زینب آزادبخت
تماس با من
پروفایل من
نویسنده وبلاگ زینب آزادبخت
آرشیو وبلاگ
      زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی (مسیری جدید در ارتقای سطح علمی)
تولید کاغذ از سنگ نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٤/۳۱

بتازگی شرکتی بنام "ترا اسکین" ادعای پیدا کردن روشی را نموده که توسط آن میتوان از سنگ کاغذ ساخت. در این نوع کاغذ تولید شده 75 درصد از پودر سنگ و بیست و پنج درصد از دیگر مواد غیرسمی و قابل بازگشت در طبیعت استفاده میگردد.

در مورد این ادعا هنوز آمار رسمی وجود ندارد اما شرکت تولید کننده مدعی است که کاغذهای تولیدی آن به پنج دلیل عمده بر کاغذهای معمولی ارجحیت کامل دارند.

1 – برای تولید کاغذ از سنگ احتیاج به مصرف آب زیادی نیست.
2 - محصولات این شرکت صد در صد طبیعی بوده و قابلیت آنرا دارد که پس از مصرف دوباره در دامن طبیعت رها گردد. این کاغذها پس از سه تا نه ماه بصورت پودر (خاک) دوباره جذب در طبیعت میگردد.
3 – در زمان تولید این کاغذها گازهای سمی ناشی از تولیدات متصاعد نمیگردند.
4 – چیزی که از همه مهمتر میباشد اینستکه برای تولید این نوع کاغذ دیگر لازم نیست تا درختی را قطع نمایند.
5 – کاغذهای تولید این شرکت چونکه مواد سلولزی و فیبری در خود ندارند تا 30 درصد جوهر خودنویس و خودکار کمتری را جذب مینمایند. جوهر خودکار و خودنویس از مضرترین مصنوعات دست بشر برای طبیعت هستند که کمتر به آن توجه میگردد.

این شرکت هنوز افشا نکرده که برای تولید این نوع کاغذ به چه مقدار سوخت و مصرف انرژی نیاز است. 

میزان مقدار سوخت و مصرف انرژی برای تهیه کالا غالبا از سوی تولیدکنندگان به سکوت واگذار میگردد و کسی صحبتی از آن نمینماید. چیزی که گاها میتواند بسیار خطرناک هم باشد. 

تنها چیز مشخص این است که بهای کاغذ تولید شده توسط این روش بیشتر از بهای کاغذهای فعلی میباشد.

منبع: گزیده اخبار علمی

لینک      نظرات ()      

آخرین اخبار آتلانتیس- قسمت دوم نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٤/٢٩

طی راهپیمایی 5/6 ساعته مخزن آمونیاک ایستگاه تعمیر شده و سیستمی برای آزمایش بازوی روباتیک به ایستگاه وصل شد، در این تصویر فضانورد "مایک فوسام" در انتهای ایستگاه فضایی دیده می‌شود.

مایک فوسام در حین راهپیمایی فضایی

فضانورد "ران گاران" مخزن آسیب دیده آمونیاک را به سوی مخزن بار آتلانتیس حمل می‌کند.


فضانورد "سندی مگنوس" در حال شنا در میانه مخزن بار "رافائلو"


6 فضانورد ناسا، یک فضانورد ژاپنی و سه فضانورد روسی در مراسم پیک نیک ویژه‌ای در شاتل آتلانتیس حاضر شدند.


منبع: همشهری آنلاین

لینک      نظرات ()      

آخرین اخبار آتلانتیس- قسمت اول نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٤/٢٩

  آتلانتیس بر فراز جزایر باهاماس در سواحل فلوریدا، میامی به ایستگاه فضایی متصل شد

 

به گزارش خبرگزاری مهر، فضانوردانی که به همراه آتلانتیس به زمین باز می‌گردند، آخرین قطعات و وسایل را در محفظه "رافائلو" قرار دادند، بیش از دو هزار و 540 کیلوگرم از ابزار، تجهیزات، قطعات کهنه، فوم‌های بسته بندی و زباله در این مخزن که بزرگی آن به اندازه یک اتوبوس است، به زمین بازگردانده می‌شود.

این محموله بزرگ صبح روز دوشنبه از ایستگاه فضایی به شاتل آتلانتیس متصل شد.

آتلانتیس روز سه شنبه 19 جولای 2011 پس از بازدید یک هفته‌ای از ایستگاه فضایی بین المللی از ایستگاه فضایی جدا می‌شود تا با بازگشتش به فلوریدا، آخرین برگه از تاریخ پر فراز و نشیب پرواز شاتل‌های ناسا را برای همیشه ورق زده و آن را به پایان برساند.

ناسا با بازگشت شاتل آتلانتیس به زمین سه شاتل خود را بازنشسته کرده و آنها را روانه سه موزه مختلف خواهد کرد تا پس از فراغت از برنامه شاتل‌ها بتواند بر روی ارسال فضانورد به مدارهای بالاتر از مدارهای کنونی بیاندیشد. ناسا اکنون تمرکز خود را بر روی سفر به یک سیارک تا سال 2025 و سفر به مریخ و فراتر از آن تا سال 2030 قرار داده است.

  •  کمی پس از اتصال شاتل به ایستگاه، سرنشینان شاتل سوغاتی خوشایند را تقدیم ساکنان ایستگاه کردند، مقداری میوه تازه!

  •  "کریس فرگوسن" فرمانده شاتل و "ساتوشی فوروکاوا" فضانورد ژاپنی در حال تست لباس فضانوردی برای اجرای راهپیمایی فضایی در 12 جولای 2011

  • فضانوردانی که در آخرین ماموریت آخرین شاتل ناسا حضور دارند، خود را برای خداحافظی با ایستگاه فضایی و بازگشت به زمین آماده کردند.


 منبع: همشهری آنلاین

لینک      نظرات ()      

کشف فسیل آخرین بازمانده از عصر دایناسورها نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٤/٢٦

زو کوربین − کشف احتمالی فسیل جوان‌ترین دایناسور تاریخ تا به امروز – آن‌هم از دورانی که به فقدان دایناسورها معروف است – تنور بحثی دیرینه درباره علت انقراض این جانوران غول‌آسا را دوباره داغ کرد. عموم دانشمندان بر این عقیده متفق‌اند که ۶۵میلیون سال پیش، سیارکی به شبه‌جزیره «یوکاتان» مکزیک برخورد کرده و این رخداد، به وقوع انقراض نسل عظیمی در سرتاسر زمین انجامیده است. اما بحث دیرینه بر سر این است که آیا این انقراض، صرفاً دامن دایناسورهای خشکی‌زی را گرفته و آیا دایناسورها پیش از این واقعه هم تحت تأثیرات سوء زمین‌گرمایی، نوسان ارتفاع آب دریاها و فعالیت‌های افسارگسیخته آتشفشانی عملاً طاقت از کف داده بودند و این برخورد، تیر خلاص‌شان محسوب می‌شده یا خیر.

