تاریخ در مشکین شهر، این خبر به سرعت در بین جامعه پخش شده و تصویری از آن نیز توسط یکی از اعضا در فیس بوک گروه قرار داده شد. با گذشت حدود یکماه از این موضوع و به دنبال بحث های ایجاد شده بر روی عکس به اشتراک گذاشته شده، یکی از دیگر اعضای گروه لینکی را به اشتراک گذاشتند که پرده از حقیقت موجود یافت شده برداشت. با تشکر از ایشون اطلاعات لینک با حفظ ارزش نوشتاری و بصورت کامل در معرض علاقه مندان به این موضوع قرار می گیرد ، امید است که این اطلاعات مفید واقع شوند.

دیده‌بان حقوق حیوانات گزارش داد: به تازگی خبر عجیبی بر خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت: کشف لاشه حیوانی عجیب در مشکین شهر! استناد این خبر به تصویری بود از جسد نصف شده و پوسیده یک سگ سان کوچک اما به دلیل اینکه نیمی از لاشه حیوان کنده شده بود، برخی به اشتباه آن را از موجودات ماقبل تاریخ اعلام کردند.
حیوان عجیبی که در روزهای اخیر تصاویر لاشه آن خبرساز شده بود،صرفا روباه یا شغالی است که جسدش توسط فردی غیر مطلع یافت شده است.  بخش انتهایی جسد این سگ سان که احتمالا روباه، شغال یا سگ کوچک اندامی بوده قطع شده و باقیمانده پس از مدتی توسط یکی از افراد محلی پیدا می‌شود. قطع شدن نیمی از بدن این حیوان می‌تواند به دلیل کشته و خورده شدن توسط گوشتخواران بزرگی چون پلنگ بوده باشد و یا مرگ طبیعی و سپس جابجا شدن توسط جانوران مردار خوار.

در گزارش خبرگزاری‌ها، اشاره‌ای به شباهت این موجود با تیرانوزوروس رکس (یا به اختصار تی رکس T. rex) شده بود و همچنین تی رکس دایناسور پرنده معرفی شده بود؛ در حالی که تیرانوزوروس (Tyrannosaurus) از درنده‌خوترین دایناسورهای گوشتخوار بوده و به هیچ عنوان قدرت پرواز نداشته و احتمالا با آرکئوپتریکس (Archaeopteryx) پرنده اشتباه گرفته شده است.

تصاویر زیر مقایسه‌ای است با جزییات کامل بین اسکلت یک سگ و لاشه خبرساز که اثبات می‌کند جانور کشف شده نه تنها ماقبل تاریخ و عجیب نیست، بلکه موجودی است که بسیاری از مردم آن را از نزدیک مشاهده کرده‌اند.


لاشه حیوان پس از ضبط توسط مقامات، حالت پنجه‌ها در این تصویر طبیعی تر است.
نحوه قرار داشتن اسکلت سگ سانان در بدن آنها


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

اولین همایش ملى کاربرد علوم زمین در تحقیقات بنیادى کشور نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۳/۱٦

 

مکانتهران، دانشگاه آزاد واحد تهران شمال (علوم پایه)

زمان : 1390/8/23

محورهاى همایش :

 • زمین شناسى نفت وکاربرد آن در مطالعه مخازن نفتى
 • زمین شناسى مهندسى وکاربرد آن در اجراى پروژه هاى عمرانى
 • چینه شناسى و فسیل شناسى، نقش وکاربرد مطالعات بیواستراتیگرافى در اکتشافات نفتى
 •  زمین شناسى اقتصادى ومنابع معدنی
 •  زمین شناسى ساختمانى وتکتونیک
 •  رسوب شناسى وسنگ شناسى رسوبى ، زمین شناسى دریایى ،پترولوژى ،زمین گردشگرى
 • زمین شناسى محیط زیست ،زمین شناسى آب ،زمین شناسى پزشکى
 •   GIS,RSزمین لرزه وپیامدهاى آن
 • کاربرد فن آورى هاى نوین در زمین شناسى

راهنمای ارسال مقاله

 لازم است هر مقاله حداکثر در 6 صفحه A4 با احتساب جداول واشکال در برنامه word 2007 تهیه، عنوان مقاله با فونت 14 بولد، مشکى وقلم B zar ومتن مقاله با فونت 12 قلم Bzar در سه نسخه تنظیم شود که دونسخه آن بدون مشخصات نویسنده یا نویسندگان ویک نسخه با مشخصات نویسنده بوده و به انضمام CD حاوى فایل مقاله ،به آدرس دبیرخانه همایش ارسال شود.مهلت ارسال مقالات تا تاریخ 1390/4/20 مى باشد،نتیجه بررسى مقالات در نیمه اول مهرماه اعلام خواهد شد.