توضیح‌های مختلف
 
گروهی که موفق به کشف این فسیل شده، می‌گوید که این، مدرکی در پشتیبانی از آن فرضیه‌ای‌ است که می‌گوید عصر دایناسورها، به‌ناگاه و در پی یک برخورد شهابسنگی به پایان رسیده است. اما کسانی که معتقد به زوال تدریجی نسل این جانوران کهن هستند، با چنین ادعایی مخالفند. این فسیل، مربوط به دایناسور شاخداری – با شاخی به‌طول 45 سانتیمتر در محل پیشانی – از تیره «تریکراتوپس»ها یا «توروساوروس»ها بوده و در منطقه «نهر جهنمی» واقع در جنوب ایالت مونتانای آمریکا و تنها به‌فاصله 13کیلومتر از رسوبات مرزی «کرتاسه-پالئوژن» (K/Pg) – که قبلاً تحت عنوان «کرتاسه-ترشیاری» (K/T) شناخته می‌شد – یافت شده است. این مرز زمین‌شناختی، شامل خط رسوبی بارزی با غنای بالایی از عنصر «ایریدیوم» است که معرف لحظه برخورد سیارک یوکاتان به زمین می‌باشد.
 
نه‌تنها مجاورت نمونه‌های یافت‌شده با مرز رسوبی K/Pg، نشان از تعلق این فسیل به یکی از آخرین دایناسورهای روی زمین می‌دهد؛ بلکه محل کشف فسیل – در قشر فوقانی لایه‌ای سنگی به‌قطر 3متر که در زیر مرز رسوبی K/Pg واقع شده و به «شکاف 3متری» معروف شده – هم مؤید این نکته است. در واقع این منطقه رسوبی به نادر بودن فسیل دایناسور معروف است و تا پیش‌تر به به‌عنوان یکی از شواهد پشتیبان فرضیه «زوال تدریجی» به حساب می‌آمد.
 
«تایلر لایسون» (Tyler Lyson)، از دانشجویان دیرین‌شناسی دانشگاه ییل و سرپرست نویسندگان مقاله‌ای که امروز در نشریه Biology Letters، وابسته به انجمن سلطنتی منتشر گردید، می‌گوید: «با وجود این نمونه‌ها می‌توان گفت که دایناسورها تا لحظه برخورد [شهابسنگ] عملاً زندگی می‌کرده‌اند. این نشان می‌دهد که برخورد مزبور، احتمالاً علت اصلی انقراض بوده و این رخداد به‌شکل تدریجی صورت نپذیرفته است».
 


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

چرا فضانوردان همیشه خیس هستند؟ نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٤/٢٤

 

تعرق بدن به واسطه جریان هوا باعث خنک شدن پوست می‌شود. این در حالی است که جاذبه زمین عامل به وجود آمدن جریان هوا است. اما بدون جاذبه، پوست به تلاش بی‌فایده خود برای خنک شدن از طریق تعرق ادامه خواهد داد!

  زندگی در فضا و به طور کل در محیط بدون جاذبه‌ای که ما روی زمین تجربه می‌کنیم می‌تواند خیلی متفاوت باشد. شاید ما آن‌قدر به جاذبه عادت کرده باشیم، که نسبت به تاثیرات آن هشیار نباشیم،‌ اما به محض این که زمین را ترک کنیم،‌ تاثیرات بزرگ جاذبه را درک می‌کنیم.

یکی از تاثیراتی که جاذبه زمین دارد،‌ تاثیر بر میزان تعرق بدنمان است!

 از یک طرف، بدن عرق می ‌کند چون می‌خواهد با مرطوب نگه داشتن پوست، آن را خنک کند. اما خود عرق چه‌طور پوست را خنک می‌کند؟ عرق برای تبخیر شدن گرمای سطحی پوست را می‌گیرد و آن را خنک می‌کند. جریان هوا به این کار کمک شایان توجهی می‌کند.

از طرف دیگر،‌ روی زمین هر چه به سطح نزدیک‌تر شوید، به دلیل جاذبه زمین،‌ مولکول‌های بیشتری از هوا در اتمسفر اطرافتان وجود دارند. هر چه از زمین فاصله بگیرید، به دلیل کم شدن تاثیر جاذبه زمین، مولکول‌های هوا از هم بیشتر فاصله می‌گیرند و فشار هوا هم کم‌تر می‌شود. همین تفاوت فشار، باعث پدیده ای به نام همرفت طبیعی می‌شود:‌ انتقال هوای سبک‌تر به سمت بالا و در نتیجه جریان هوا. اما در فضا خبری از جاذبه زمینی نیست. بنابراین جریان هوایی هم در کار نیست. به گزارش لایف‌لیتل‌میستریز،بدن در این وضعیت برای خنک‌ شدن، بیشتر عرق می‌کند. اما چون تعریق (به دلیل عدم وجود جریان هوا)‌ تبخیر نمی‌شود، بدن خنک نمی‌‌شود . در نتیجه پوست بیشتر و بیشتر عرق می‌کند.

 از طرف دیگر، به دلیل عدم وجود جاذبه،‌ دیگر قطره‌های عرق روی بدن سرازیر نمی‌ شوند و نمی‌چکند! تصور کنید پوست عرق‌کرده‌ای که نه تبخیر می‌شود و نه قطره‌هایش سرازیر می‌شوند یا با چکیدن از بدن دور می‌شوند، چه حسی می‌تواند داشته باشد! یک سفر خیس به سمت دنیای دور!

منبع : گزیده اخبار علمی

لینک      نظرات ()      

احتمال بارش ۱۰ میلیارد تن نمک در آذربایجان ایران نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٤/٢٢

زمانی دریاچه ارومیه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه آب شور جهان محسوب می‌شد

مقام‌های سازمان حفاظت محیط زیست ایران در مورد احتمال "بارش ۱۰ میلیارد تن نمک" در مناطق آذربایجان این کشور هشدار داده‌اند.

محمدباقر صدوق، معاون محیط طبیعی این سازمان امروز چهاردهم تیر به خبرنگاران گفته ‌است که با خشک شدن دریاچه ارومیه، نمک موجود آن به صورت گرد و غبار و توفان بر سر مردم منطقه خواهد ریخت.

وی در مورد به خطر افتادن زندگی شش میلیون نفر در اطراف این منطقه هشدار داد و گفت: "با کاغذبازی و مصوبه به جایی نمی‌رسیم و با روند فعلی دریاچه خشک می‌‌شود."

به گفته آقای صدوق "این بحران تنها گریبان آذربایجان را نمی‌گیرد بلکه تمامی مناطق کشور را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد."

سال قبل نیز پس از آن که دیگر آبی از رودخانه هیرمند در شرق ایران به تالاب هامون نریخت، باد با سرعت یک متر با ثانیه ذرات شن، ماسه و مواد آلی را روی شهر زابل ریخت.

کارشناسان محیط زیست می‌گویند، شهر زابل که زمانی به دلیل وجود تالاب هامون یکی از مفرح‌ترین شهرهای ایران به شمار می‌رفت، بعد از خشک شدن هامون به شوره‌زاری بدل شده است.

چندی پیش حسن عباس نژاد، مدیر کل حفاظت زیست آذربایجان غربی اعلام کرد که ۵۳ درصد از مساحت دریاچه ارومیه خشک شده‌ است و انتقال سالانه یک میلیارد متر مکعب آب از طریق رودخانه ارس را یکی از راه‌های جلوگیری از خشک شدن این دریاچه عنوان کرد.

اسماعیل کهرم، استاد دانشگاه و کارشناس محیط زیست در این باره به بخش فارسی بی بی سی گفت که رسیدن به چنین هدفی مستلزم هزینه‌های بسیار زیاد است و این قبیل طرح‌ها هیچگاه اجرایی نمی‌شود.

سدهایی که آب را به روی دریاچه ارومیه بست

دریاچه ارومیه با ۵۰ هزار هکتار در شمال غربی ایران و در منطقه آذربایجان واقع شده‌است. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه آب شور جهان است. آب این دریاچه شور بوده و اغلب از رودخانه های زرینه‌رود، سیمینه‌رود، گدار، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تامین می‌شد.

دولت‌های ایران در دو دهه اخیر عملا با احداث ۳۵ سد بر روی رودخانه‌های ۲۱ گانه که جریان آنها به دریاچه ارومیه منتهی می‌شد، حدود ۵ و نیم میلیون متر مکعب آب آن را در بالادست به مصارف کشاورزی اختصاص دادند.

حدود نیم میلیون متر مکعب نیز از طریق چشمه‌ها و جریان‌های آبی وارد دریاچه ارومیه می‌شد که به گفته مقام‌های دولتی به دلیل عدم استفاده اصولی، این منابع آبی دیگر آب دریاچه ارومیه را تامین نمی‌کند.

در این میان حدود یک میلیون متر مکعب نیز توسط بارش باران تامین می‌شد که در خشکسالی‌های اخیر از میزان آب ورودی دریاچه ارومیه کاسته شده‌است.

اسماعیل کهرم گفت، ابتدا دولت قول داده‌ بود که در نحوه آبیاری اصلاحاتی انجام بدهد، اما هنوز آبیاری زمین‌های کشاورزی به شیوه سنتی "کرت" انجام می‌شود و در نتیجه مقدار زیادی از آب تبخیر شده و به هدر می‌رود.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

احتمال نابودی کامل یخ های قطب شمال ظرف 30 سال آینده نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٤/٢۱

تحقیقات امسال دانشمندان نشان می دهند که سرعت ذوب یخ های دریای قطب شمال به صورت بی سابقه ای افزایش یافته است . به نحوی که اگر این روند باسرعت  کنونی ادامه یابد، ظرف 30 سال آینده در فصل تابستان قطبی فاقد یخ دور از تصور نخواهد بود.

15 درصد مساحت اقیانوس قطب شمال در این هفته توسط یخ پوشیده شده بود، چیزی در حدود 8.5  میلیون کیلومتر مربع - کمتر از میزان ثبت شده پیشین توسط مرکز ملی ثبت داده های برف و یخ ایالات متحده (NSIDC) با بررسی تصاویر ماهواره ای در سال 2007-

به علاوه برپایه اطلاعات جدید مرکز مطالعات قطبی دانشگاه واشنگتن ضخامت یخ ها نیز تقلیل یافته  و به کمترین میزان ثبت شده تا به امروز رسیده است.

به گفته مارک سرز، رئیس مرکز ملی ثبت داده های برف و یخ ایالات متحده (NSIDC)، اقیانوس قطب شمال ظرف 10 روز گذشته، روزی 150000 کیلومتر مربع از دست داده است. ایشان اضافه کردند که مشکل اصلی نازک شدن یخ هاست که مقاومت آن ها را در برابر گرم شدن زمین کمتر می کند. اگرچه روند گرم شدن زمین در نوسان است، اما با توجه به روند کنونی، قطبی فاقد یخ در سال 2030 قابل تصور می باشد. 

گرم شدن زمین یخ های اقیانوس قطب شمال را از 30 سال پیش با روند 3% در هر دهه ذوب کرده است، اما با توجه به داده های جدید اگر ذوب شدن ها با روند کنونی ادامه یابد، تابستان های بی یخ قطب شمال ظرف 30 سال آینده رخ خواهد داد، 40 سال زودتر از نتیجه نهایی مطالعات قبلی.

گردآوری و ترجمه : زینب آزادبخت

منبع: http://www.guardian.co.uk

لینک      نظرات ()      

عکس برتر اخترشناسی روز سایت APOD نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٤/۱٩

فضاپیمای آتلانتیس شب قبل از پرتاب، ایستگاه فضایی کندی ناسا 

لینک      نظرات ()      

عکسهایی از پرتاب موفقیت آمیز آتلانتیس به فضا نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٤/۱٩

جمعیتی که در اطراف مرکز فضایی کندی ناسا جمع شده اند تا پرتاب آخرین شاتل فضایی-آتلانتیس- را از نزدیک مشاهده کنند. آتلانتیس 4 فضانورد را برای انجام یک تحقیق 12 روزه به ایستگاه فضایی بین المللی ناسا می برد. آخرین فضاپیمای ناسا در تاریخ 8 جولای 2011 ساعت 11:29 دقیقه صبح به فضا پرتاب شد.

فضاپیمای آتلانتیس قبل از اینکه در لابه لای ابرها پنهان شود، 42 ثانیه قابل مشاهده بود. آتلانتیس بیش از 3628 کیلوگرم مواد غذایی و تجهیزات علمی با خود به ایستگاه بین المللی می برد و قرار است که یکشنبه (17 جولای 2011) به ایستگاه فضایی پیوسته و 20 جولای به زمین باز گردد.

آتلانتیس پس از بازگشت از فضا بازنشسته شده و در موزه مرکز فضایی کندی در فلوریدا به معرض نمایش عمومی گذاشته می شود.

آخرین خداحافظی آتلانتیس. با به پایان رسیدن ماموریت آتلانتیس، آمریکا برای چندین سال آینده مجبور خواهد شد تا از فضاپیماهای روسی برای فرستادن فضانوردان  و تجهیزات به ایستگاه فضایی بین المللی استفاده کند. 


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

تصویری زیبا از ایستگاه بین المللی فضایی نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٤/۱٤

عکس بالا که عکس برتر زمین شناسی امروز سایت علوم زمین است- گرفته شده در تاریخ 1 ژوئن 2011، ساعت 5:28 صبح - در حقیقت نمایی است بسیار زیبا از ایستگاه بین المللی فضایی که به اختصار (ISS) خوانده می شود. این نما درست قبل از طلوع آفتاب در قسمت شمال مرکزی اسپانیا توسط آگوستین گاردونو فرناندز گرفته شده است. ارتفاع گردش مدار ایستگاه بین المللی بین 278 الی 460 کیلومتر نوسان دارد که در نتیجه آن روشنایی ظاهری متفاوتی از خود نشان می دهد، در این عکس بزرگی آن تفریبا  1/5- می باشد. ایستگاه بین المللی فضایی بیش از ده ها سال است که در مدار خود قرار گرفته است و ساخت مدار این ایستگاه از سال 1998 آغاز شده است.