دبیرخانه همایش : تهران ،میدان قدس ،ابتداى خیابان دربند ، بن بست مینا ،پلاک 10 ، مجتمع آزمایشگاهى گروه زمین شناسى، دانشگاه آزاد اسلامى واحد تهران شمال ،کد پستى 1939614484 ، تلفن  22700107، 22724941، دورنگار  22724941 021  

 

 

لینک      نظرات ()      

احتمال وجود گیاهان سیاه و خاکستری‌رنگ در سیارات دو خورشیدی نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۳/۱٥

 

 

فتوسنتز(عمل تبدیل نور خورشید به انرژی)، پایه حیات اصلی روی زمین است. این فرآیند، منبع انرژی گیاهان و همچنین در مرحله بالاتر چرخه حیات، حیوانات است.

با وجود دو منبع نوری، این گونه حیات ممکن است به استفاده از تمام خورشیدها خو گرفته یا امکان دارد شکل‌های مختلفی به وجود بیاید که از نور یک خورشید خاص استفاده کنند. این انتخاب احتمالا بیشتر برای گیاهانی اتفاق می‌افتد که بخش‌هایی از سطوح آنها برای مدتی طولانی با نور یک خورشید روشن شده‌ است. 

جک اومالی جیمز، دانشمند دانشگاه سنت اندروز این نتایج را در جلسه ملی نجوم راس در ولز در تاریخ ۱۹ آوریل مطرح کرد. وی با کمک چند تن از استادان دانشگاه‌های سنت اندروز، داندی و اوپن به تحقیق در مورد این طرح پرداخته است.

وی اظهار کرد: اگر در منظومه‌ای با دو یا چند ستاره، سیاره‌ای وجود داشته باشد، احتمالا چندین منبع انرژی برای عمل فتوسنتز وجود خواهد داشت. دمای یک ستاره، رنگ آن و در نتیجه رنگ نور استفاده شده در مرحله فتوسنتز را تعیین می‌کند. بسته به رنگ نور ستارگان، گیاهان به شیوه‌های مختلف تکامل پیدا می‌کنند. 

گفته می‌شود که ستارگان خورشیدمانند از سیارات فراخورشیدی برخوردار بوده و کوتوله‌های قرمز رایج‌ترین نوع ستاره در کهکشان ما هستند که اغلب در منظومه‌های چند ستاره‌ای حضور دارند.

بیش از ۲۵ درصد ستاره‌های خورشید مانند و ۵۰ درصد کوتوله‌های قرمز در منظومه‌های چند خورشیدی یافت می‌شوند.

 در شبیه‌سازی‌های این تیم تحقیقاتی، سیارات شبیه زمین دور دو خورشید نزدیک به هم یا یکی از دو خورشید که با فاصله از هم قرار دارند گردش می‌کنند. آنها همچنین روی تلفیق این دو سناریو به شکل دو ستاره نزدیک به هم و ستاره سوم در فاصله دورتر کار کردند. 

اومالی جیمز اظهار کرد: شبیه‌سازی‌های ما نشان می‌دهد که سیارات در منظومه‌های چند ستاره‌یی ممکن است میزبان شکل‌های عجیب از گیاهانی که ما روی زمین مشاهده می‌کنیم باشند. برای مثال گیاهانی که در معرض نور خورشیدهای کوتوله قرمز قرار دارند ممکن است در چشم ما سیاه به نظر برسند که کل طیف طول موج مرئی برای استفاده از حداکثر نور در دسترس جذب می‌کنند. آنها حتی ممکن است از نورهای مادون قرمز یا ماورای بنفش نیز در روند فتوسنتز استفاده کنند.

منبع: گزیده اخبار علمی

 

لینک      نظرات ()      

نتایج اولیه آزمون دکتری 1390 دانشگاه سراسری اعلام شد. نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۳/۱۱

برای مشاهده نتیجه آزمون خود  اینجا کلیک کنید.

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره برنامه زمانی مراجعه و همراه داشتن مدارک مورد نیاز معرفی شدگان چند برابر ظرفیت کدرشته‌های امتحانی برای شرکت در مراحل انجام مصاحبه و یا آزمون اختصاصی درآزمون ورودی دوره دکتری «Ph.D» (نیمه متمرکز) سال 1390

سازمان سنجش آموزش کشور بدین وسیله از داوطلبانی که با توجه به کارنامه نتایج اولیه آزمون دکتری PH.D (نیمه‌متمرکز) سال 1390 در یک و یا چند کد رشته محل تحصیلی از رشته امتحانی ذیربط در ردیف معرفی ‌شدگان چندبرابر ظرفیت برای شرکت در مصاحبه قرار گرفته‌اند، دعوت می‌نماید با توجه به نکات ذیل و براساس برنامه زمانی مشخص شده مربوط به کد رشته امتحانی ذیربط بر اساس جداول مندرج در این اطلاعیه ، با دردست داشتن مدارک اعلام شده در این اطلاعیه برای شرکت در مصاحبه و سایر مراحل پذیرش به نشانی مشخص شده در جداول مربوط مراجعه نمایند. بدیهی است عدم مراجعه برای شرکت در مراحل فوق، به منزله انصراف داوطلب از پذیرش در کد رشته محل یا رشته محلهای انتخابی مربوط تلقی می‌گردد ، ضمناً توجه داوطلبان را به موارد ذیل معطوف می دارد.