گردآوری و ترجمه: زینب آزادبخت

لینک      نظرات ()      

آتشفشان شناسی نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٤/۱٠

با عرض سلام و احترام خدمت تمامی همراهان عزیز، امیدوارم که اوقات خوبی داشته باشین.

در این پست به معرفی شاخه ای از علم زیبای زمین شناسی پرداخته خواهد شد که شاید انجام آن از سایر گرایش ها به مراتب سخت تر خواهد بود. علم آتشفشان شناسی شاخه ای از زمین شناسی است که به بررسی آتشفشان ها و عوامل پیرامون آنها می پردازد. به عنوان مثال دانشمندان این رشته با علاقه وافری به مطالعه آتشفشان های نیمه فعال و فعال میپردازند و با در میان گذاشتن جان خود به نزدیکی گدازه ها می روند. عکس های زیر صحنه های زیبا، نادر و در عین حال تحسین برانگیز از زحمات این همکاران عزیز می باشد. با ارزوی موفقیت برای تمام افرادی که در راه پیشرفت علم قدم بر می دارند.

فوران کوه آتشفشان اتنا، ایتالیا

یک دانشمند در نزدیکی دهانه آتشفشان اتنا در سیسیلی ایتالیا مشغول به مشاهده فعالیت های این آتشفشان است. اتنا یکی از فعالترین آتشفشان های جهان است که تقریبا بصورت دائمی در حال فوران و فعالیت می باشد.

فوران کوه آتشفشان اتنا، ایتالیا

فوران گدازه از مخروطی جدید در آتشفشان اتنا. اتنا دارای پرسابقه ترین (طولانی ترین) فعالیت های ثبت شده آتشفشانی در جهان است.

روانه های گدازه آتشفشان اتنا، ایتالیا 2002

 دهانه آتشفشان ارتاله، اتیوپی

در این عکس،در حالیکه دود از گدازه های آتشفشان بلند می شود، یک دانشمند در حال پرتاب طناب به داخل دهانه آتشفشان ارتاله، اتیوپی دیده می شود. جائیکه دما می تواند به 1020 درجه سانتیگراد برسد. آتشفشان ارتاله کشور اتیوپی یکی از معدود آتشفشان های فعال آفریقا می باشد.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

چرا تنها یک گونه بشر وجود دارد؟ نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٤/٩

سالها پیش، اما نه در زمانهائی آن چنان دور، گونه هائی مختلف از بشر در کنار اجداد ما در این کره خاکی زندگی می کردند. همه آنها باهوش و مبتکر و شکارچیانی ماهر بودند. اما چرا تنها گونه ای از انسان که توانست به بقای خود در زمین ادامه دهد، گونه "هومو ساپینس" بود؟

اگرچه موضوع منشا انسان در کانون بحثهای داغ و مفصلی قرار دارد، اما باید گفت که در یک مورد نقطه نظر مشترکی بین اغلب دانشمندان وجود دارد و آن اینکه تمام گونه های مختلف انسان که زمانی روی کره زمین زندگی می کرده اند، همگی از نسل موجوداتی میمون نما بوده اند که روی دو پا می ایستادند و بیش از ۶۰ میلیون سال قبل در آفریقا زندگی می کردند.

موجودات زیادی از نسل این جانوران میمون نما پا به عرصه وجود گذاشتند، اما نخستین موجودی که ما به عنوان گونه ای از انسان می شناسیم، اولین بار حدود دو میلیون سال پیش در آفریقا پدیدار شد.

این موجودات دو پا که با نام علمی "هومو ارگاستر" شناخته می شوند، شکارچیانی ماهر و ابزار ساز بودند و آنطور که مطالعه استخوانهای آنها نشان می دهد، به نظر می رسد که این گونه انسان، دونده ای ماهر بوده که می توانسته به سرعت یک دونده امروزی المپیک بدود.

به نظر می رسد که هومو ارگاستر در طی یک دوره خشکسالی طولانی که باعث از بین رفتن جنگلهای گرمسیری و پدیدار شدن صحراهای وسیع شد، تکامل یافته است.

این گونه انسان اولیه نسبت به گرما مقاوم بود و می توانست در آب و هوای بسیار گرم به حیات خود ادامه دهد. سطح بدنش هم کم مو بود و به همین دلیل می توانست عرق خود را به طور موثرتری دفع کند. در عین حال هومو ارگاستر می توانست در طول روز و هوای روشن که اغلب جانوران دیگر استراحت می کردند، به دنبال شکار برود.

علاوه بر اینها می دانیم که هومو ارگاستر قادر به طی مسافتهایی طولانی بود، چرا که مطالعات نشان می دهد که این گونه انسان گوشتخوار در آفریقا ساکن نماند و اولین گونه از انسانهای اولیه بود که این قاره را ترک کرد و قلمرو خود را به آسیا گسترش داد.

هومو ارگاستر بعدا در محیط مرطوب آسیایی تکامل یافت و نامی جدید به خود گرفت: "هومو ارکتوس"

تحقیقات باستانشناسان حاکیست که قلمرو زندگی هومو ارکتوس از ترکیه امروزی تا چین را در بر می گرفت، اما احتمالا جمعیت این گونه آن قدرها زیاد نبوده است.

پروفسور کریس سترینگر از باستان شناسان موزه تاریخ طبیعی بریتانیا در مورد این گونه انسان اولیه می گوید: "آنها شکارچیانی متحرک بودند در گروههایی کوچک که در رقابت برای تهیه غذا موفق بودند و از لحاظ بدنی و هیکل هم خیلی شبیه ما بودند."


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

فسیل های جالب نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٤/٧

 

Belonostomus

نوعی سوسک

زنبور

مگس

میگو

لینک      نظرات ()      

عبور سیارکی به اندازه یک ساختمان تجاری از نزدیکی زمین نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٤/٧

سیارکی به اندازه یک ساختمان تجاری روز دوشنبه از فاصله‌ای نزدیک‌تر از فاصله ماه تا زمین از کنار سیاره آبی عبور خواهد کرد

به گزارش خبرگزاری مهر، این سنگ کیهانی از فاصله 17 هزار و 702 کیلومتری از سطح زمین عبور خواهد کرد، فاصله‌ای 23 برابر نزدیک‌تر از فاصله ماه تا زمین و نور ایجاد شده توسط آن به اندازه‌ای خواهد بود که بتوان آن را با استفاده از یک تلسکوپ کوچک مشاهده کرد.

این سیارک روز چهارشنبه توسط تلسکوپ روباتیک نیومکزیکو که وظیفه اسکن آسمان را برای ردیابی چنین خطرهایی به عهده دارد، ردیابی و شناسایی شده است. پس از آن اتحادیه بین المللی نجوم وضعیت هشدار اعلام کرد.