 1.  داوطلبانی که اسامی آنان در سایت این سازمان به عنوان معرفی شده یک و یا چند کد رشته محل از رشته امتحانی مربوط درج شده، لازم است قبل از مراجعه به محل مصاحبه برای هریک از کد رشته محلها مبلغ 000/250 ریال (معادل بیست و پنج هزارتومان) به شماره حساب مشخص شده واریز و اصل فیش واریز شده را به همراه مدارک مورد نیاز به همراه داشته باشند و آنرا هنگام شرکت در مصاحبه به مسوول ذیربط تحویل دهند.
  تبصره – معرفی‌شدگان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی برای اطلاع بیشتر از شرایط، ضوابط و همچنین شماره حساب دانشگاه‌های مربوط لازم است به وب سایت اطلاع رسانی موسسات مراجعه نمایند. 
 2. به هنگام گزینش نهایی در هر کدرشته محل اعلام شده برای داوطلب در این اطلاعیه، داوطلبانی شرکت داده خواهند شد که نمره  مصاحبه آنان توسط موسسه  ذیربط به سازمان اعلام گردد .

 


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

اولین کنفرانس ملی مدیریت بحران زلزله و آسیب پذیری اماکن و شریان های حیاتی نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۳/٩

حوزه(های) تحت پوشش: تکتونیک / زلزلهمعماری و شهرسازیمهندسی سازهمهندسی عمران (عمومی( 
تاریخ برگزاری: 30 خرداد 1390 تا 31 خرداد 1390
برگزار کننده: سازمان مدیریت بحران کشور
سایر برگزار کنندگان: تحت حمایت سیویلیکا 
محل برگزاری: تهران

اطلاعات تماس با دبیرخانه:
تلفن دبیرخانه: 02144991167
فکس دبیرخانه: 02144991167
ایمیل info@iransafe.ir  
وب‌سایتhttp://iransafe.ir 

تاریخ‌های مهم:
مهلت ارسال چکیده 1390/1/26  
اعلام نتایج داوری چکیده مقالات 1390/1/2 
مهلت ارسال اصل مقاله  1390/2/23 
اعلام نتایج داوری اصل مقاله  1390/3/6 
مهلت ثبت نام   1390/3/20 

معرفی کنفرانس:

دبیرخانه کنفرانس زلزله و آسیب‌پذیری اماکن و شریان‌های حیاتی با حمایت برخی دستگاه‌های اجرایی و مراکز دانشگاهی کشور تشکیل شده است و در نظر دارد در تاریخ 7 اسفندماه سال جاری کنفرانس ملی «زلزله و آسیب‌پذیری اماکن و شریان‌های حیاتی» را به همراه کارگاه‌های آموزشی با اهداف ذیل برگزار نماید :

هم‌اندیشی و تبادل تجارب برنامه‌ریزی مقاوم‌سازی در اماکن و شریان‌های حیاتی

همگرا کردن دیدگاه‌ نهادهای مسئول در موضوع مدیریت بحران و اماکن و شریان‌های حیاتی
آموزش و آگاهی‌بخشی مدیران و برنامه‌ریزان این حوزه‌ها
تعامل نزدیک ذیربطان دربارة بایسته‌ها و چالش‌های کاهش آسیب‌پذیری اماکن و شریان‌های حیاتی

محورهای کنفرانس:
ایمنی غیر سازه‌ای 
آموزش و فرهنگ‌سازی
سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی
برنامه‌ریزی شهری و شهرسازی
صنعت بیمه و مدیریت ریسک زلزله 
سازمان‌های مردم‌نهاد و زلزله 
سازمان‌های امدادی و خدماتی و زلزله
فناوری‌ها و مصالح نوین در زلزله 
بسترسازی قانونی و الزامات مقرراتی ایمن‌سازی 
اثربخشی آئین‌نامه‌ها و ضوابط اجرایی مقاوم‌سازی و ایمنی سازه‌ای 
چالش‌های تأمین منابع مالی و پیاده‌سازی ضوابط اجرایی مقاوم‌سازی اماکن

برنامه‌های کنفرانس:
سخنرانی‌های کلیدی
مقالات علمی
نمایشگاه‌های جانبی
کارگاه‌های آموزشی 
میزگردها و نشست‌های تخصصی
بازدیدهای علمی- آموزشی

لینک      نظرات ()      

اعلام نتایج کنکور دکتری تا آخر هفته/ معرفی 5 برابر ظرفیت به دانشگاهها نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۳/۸

 
معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به زمان اعلام نتایج اولیه نخستین آزمون نیمه متمرکز دکتری سال 90 گفت : نتایج اولیه تا آخر هفته اعلام می شود و 5 برابر ظرفیت نهایی به دانشگاه ها معرفی می شوند.