این یافته مورد تایید "پیتر بیرتویستل" قرار گرفت، فردی که تا کنون دهها سیارک را از رصدخانه‌اش در انگلستان ردیابی کرده است. سیارک MD 2011 روز دوشنبه از آسمان نیمکره جنوبی عبور خواهد کرد. اخترشناسان مناطقی مانند آمریکای جنوبی می‌توانند درخشش تند و تیز این سیارک را در آسمان مشاهده کنند.

"امیلی بالدوین" متخصص سیارک‌ها می‌گوید ما از اینکه این سیارک از کنار زمین عبور خواهد کرد اطمینان داریم اما در صورتی که وارد اتمسفر می‌شد، سیارکی به این ابعاد می‌توانست گلوله‌ای درخشان و شعله‌ور را به وجود آورد که در نتیجه آن چندین شهاب سنگ روانه زمین می‌شدند.

محققان موسسه علوم سیاره‌ای اعلام کرده‌اند فاصله این اخترواره در حین عبورش از کنار زمین از فاصله ماهواره‌های GPS نزدیک‌تر خواهد بود. این اخترواره ساعت 1:14 عصر به وقت شرقی 27 ژوئن 2011 از سوی نیمکره شمالی به زمین نزدیک شده و از بالای نیمکره جنوبی و سواحل آنتراکتیکا عبور خواهد کرد.

ابعاد این سیارک در حدود 10 متر تخمین زده شده است. این در حالی است که سیارک‌های کوچک‌تر از 25 متر به سادگی در اتمسفر زمین نابود شده و قدرت ایجاد هیچ نوع تخریب زمینی ندارند.

قرار است در تاریخ 8 نوامبر 2011 نیز سیارکی به وسعت 400 متر و به وزن 50 میلیون تن به نام 2055 YU55 وارد مدار ماه شود. این سیارک که از فاصله 323 هزار کیلومتری زمین عبور خواهد کرد، بزرگ‌ترین سیارکی خواهد بود که از چنین فاصله نزدیکی از کنار زمین عبور خواهد کرد.

منبع: همشهری آنلاین

لینک      نظرات ()      

ملات شگفت انگیز دیوار چین نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٤/٦

چینی های باستان با یک ماده غذایی به دیوار چین استحکام میبخشیدند. آنها برنج پخته و بهم چسبیده (کته) را به ملات اضافه مینمودند. 

پژوهشگرانی که این نوع از ملات را آزمایش کردند از نتایج بدست آمده شگفت زده گشتند و تصمیم دارند تا از این نوع ملات در آینده هم استفاده نمایند.

کسانیکه به رستورانهای چینی رفته اند حتما بخاطر دارند که درآنجا نوعی کته به مشتریان عرضه میشود که مزه اش مورد علاقه همه کس نمیباشد اما خوردنش با چوبهای غذای چینی که بجای قاشق و چنگال بکار گرفته میشوند، بسیار راحت است زیرا دانه های برنج بصورت لقمه بهم چسبیده اند.

برای معماران چینی نوع بخصوصی از برنج که حالت چسبندگیش بیشتر بود علاوه بر مصارف خوراکی مصرف دیگری هم نیز داشت. این نوع برنج در 1500 سال پیش به آنها کمک میکرد تا ملات ساختمانی درست کنند.

آقای بینگ جیان ژانگ از دانشگاه ژجیانگ به مجله علمی "Accounts of Chemical Research"گفته که او و دو نفر از همکارانش توانسته اند که برای نخستین بار ترکیبات شیمیائی شگفت آور این ملات را که از آهک و شوربای برنج تشکیل میشده رمزیابی نمایند. از این ملات در ساختن دیواره های معابد بودائیان، باروی شهر و همچنین مقابر استفاده میگردید. برخی از این بناها هنوز وجود دارند و سرپا هستند که در میان آنها میتوان از بخشی از دیوار چین نام برد.

ماده ای بنام امیلوپستین که در شوربای برنج موجود میباشد نقش اساسی را در اینجا بازی میکرده است. این ماده که به رشد کریستالهای کلسیم کربنات کمک میکرد، به ملات استحکامی کم نظیر میبخشید. پژوهشگران چینی که این نوع ملات را با مقادیر مختلفی از برنج در آزمایشگاه درست کرده و آزمایش نمودند به این نتیجه رسیدند که استحکام و مقاومت بناهای ساخته شده توسط این ملات در مقایسه با ملاتهای دیگر واقعا بیشتر است و از اینرو پیشنهاد میکنند که در آینده نیز برای بازسازی بناهای تاریخی از این مخلوط استفاده گردد.

منبع: وبلاگ فرهنگ و تاریخ

 

لینک      نظرات ()      

آزمون استخدامی شرکت نفت نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٤/٦

با اهداء سلام و احترام

به اطلاع عزیزان همراه می رسانم که به تازگی شرکت ملی نفت اقدام به برگذاری آزمون استخدامی نموده و از میان آقایان فارغ التحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد برای مناطق عملیاتی خارج از تهران داوطلب می پذیرد.

شرایط و اطلاعات دقیق تر:
شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران به منظور تأمین نیروی انسانی مورد نیاز خود جهت خدمت در مناطق عملیاتی و خارج از شهر تهران از بین واجدین شرایط ذکور (صرفاً داوطلبان مرد) در مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد از طریق برگزاری آزمون های کتبی و روانشناختی (شغلی)، مصاحبه فنی/ تخصصی، طب صنعتی و گزینش استخدام می نماید.

1- شرایط سن:

حداکثر سن برای داوطلبان مقطع کاردانی 26 سال (متولدین 1/1/64 و به بعد)، کارشناسی30 سال (متولدین 1/1/60 و به بعد) و کارشناسی ارشد 34(متولدین 1/1/56 و به بعد) می باشد.

2- شـرایط مـعدل : 

حداقل معدل برای داوطلبان با مدارک تحصیلی کاردانی و کارشناسی 13 و مقطع کارشناسی ارشد 15 می باشد .

3- تاریخ و نحوه ثبت نام: 

متقاضیان استخدام می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جزئیات استخدام و تبصره های مربوط به شرایط سن، معدل و همچنین ثبت‏ نام جهت شرکت در آزمون استخدامی از تاریخ 8/4/90 لغایت 17/4/90 به پایگاه اینترنتی  http://azmoon.nioc.ir   مراجعه نمایند.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

انجام پروژه تحقیقاتی به جای خدمت سربازی نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٤/٥

با اهداء سلام و احترام

امیدوارم که خوب باشید و سلامت. این پست مخصوص آقایانی است که ترجیح می دهند به جای رفتن به سربازی، کار تحقیقاتی انجام بدهند.

لطفا مراحل زیر را دنبال کنید.

با آرزوی موفقیت روز افزون برای تمامی شما عزیزان

 پیش از ارسال فرم درخواست استفاده از این تسهیلات، نکات ذیل را به دقت مطالعه فرمایید:

1- برای بررسی درخواست انجام پروژه تحقیقاتی به جای خدمت سربازی، تشکیل پرونده ضروری است. لذا در صورتی که تا کنون تشکیل پرونده نداده‌اید، «فرم تشکیل پرونده» (کلیک کنید) را تکمیل و به نشانی madarek@bmn.ir ارسال فرمایید.

2- «دستورالعمل ارائه تسهیلات خدمت نظام وظیفه به نخبگان و استعدادهای برتر» و«آیین‌نامه اعطای جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان به دانشجویان نخبه و استعداد برتر» (کلیک کنید) را مطالعه و در صورتی که مشمول ضوابط یکی از آن‌ها هستید نسبت به ارسال درخواست اقدام فرمایید.

3- در صورت نیاز به توضیحات بیشتر، «روند اعطای تسهیلات انجام پروژه تحقیقاتی به جای خدمت سربازی» (کلیک کنید) را مطالعه فرمایید.

4- به علت محدودیت‌های قانونی، امکان استفاده از این تسهیلات برای افرادی که بورس سازمان خاصی هستند و یا تعهد خدمت به آن دارند وجود ندارد. چنانچه بدون توجه به این نکته، اقدام به استفاده از این تسهیلات فرمایید؛ سازمان مربوطه، مدت زمان صرف شده برای خدمت از این طریق را نخواهد پذیرفت.

*«بر اساس ضوابط ستاد کل نیروهای مسلح، طول مدت انجام پروژه تحقیقاتی به جای خدمت سربازی و گذراندن دوره آموزش رزم مقدماتی مجموعاً به مدت حداقل یک سال می‌باشد. لذا چنانچه در حال گذراندن دوره خدمت ضرورت هستید و مدت زمان باقی‌مانده از خدمت شما کمتر از 10 ماه است استفاده از این تسهیلات به شما توصیه نمی‌شود.» 

5- بر اساس قوانین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانش‌آموختگان رشته‌های علوم پزشکی که در حین تحصیل از طریق این تسهیلات، خدمت نظام وظیفه خود را طی نموده باشند پس از پایان تحصیل، ملزم به گذراندن طرح 24 ماهه هستند.

6- از آنجایی که در زمان تحصیل در مقاطع کاردانی و کارشناسی، فرصت کافی و دانش علمی لازم برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی برای سازمان‌ها وجود ندارد لذا سازمان‌های لشگری و کشوری تمایلی به سپردن پروژه به عزیزان در این مقاطع را ندارند. به همین دلیل امکان گذراندن خدمت نظام وظیفه به صورت پروژه تحقیقاتی در حین تحصیل در مقطع کاردانی یا کارشناسی وجود ندارد. لذا برای استفاده از این تسهیلات، پس از فارغ‌التحصیلی از این مقاطع نسبت به ارسال درخواست اقدام فرمایید. همچنین دانشجویان مقطع دکتری حرفه‌ای می‌توانند پس از گذراندن تعداد واحدهای معادل مقطع کارشناسی، نسبت به ارسال درخواست اقدام فرمایند.

7- فرم درخواست و فرم اطلاعات فردی نخبگان(کلیک کنید) را تکمیل و به همراه یک رزومه علمی- پژوهشی(به زبان فارسی و حداکثر در 5 صفحه)، با موضوع (Subject) نام و نام خانوادگی خودتان:

    الف) در صورتی که در استان محل سکونت یا تحصیل شما دفتر استانی نخبگان افتتاح شده است به نشانی الکترونیکی دفتر مربوطه ( برای دریافت نشانی الکترونیکی دفاتر استانی بنیاد ملی نخبگان کلیک کنید.)

    ب) و در غیراینصورت به نشانی khedmat@bmn.ir

ارسال نمایید.  در صورت موافقت با درخواست، فرم اطلاعات فردی نخبگان و رزومه ارسالی، به پیوست نامه معرفی شما به ستاد کل نیروهای مسلح ارسال خواهد شد. دقت فرمایید که در قسمت مخصوص عکس، حتماً یک تصویر الکترونیکی پرسنلی سیاه و سفید واضح با ابعاد 3X4 از خودتان درج فرمایید.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

عکسهایی جالب از آتشفشان نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٤/٥

آتشفشان ارگان،آمریکا

آتشفشان داگلاس، آلاسکا

آتشفشان آسومو، ژاپن

آتشفشان ال تیدو، اسپانیا

آتشفشان نیراگونگو، ژاپن

آتشفشان منم، گینه نو

آتشفشان کلیو لند، آلاسکا

لینک      نظرات ()      

رطوبت تخت جمشید را فراگرفت/ سنگها متلاشی می‌شوند نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٤/٤

شیراز - خبرگزاری مهر: نفوذ آب باران در قسمتهای مختلف تخت جمشید و ایجاد رطوبتهای شدید در بنا باعث شده که هر ساله سنگهای دو هزار و 500 ساله این بنا متلاشی شوند.

به گزارش خبرنگار مهر در شیراز، عدم اجرای راهکارهای مناسب برای هدایت آب باران در تخت جمشید باعث شده که هر ساله با شروع بارندگیها، محوطه های مختلف این بنا به آب انبارهای بزرگی تبدیل که در نهایت منجر به متلاشی شدن سنگهای تاریخ تخت جمشید شود.

این امر باعث شده که کارشناسان بر این نکته تاکید کنند که به رغم اینکه تا به حال اقداماتی برای دفع رطوبت و جلوگیری تخریب بنا صورت پذیرفته اما خطر بزرگی بر اثر نفوذ رطوبت درصفه تخت جمشید، این بنای با ارزش را تهدید می کند که به مرور زمان و با گذشت سالهای متمادی و نفوذ رطوبت در سنگها و پی بناهای موجود روند اضمحلال سریعتر می شود.

آثار تورق و نمک در سطح نقوش و فساد آن

یک کارشناس میراث فرهنگی در خصوص وضعیت آب باران و ایجاد رطوبت در بنای تاریخی تخت جمشید در گفتگو با خبرنگار مهر به تشریح روند ایجاد این رطوبت و گلسنگها در این بنا پرداخت.

این کارشناس گفت: بارش باران در منطقه تخت جمشید زیاد است و آب در سطح حیاطها، داخل کاخ ها و در خیابانها و جای جای این صفه که حدود 125 هزار متر مربع است جمع می شود و چون این بناها شیب بندی مناسبی ندارند و انشعابهای فرعی راه آب در این بناها ایجاد نشده ، آب باران در مناطق پست جمع می شود و به دلیل اینکه پی بناها در اکثر نقاط صفه از خاک وشن و سنگهای دوریز پر شده به راحتی آب در آنها نفوذ کرده و به آب انبارهای زیرزمینی تبدیل می شود.

متلاشی شدن سنگ گل سر ستون در کاخ صد ستون بر اثر یخ بر شدن و دیگر عوامل رطوبتی

 ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

بزرگترین زمرد جهان به نمایش عمومی گذاشته شد نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٤/٢

بزرگترین زمرد جهان پس از 12 سال از تاریخ یافت آن در کلمبیا ،به معرض دید عموم گذاشته شد.