ابراهیم خدایی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: نتایج اولیه تا پایان هفته جاری اعلام می شود و داوطلبان می توانند با استفاده از کد رهگیری یا شماره پرونده به کارنامه خود دسترسی پیدا کنند.

وی افزود: داوطلب با دریافت کارنامه از نتیجه آزمون خود مطلع می شود. داوطلبانی که نمره لازم را کسب کرده اند در ظرفیت 5 برابر به حداکثر 5 دانشگاه معرفی می شوند.

معاون فنی و آماری سازمان سنجش اظهار داشت: برنامه زمان بندی اولیه برای تعیین زمان مصاحبه ها از سوی سازمان سنجش به دانشگاهها اعلام شده است اما برنامه زمان بندی نهایی در زمان اعلام نتایج اولیه اعلام خواهد شد.

وی گفت: برنامه مصاحبه دانشگاهها در یک دوره زمانی 37 روزه تعیین و به گونه ای برنامه ریزی شده که دانشگاههای همجوار و رشته های مرتبط با فاصله زمانی نزدیک به هم، مصاحبه خود را انجام دهند.

خدایی درباره کمیته مصاحبه دانشگاهها گفت: ترکیب کمیته مصاحبه در دانشگاهها بر عهده دانشگاهها است اما سازمان سنجش آموزش کشور انتظار دارد که کلیه افرادی که در مصاحبه شرکت کرده اند نمره دریافت کنند و دانشگاه نیز حد نصاب مصاحبه را به سازمان سنجش کشور اعلام کند.

وی یادآور شد: جزئیات نحوه زمان بندی مصاحبه ها و سایر موضوعات در اطلاعیه سازمان سنجش در زمان اعلام نتایج اولیه اعلام خواهد شد.

به گزارش مهر، اولین آزمون نیمه متمرکز دکتری (Ph.D) سال 1390 پنجشنبه 25 فروردین در 32 شهر کشور و61 حوزه امتحانی با رقابت 130 هزار و 900 نفر در 9 گروه فنی و مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی، کشاورزی، زبانهای خارجی، دامپزشکی، هنر و تربیت بدنی و 107 کد رشته برگزار شد و 61 درصد داوطلبان را مردان و 39 درصد را زنان تشکیل دادند. به گفته مسئولان سازمان سنجش ظرفیت پذیرش در این مقطع بیش از 6 هزار نفر برآورد می شود.

منبع : خبرگزاری مهر

لینک      نظرات ()      

سنگهای اربیکولار ( سنگهایی با دوایر متحد المرکز)- قسمت سوم نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۳/٤

 با سلام 

امیدوارم که خوب باشید. در قسمت قبلی سنگهای اربیکولار اشاره شد که قسمت بعد، قسمت پایانی خواهد بود، اما با توجه به گستردگی  و جذابیت مطالب، قسمت پایانی در  دو بخش  تقدیم شما عزیزان خواهد گشت . امید است که شما عزیزان هم از این پست لذت ببرید.

مواردی در طبیعت هستند که گاهی با سنگهای اربیکولار اشتباه گرفته می شوند.

 • به عنوان مثال می توان به رخنمون سنگهایی با هوازدگی فیزیکی (فرسایش پوست پیازی) اشاره کرد:

weathering

weathering

 • نوعی گرانیت به نام " گرانیت راپاکیوی" 

گرانیت های راپاکیوی(1)

این گرانیت ها بسیار عجیب و چشمگیر هستند. ترکیب شیمیایی و کانی شناسی گرانیت های راپاکیوی مشابه گرانیت های معمولی بوده، اما دارای بافت پورفیری شاخص و توده های بزرگ فلدسپات پتاسیک کروی می باشند. سنگ شناسان آذرین عقیده دارند که این اشکال کروی حاصل خوردگی آذرین بلورهای اولیه فلدسپات های پتاسیک می باشند.

سپر بالتیک (سپر فنوسکندین(2)) در جنوب فنلاند، دارای گرانیت های راپاکیوی پرکامبرین جهانی و جذابی است که برای مصارف تزئینی استخراج می شوند.