این زمرد زیبا که 2.27 کیلوگرم وزن دارد، 12 سال پیش در معدن موزو[1]، 75 کیلومتری شمال بوگوتا پایتخت کلمبیا یافت شده است. جیمی روجاس[2] رئیس انجمن تولید کنندگان زمزد کلمبیا عنوان کرد" این زمرد یک نمونه منحصر به فرد است و برش آن درحالیکه بزرگترین زمزد یافت شده در جهان است، کاری بی معنی است."

این زمزد زیبا که قابل قیمت گذاری نیست فورا[3] نامیده شده و تخمین زده می شود که 15000 قیراط باشد- هر قیراط زمزد میتواند تا 60000 پوند قیمت داشته باشد-

کشورهای کلمبیا، برزیل و زامبیا بزرگترین تولید کنندگان زمرد جهان هستند.

گردآوری و ترجمه : زینب آزادبخت

[1]- Muzo mines

[2] - Jamie Rojas

[3] - Fura

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر میکای سیاه مراحل نوشتن پروپوزال فوق لیسانس/ دکتری در کانادا بیست و سومین همایش بلورشناسی و کانی شناسی ایران اولین کنفرانس ملی سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی در علوم زمین توپاز عناصر کمیاب (REE) کماتوئیت و بافت اسپینیفکس مهناز میرزایی، اولین زن معدنکار ایران پگماتیت چیست؟ حقیقتی تلخ و رایج در دانشگاه های ایران
کلمات کلیدی وبلاگ 1390 (٢) 5 شهریور 1390 (۱) arc gis (٢) babylon geology glossary (۱) death valley (۱) earth (٤) fluid inclusion (۱) gps (۱) gravity (۱) icp (۱) icp-ms (۱) landslid (٢) niagara falls (۱) pirajno 2009 (۱) plan of study (۱) ree (۱) remote sensing (۱) satellite image (۱) usgs (۱) xrd (۱) آبشار (۱) آبشار نیاگارا (۱) آبشناسی (٤) آتشفشان (٥) آتشفشان های زیر یخچالی (۱) آتلانتیس (۳) آخرین اخبار (۱) آزمون جامع دکتری (۱) آزمون دکتری (٢) آزمون کارشناسی ارشد (۱) آمادگی برای آزمون دکتری (۳) آمار جالب (۱) آندالوزیت (۱) اب شناسی (۳) ابر قاره ها (۱) ابزار سنگی (۱) اتشفشان (۱) اخبار جالب (٩) اخبار زمین شناسی (٤۱) اخبار گروه (٤) ادامه تحصیل در خارج از کشور (٢) اربیکولار (٢) ارسال مقاله (۳) استخدام (٢) اعلام نتایج دکتری (۱) البرز (۱) الماس (۱) الیوین (۱) انجمن زمین شناسی ایران (۱) انعکاس نور (۱) انواع جریان ماگما (۱) انواع کانی سازی (٢) اهمیت نویسنده اول در مقاله (۱) اولین پرنده (۱) اولین زن معدنکار ایران (۱) اولین کنفرانس ملی سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرا (۱) اولین کنگره بین‌المللی عناصر نادر خاکی و تکنولوژی (۱) اکتشاف معدن (۱) ایزوتوپهای ناپایدار (۱) ایزوتوپهای ناپایدار (۱) ایستگاه فضایی بین المللی (٢) بازالت (۱) بافت اسپینیفکس (۱) بافت سنگهای آذرین (۱) بافت گرافیکی (۱) بد زمین (۱) برج میلاد (۱) برش های الماس (۱) بزرگترین ماه (۱) بلور شناسی (۱) بلورشناسی (۱) بلک اسموکر (۱) بنیاد ملی نخبگان (۱) بورس (۱) بی بی سی (٤) بیبیلان (۱) بیست و سومین همایش بلورشناسی و کانی شناسی ایران (۱) بیوتیت (٢) پالئوتکتونیک (۱) پایان نامه (۱) پتانسیل شیمیایی (۱) پترولوژی (۱) پراش پرتو ایکس (۱) پروژه تحقیقاتی (٢) پس لرزه (۱) پگماتیت (۱) پگماتیت (۱) پلاژیوکلاز (۱) پلاژیوکلاز در مقطع نازک (۱) پلاژیوکلاژ زونه (۱) پیروکسن (۱) پیش بینی زلزله (۱) تبریک سال 1391 (۱) ترمومتری (۱) تسونامی (٤) تصاویر ماهواره ای (۱۱) تصفیه آب (۱) تصویر فضایی (٥) تصویر ماهواره ای (٤) تعیین درجه حرارت (۱) تقسیم بندی ژئوشیمیایی عناصر (۳) تقسیم بندی گرانیت ها (۱) تقسیم بندی گلداشمیت (۳) توپاز (۱) توده هوایی (۱) توصیف سنگهای گرانیتی (۱) توصیف سنگهای گرانیتی (۱) تکامل انسان (۱) تکتونیک (٢) جاذبه زمین (۱) جاذبه های گردشگردی ایران (۱) جریان گدازه ای (۱) جریان واریزه (۱) جو (۱) جواهر (۳) حشرات (۱) حقیقت تلخ (۱) خزش (۱) خورشید (٤) دانشجو (۱) دانشگاه آزاد (٢۸) دانشگاه آزاد تهران شمال (۱) دانشگاه پیام نور ابهر (۱) دانشگاه دامغان (۱) دانشگاه سراسری (۳) دانشگاه شاهرود (۱) دانشگاه شهید بهشتی (۱) دانشگاه فردوسی مشهد (۱) دانلود (۱) دانلود مقاله زمین شناسی (۱٤) دانلود نقشه زمین شناسی (۱) دانلود کتاب (٢) دانلود کتاب زمین شناسی (٤) دایناسور (۳) دریاچه ارومیه (۳) دفاع از عنوان پایان نامه (۱) دهانه آتشفشان (۳) دودکش جن (٢) دودکش های سیاه (۱) دوران ژوراسیک (۱) دوره آموزشی arc gis (۱) دوره آموزشی آرک (۱) دوماه در آسمان (۱) دکتر قریب (۱) دکتر مالکی (۱) دکتری دانشگاه آزاد (۱) دکتری در خارج از کشور (۳) دیرینه شناسی (۱) دیوار چین (۱) راه شیری (۱) رسوب شناسی (۳) رعد و برق (٢) رفع مشکل دانلود (۱) رنگین کمان (۱) روان شدگی (٢) روش های آنالیز نمونه های معدنی (٢) روی (۱) ریزش (۱) ریشتر (۱) زباله های فضایی (۱) زلزله (٧) زلزله آذربایجان (۱) زلزله تبریز (۱) زلزله ترکیه (۱) زلزله تهران (۱) زلزله ژاپن (۱) زلزله سنجی (۱) زمرد (۱) زمین ساخت (۱) زمین شناس (٢) زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی (٢٧) زمین شناسی (٢۱) زمین شناسی اقتصادی (٩) زمین شناسی پزشکی (٢) زمین شناسی تاریخی (٤) زمین شناسی زیست محیطی (٥) زمین شناسی نفت (٢) زمین شناسی نفت دکتر رضائی (۱) زمین لرزه (۳) زمین لغزش (٤) زمین لغزه (۱) زنجان (۱) زینب آزادبخت (۱۳) ژئوتوریسم (۱) ژئوشیمی (٥) ژئوشیمی رولینسون (۱) ژئوفیزیک (٢) سازمان زمین شناسی کشور (۳) سازند آسماری (۱) ساعت زمین (۱) ستاره (٢) سد (۱) سد ستارخان (۱) سربازی (۱) سرطان (۱) سقوط (۱) سمینار زمین شناسی (۱) سنجش از دور (۱) سنگ آذرین (۳) سنگ شناسی (۳) سنگ شناسی دگرگونی (۱) سنگ شناسی رسوبی (٢) سنگهای گرانیتی (۳) سوالات مصاحبه حضوری آزمون دکتری (۳) سیاره (٤) سیارک (۱) سیالات درگیر (۱) شایعات زمین شناسانه (٢) شرط معدل (۱) شرکت ملی نفت (۱) شفق قطبی (٢) شق القمر (۱) طبقه بندی گرانیت ها (۱) عصر یخبندان (۳) عطارد (۱) علوم پایه (۱) عناصر سیدروفیل (۱) عناصر لیتوفیل (۱) عناصر نادر خاکی (۱) عناصر کالکوفیل (۱) عناصر کمیاب (۱) عکس زمین شناسی (٢٤) غار (٢) غروب آفتاب (۱) فرسایش (٤) فرسایش بادی (۱) فسیل (٢) فسیل شناسی (۱) فضا (٩) فضاپیما (٢) فعالیت شیمیایی (۱) فلدسپارها (۱) فوت دکتر یعقوب پور (۱) فوگاسیته اکسیژن (۱) فولییشن (۱) فوکوشیما (۱) فیزیک (۱) فیس بوک (٢) قطب شمال (٢) گدازه بالشی (۱) گرانوتوئیدها (۳) گرانیت (٦) گرانیت قلع دار (۳) گرانیت نوع a (٢) گرانیت نوع i (۱) گرانیت نوع s (۱) گرایزن (۱) گردهمائی (٢) گرم شدن زمین (٢) گروه میکا (٢) گسترش جانبی (۱) گسل (۱) گل (۱) گوهر شناسی (۱) لغتنامه زمین شناسی (۱) مالاکیت (۱) ماه (٤) ماه گرفتگی (٢) ماکروفسیل (۱) محلول های هیدروترمال (۱) مخازن نفتی (۱) مخازن کربناته (۱) مخاطرات زمین (۱) مخروط افکنه (۱) مدارک مورد نیاز اقدام برای تحصیل در خارج از کشور (۱) مردان نمکی (۱) مریخ (۱) مس (۳) مشکین شهر (۱) مصاحبه حضوری دکتری (۳) مطالعه سیالات درگیر (۱) معدن ذغالسنگ (۱) معدن نمک چهر آباد (۱) مقالات آی اس آی (٢) مقاله زمین شناسی (۱۳) ملات (۱) مناطق دیدنی ایران (۱) منبع زمین شناسی نفت (۱) مهناز میرزایی (۱) مهندسی معدن (٢) مکانیسم های کانونی (۱) میدان مغناطیسی (٢) میکای سیاه (٢) میکای لیتیم دار (۱) ناسا (۱٥) نتایج کارشناسی ارشد آزاد (۱) نتایج کارشناسی ارشد ازاد 1390 (۱) نتایج کنکور آزاد (۱) نتایج کنکور سراسری (٢) نجوم (٦) نحوه اقدام برای ادامه تحصیل خارج از کشور (۳) نحوه نوشتن مقاله علمی (۱) نشست زمین شناسی (۱) نصاویر ماهواره ای (۱) نفت (۱) نفشه 1:250000 (۱) نقشه زمین شناسی (۱) نیروگاه اتمی فوکوشیما (۱) همایش (٢٧) هوازدگی (۳) هواشناسی (۱) هیئت علمی (۱) کارست (۱) کارگاه آموزشی (۱) کاسیتریت (۱) کانسارهای پورفیری (٢) کانسارهای هیدروترمال (۱) کانون زلزله (۱) کانی (۱) کانی سازی اسکارن (٢) کانی شناسی (٦) کانی شناسی میکروسکوپی (۳) کانی های صنعتی (۱) کانی های فلزی (٢) کانیها در زیر میکروسکوپ (٢) کلاس های آموزشی (۱) کماتوئیت (۱) کنفرانس (۱۳) کنگره (۱) کنکور دکتری (٤) کنکور کارشناسی ارشد (٢) کهکشان (٥) کویر مرنجاب (۱) کویرهای ایران (۱) کیلا اوا- هاوایی (٢) کیمبرلیت (۱) یخچالهای طبیعی (٢)
دوستان من وبسایت گروه فیس بوک گروه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران شمال (علوم پایه) سازمان نقشه برداری کشور پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور گروه مشاوران علوم زمین پانا انجمن علمی زمین شناسی دانشگاه تهران گروه زمین شناسی دانشگاه اصفهان در فیس بوک گروه زمین شناسی دانشگاه تربیت مدرس در فیس بوک دانشگاه آزاد اسلامی شیراز دانشگاه تهران دانشگاه شهید بهشتی دانشکده زمین شناسی دانشگاه هاروارد دانشکده زمین شناسی دانشگاه تورنتو دانشکده زمین شناسی دانشگاه اتاوا وبلاگ بزرگ مقالات زمین شناسی زمین شناسی علمی زیبا دانشجویان زمین شناسی اقتصادی لاهیجان Earth پایگاه برنامه های علوم زمین مهندسین مشاور خاک و پی فیدار گروه زمین آزمون دنیای ژئوماتیکس انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران Carbonate Sedimentologist سازمان فضایی ایران زمین شناس جوان سایت فدک GEO-GIS خبرنامه زمیننیوز بزرگ ترین وبلاگ تست زمین شناسی در ایران وبلاگ زمین شناسی پرتیکان سنگ شناسی رسوبی(مجتبی مهدی نیا) شرکت معدنی سنگ گرانیت شفق نطنز گروه کوهنوردی اوشیدا زاهدان وبلاگ زمين شناسي لرستان فارغ التحصیلان زمین شناسی ورودی 82 دانشگاه شهید چمران اهواز MS-GEOLOGIST دختر زمین شناس زمین شناسی و ژئوتوریسم Iranian Geologist غارهای ایران ژئومورفولوژی، علم مطالعه اشکال زمین زمین شناسی انجمن نجوم آماتوری لیرا وبسایت شخصی دکتر رضا میرزایی محمودآبادی رخساره مهندسین معدن دانشگاه صنعتی بیرجند سایت تخصصی جی.آی.اس انجمن عملی مهندسی معدن تهران جنوب آزمونکده : بانک جامع سوالات دانشجویان زمین شناسی زاهدان