گرانیت های راپاکیوی به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. ویبروژیت
 2. پیترلیت

1-RAPAKIVI GRANITES

2-Fennoscandian Shield

 


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

اولین کنفرانس بین المللی ساخت ساز شهری در مجاورت گسل های فعال نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۳/۳

اولین کنفرانس بین المللی ساخت ساز شهری در مجاورت گسل های فعال

 

12 - 14  شهریور  1390

اطلاعیه

  ارسال خلاصه مقالات به مناسبت همزمانی با تعطیلات ژانویه 2011 و نوروز 1390 و رخداد زمین لرزه و تسونامی ویرانگر 11 مارس 2011 ژاپن و تاثیر آن در بازنگری سازه های کلیدی به ویژه در نیروگاه های هسته ای و لزوم تجدید نظر در آئین نامه های مهندسی در مقیاس جهانی مهلت ارسال چکیده مقالات به تاریخ 31 فروردین 1390 ، برابر 20 آوریل 2011 ، تغییر یافت لازم به یادآوری است علاقمندان می توانند جهت تسریع در امر بازخوانی مقالات خلاصه و اصل مقالات را همزمان تا 21 ژوئن 2011 برابر 31 خرداد 1390 ارسال دارند.

مهلت دریافت خلاصه مقالات: 31 فروردین 1390

پذیرش چکیده مقالات : 10 اردیبهشت 1390

مهلت دریافت مقاله کامل (8صفحه) : 25 خرداد 1390

پذیرش نهایی مقاله کامل (8 صفحه): 10 مرداد 1390

برای اطلاعات بیشتر به وبسایت کنفرانس مراجعه فرمائید.

T1: مهندسی لرزه شناسی

1. رفتار سازه های ساخته شده (احداثی) بر روی گسلهای فعال

2. شبکه های لرزه ای و سیستم های کنترل

3. لرزه شناسی همزمانی

4. مطالعات حرکات نیرومند

5. ارزیابی خطر لرزه ای

6. پیش بینی و شبیه سازی حرکات نیرومند زمین

7. آسیب های ناشی از گسیختگی زمین بر روی سازه ها زمان وقوع زلزله

8. ارزیابی و مدیریت ریسک سد ها در مناطق بحرانی و لرزه خیز


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

دومین همایش ملی مقابله با بیابان زدایی و توسعه پایدار تالاب های کویری ایران نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۳/٢

دومین همایش ملی مقابله با بیابان زدایی

 

برگزارکننده : دانشگاه آزاد اسلامی اراک
مسئول : آقای دکتر نوراله عبدی
تلفن   0861-3412364
وب سایت  www.desert-wetland.ir

  1.  مدیریت علمی و استفاده خردمندانه از تالاب‌های کویری در راستای تحقق توسعه پایدار

  2.  اکوتوریسم، پتانسیل‌ها، و ارزش‌های اقتصادی مناطق بیابانی و تالاب‌های کویری ایران

  3.  مدیریت دام و مرتع در مناطق خشک و بیابانی

  4.  مدیریت جامع منابع آب در مناطق خشک و بیابانی

  5.  تنوع زیستی و ذخایر ژنتیکی مناطق بیابانی و کویری ایران

  6.  فرسایش بادی و ریزگردها و روش‌های مقابله با آن

  7.  نقش فناوری‌های نوین در مقابله با بیابان‌زایی و مدیریت تالاب‌های کویری ایران (RS،GIS،سوپر جاذب‌ها و ...)

  8.  روش‌های احیا و مدیریت پوشش گیاهی در مناطق کویری و بیابانی

  9.  روش‌های طبقه‌بندی شدت بیابان‌زایی اراضی در ایران

10.  مسائل اقتصادی و اجتماعی مناطق خشک و بیابانی

 لازم به یاد آوری است که بازدید از کویر میقان نیز در نظر گرفته شده است و علاقه مندان می توانند بصورت آنلاین یا در روز همایش ثبت نام نمایند.

لینک      نظرات ()      

نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد 1390 دانشگاه سراسری اعلام شد نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۳/۱

با سلام

نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد 1390 دانشگاه سراسری در سایت سازمان سنجش قرار گرفته شده است و دوستان عزیز داوطلب می توانند با رفتن به سایت این سازمان از رتبه خود مطلع شوند.

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره انتشار کارنامه نتایج اولیه و نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته‌های تحصیلی اینترنتی برای داوطلبان مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی درآزمون ورودی تحصیلات تکمیلی (دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته داخل) سال 1390

سازمان سنجش آموزش کشور بدین وسیله به اطلاع همه داوطلبان آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی (دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته داخل) سال 1390 می‌رساند، برای اطلاع از نتیجه اولیه آزمون خود می‌توانند با مراجعه به سایت اینترنتی این سازمان به نشانی www.sanjesh.org کارنامه نتایج اولیه را مشاهده نمایند. داوطلبان برای دسترسی به نتیجه آزمون خود لازم است شماره داوطلبی یا شماره پرونده و همچنین مشخصات شناسنامه‌ای خود (نام خانوادگی و نام، شماره شناسنامه و تاریخ تولد) و یا اطلاعات کارت اعتباری را وارد نمایند. 

     ضمناً آن دسته از داوطلبانی که بر اساس مفاد کارنامه مذکور مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی در این آزمون شده‌اند، لازم است براساس مفاد این اطلاعیه نسبت به دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی (شماره 2) و همچنین تکمیل فرم انتخاب رشته‌های اینترنتی خود در موعد مقرر به ترتیب زیر اقدام نمایند.
1ـ دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (شماره 2) این آزمون که شامل شرایط، ضوابط و ظرفیت پذیرش رشته‌ها می‌باشد، از روز سه شنبه3/3/90 لغایت روز دوشنبه 9/3/90 در سایت اینترنتی این سازمان قابل دسترس خواهد بود. ضمناً آن دسته از داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی گردیده‌اند در صورت تمایل به دریافت اصل دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (شماره 2) می‌توانند از روز پنجشنبه 5/3/90 با مراجعه به باجه مرکزی پست در هر شهرستان و در شهرستانهای بزرگ به مناطق پستی مربوط در مهلت مذکور، با پرداخت مبلغ 7000(هفت هزار) ریال نسبت به دریافت آن در قبال پرداخت وجه مربوط، اقدام نمایند. 

 

 


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر میکای سیاه مراحل نوشتن پروپوزال فوق لیسانس/ دکتری در کانادا بیست و سومین همایش بلورشناسی و کانی شناسی ایران اولین کنفرانس ملی سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی در علوم زمین توپاز عناصر کمیاب (REE) کماتوئیت و بافت اسپینیفکس مهناز میرزایی، اولین زن معدنکار ایران پگماتیت چیست؟ حقیقتی تلخ و رایج در دانشگاه های ایران
کلمات کلیدی وبلاگ 1390 (٢) 5 شهریور 1390 (۱) arc gis (٢) babylon geology glossary (۱) death valley (۱) earth (٤) fluid inclusion (۱) gps (۱) gravity (۱) icp (۱) icp-ms (۱) landslid (٢) niagara falls (۱) pirajno 2009 (۱) plan of study (۱) ree (۱) remote sensing (۱) satellite image (۱) usgs (۱) xrd (۱) آبشار (۱) آبشار نیاگارا (۱) آبشناسی (٤) آتشفشان (٥) آتشفشان های زیر یخچالی (۱) آتلانتیس (۳) آخرین اخبار (۱) آزمون جامع دکتری (۱) آزمون دکتری (٢) آزمون کارشناسی ارشد (۱) آمادگی برای آزمون دکتری (۳) آمار جالب (۱) آندالوزیت (۱) اب شناسی (۳) ابر قاره ها (۱) ابزار سنگی (۱) اتشفشان (۱) اخبار جالب (٩) اخبار زمین شناسی (٤۱) اخبار گروه (٤) ادامه تحصیل در خارج از کشور (٢) اربیکولار (٢) ارسال مقاله (۳) استخدام (٢) اعلام نتایج دکتری (۱) البرز (۱) الماس (۱) الیوین (۱) انجمن زمین شناسی ایران (۱) انعکاس نور (۱) انواع جریان ماگما (۱) انواع کانی سازی (٢) اهمیت نویسنده اول در مقاله (۱) اولین پرنده (۱) اولین زن معدنکار ایران (۱) اولین کنفرانس ملی سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرا (۱) اولین کنگره بین‌المللی عناصر نادر خاکی و تکنولوژی (۱) اکتشاف معدن (۱) ایزوتوپهای ناپایدار (۱) ایزوتوپهای ناپایدار (۱) ایستگاه فضایی بین المللی (٢) بازالت (۱) بافت اسپینیفکس (۱) بافت سنگهای آذرین (۱) بافت گرافیکی (۱) بد زمین (۱) برج میلاد (۱) برش های الماس (۱) بزرگترین ماه (۱) بلور شناسی (۱) بلورشناسی (۱) بلک اسموکر (۱) بنیاد ملی نخبگان (۱) بورس (۱) بی بی سی (٤) بیبیلان (۱) بیست و سومین همایش بلورشناسی و کانی شناسی ایران (۱) بیوتیت (٢) پالئوتکتونیک (۱) پایان نامه (۱) پتانسیل شیمیایی (۱) پترولوژی (۱) پراش پرتو ایکس (۱) پروژه تحقیقاتی (٢) پس لرزه (۱) پگماتیت (۱) پگماتیت (۱) پلاژیوکلاز (۱) پلاژیوکلاز در مقطع نازک (۱) پلاژیوکلاژ زونه (۱) پیروکسن (۱) پیش بینی زلزله (۱) تبریک سال 1391 (۱) ترمومتری (۱) تسونامی (٤) تصاویر ماهواره ای (۱۱) تصفیه آب (۱) تصویر فضایی (٥) تصویر ماهواره ای (٤) تعیین درجه حرارت (۱) تقسیم بندی ژئوشیمیایی عناصر (۳) تقسیم بندی گرانیت ها (۱) تقسیم بندی گلداشمیت (۳) توپاز (۱) توده هوایی (۱) توصیف سنگهای گرانیتی (۱) توصیف سنگهای گرانیتی (۱) تکامل انسان (۱) تکتونیک (٢) جاذبه زمین (۱) جاذبه های گردشگردی ایران (۱) جریان گدازه ای (۱) جریان واریزه (۱) جو (۱) جواهر (۳) حشرات (۱) حقیقت تلخ (۱) خزش (۱) خورشید (٤) دانشجو (۱) دانشگاه آزاد (٢۸) دانشگاه آزاد تهران شمال (۱) دانشگاه پیام نور ابهر (۱) دانشگاه دامغان (۱) دانشگاه سراسری (۳) دانشگاه شاهرود (۱) دانشگاه شهید بهشتی (۱) دانشگاه فردوسی مشهد (۱) دانلود (۱) دانلود مقاله زمین شناسی (۱٤) دانلود نقشه زمین شناسی (۱) دانلود کتاب (٢) دانلود کتاب زمین شناسی (٤) دایناسور (۳) دریاچه ارومیه (۳) دفاع از عنوان پایان نامه (۱) دهانه آتشفشان (۳) دودکش جن (٢) دودکش های سیاه (۱) دوران ژوراسیک (۱) دوره آموزشی arc gis (۱) دوره آموزشی آرک (۱) دوماه در آسمان (۱) دکتر قریب (۱) دکتر مالکی (۱) دکتری دانشگاه آزاد (۱) دکتری در خارج از کشور (۳) دیرینه شناسی (۱) دیوار چین (۱) راه شیری (۱) رسوب شناسی (۳) رعد و برق (٢) رفع مشکل دانلود (۱) رنگین کمان (۱) روان شدگی (٢) روش های آنالیز نمونه های معدنی (٢) روی (۱) ریزش (۱) ریشتر (۱) زباله های فضایی (۱) زلزله (٧) زلزله آذربایجان (۱) زلزله تبریز (۱) زلزله ترکیه (۱) زلزله تهران (۱) زلزله ژاپن (۱) زلزله سنجی (۱) زمرد (۱) زمین ساخت (۱) زمین شناس (٢) زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی (٢٧) زمین شناسی (٢۱) زمین شناسی اقتصادی (٩) زمین شناسی پزشکی (٢) زمین شناسی تاریخی (٤) زمین شناسی زیست محیطی (٥) زمین شناسی نفت (٢) زمین شناسی نفت دکتر رضائی (۱) زمین لرزه (۳) زمین لغزش (٤) زمین لغزه (۱) زنجان (۱) زینب آزادبخت (۱۳) ژئوتوریسم (۱) ژئوشیمی (٥) ژئوشیمی رولینسون (۱) ژئوفیزیک (٢) سازمان زمین شناسی کشور (۳) سازند آسماری (۱) ساعت زمین (۱) ستاره (٢) سد (۱) سد ستارخان (۱) سربازی (۱) سرطان (۱) سقوط (۱) سمینار زمین شناسی (۱) سنجش از دور (۱) سنگ آذرین (۳) سنگ شناسی (۳) سنگ شناسی دگرگونی (۱) سنگ شناسی رسوبی (٢) سنگهای گرانیتی (۳) سوالات مصاحبه حضوری آزمون دکتری (۳) سیاره (٤) سیارک (۱) سیالات درگیر (۱) شایعات زمین شناسانه (٢) شرط معدل (۱) شرکت ملی نفت (۱) شفق قطبی (٢) شق القمر (۱) طبقه بندی گرانیت ها (۱) عصر یخبندان (۳) عطارد (۱) علوم پایه (۱) عناصر سیدروفیل (۱) عناصر لیتوفیل (۱) عناصر نادر خاکی (۱) عناصر کالکوفیل (۱) عناصر کمیاب (۱) عکس زمین شناسی (٢٤) غار (٢) غروب آفتاب (۱) فرسایش (٤) فرسایش بادی (۱) فسیل (٢) فسیل شناسی (۱) فضا (٩) فضاپیما (٢) فعالیت شیمیایی (۱) فلدسپارها (۱) فوت دکتر یعقوب پور (۱) فوگاسیته اکسیژن (۱) فولییشن (۱) فوکوشیما (۱) فیزیک (۱) فیس بوک (٢) قطب شمال (٢) گدازه بالشی (۱) گرانوتوئیدها (۳) گرانیت (٦) گرانیت قلع دار (۳) گرانیت نوع a (٢) گرانیت نوع i (۱) گرانیت نوع s (۱) گرایزن (۱) گردهمائی (٢) گرم شدن زمین (٢) گروه میکا (٢) گسترش جانبی (۱) گسل (۱) گل (۱) گوهر شناسی (۱) لغتنامه زمین شناسی (۱) مالاکیت (۱) ماه (٤) ماه گرفتگی (٢) ماکروفسیل (۱) محلول های هیدروترمال (۱) مخازن نفتی (۱) مخازن کربناته (۱) مخاطرات زمین (۱) مخروط افکنه (۱) مدارک مورد نیاز اقدام برای تحصیل در خارج از کشور (۱) مردان نمکی (۱) مریخ (۱) مس (۳) مشکین شهر (۱) مصاحبه حضوری دکتری (۳) مطالعه سیالات درگیر (۱) معدن ذغالسنگ (۱) معدن نمک چهر آباد (۱) مقالات آی اس آی (٢) مقاله زمین شناسی (۱۳) ملات (۱) مناطق دیدنی ایران (۱) منبع زمین شناسی نفت (۱) مهناز میرزایی (۱) مهندسی معدن (٢) مکانیسم های کانونی (۱) میدان مغناطیسی (٢) میکای سیاه (٢) میکای لیتیم دار (۱) ناسا (۱٥) نتایج کارشناسی ارشد آزاد (۱) نتایج کارشناسی ارشد ازاد 1390 (۱) نتایج کنکور آزاد (۱) نتایج کنکور سراسری (٢) نجوم (٦) نحوه اقدام برای ادامه تحصیل خارج از کشور (۳) نحوه نوشتن مقاله علمی (۱) نشست زمین شناسی (۱) نصاویر ماهواره ای (۱) نفت (۱) نفشه 1:250000 (۱) نقشه زمین شناسی (۱) نیروگاه اتمی فوکوشیما (۱) همایش (٢٧) هوازدگی (۳) هواشناسی (۱) هیئت علمی (۱) کارست (۱) کارگاه آموزشی (۱) کاسیتریت (۱) کانسارهای پورفیری (٢) کانسارهای هیدروترمال (۱) کانون زلزله (۱) کانی (۱) کانی سازی اسکارن (٢) کانی شناسی (٦) کانی شناسی میکروسکوپی (۳) کانی های صنعتی (۱) کانی های فلزی (٢) کانیها در زیر میکروسکوپ (٢) کلاس های آموزشی (۱) کماتوئیت (۱) کنفرانس (۱۳) کنگره (۱) کنکور دکتری (٤) کنکور کارشناسی ارشد (٢) کهکشان (٥) کویر مرنجاب (۱) کویرهای ایران (۱) کیلا اوا- هاوایی (٢) کیمبرلیت (۱) یخچالهای طبیعی (٢)
دوستان من وبسایت گروه فیس بوک گروه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران شمال (علوم پایه) سازمان نقشه برداری کشور پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور گروه مشاوران علوم زمین پانا انجمن علمی زمین شناسی دانشگاه تهران گروه زمین شناسی دانشگاه اصفهان در فیس بوک گروه زمین شناسی دانشگاه تربیت مدرس در فیس بوک دانشگاه آزاد اسلامی شیراز دانشگاه تهران دانشگاه شهید بهشتی دانشکده زمین شناسی دانشگاه هاروارد دانشکده زمین شناسی دانشگاه تورنتو دانشکده زمین شناسی دانشگاه اتاوا وبلاگ بزرگ مقالات زمین شناسی زمین شناسی علمی زیبا دانشجویان زمین شناسی اقتصادی لاهیجان Earth پایگاه برنامه های علوم زمین مهندسین مشاور خاک و پی فیدار گروه زمین آزمون دنیای ژئوماتیکس انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران Carbonate Sedimentologist سازمان فضایی ایران زمین شناس جوان سایت فدک GEO-GIS خبرنامه زمیننیوز بزرگ ترین وبلاگ تست زمین شناسی در ایران وبلاگ زمین شناسی پرتیکان سنگ شناسی رسوبی(مجتبی مهدی نیا) شرکت معدنی سنگ گرانیت شفق نطنز گروه کوهنوردی اوشیدا زاهدان وبلاگ زمين شناسي لرستان فارغ التحصیلان زمین شناسی ورودی 82 دانشگاه شهید چمران اهواز MS-GEOLOGIST دختر زمین شناس زمین شناسی و ژئوتوریسم Iranian Geologist غارهای ایران ژئومورفولوژی، علم مطالعه اشکال زمین زمین شناسی انجمن نجوم آماتوری لیرا وبسایت شخصی دکتر رضا میرزایی محمودآبادی رخساره مهندسین معدن دانشگاه صنعتی بیرجند سایت تخصصی جی.آی.اس انجمن عملی مهندسی معدن تهران جنوب آزمونکده : بانک جامع سوالات دانشجویان زمین شناسی زاهدان