زینب آزادبخت
تماس با من
پروفایل من
نویسنده وبلاگ زینب آزادبخت
آرشیو وبلاگ
      زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی (مسیری جدید در ارتقای سطح علمی)
دودکش جن چیست؟ نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٥/۳۱

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همراهان همیشگی وبلاگ زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی و عزیزانی که به تازگی به جمع ما پیوسته اند. 

همانگونه که مستحضرید دوستان زمین شناس در طول دوران تحصیل خود بارها با کلمه " فرسایش و انواع آن" برخورد داشته و آن را مطالعه می کنند. پدیده ای که شاید در تعریف آسان بوده اما در حقیقت تاثیر آن در سایر پدیده ها فراتر از حد تصور می باشد. یکی از پدید هایی که توسط این فرآیند ایجاد می شود در اصطلاح عامیانه دودکش جن نامیده می شود. اما به راستی دودکش جن چیست و چرا به این نام خوانده می شود؟

دودکش جن که در اصلاح زمین شناسی"هودو" (Hoodoo) نامیده می شود در حقیقت به نوعی از فرسایش گفته می شود که در اثر آن مناره های طویلی از رسوبات و سنگ ها از لایه های ابتدایی باقی می مانند. هودو ها مناره هایی بلند و نازک بوده که در اثر فرسایش بخش های زیرین حوضه ها و زمین های ناپیوسته بوجود می آیند، این پدیده ها بیشتر در نواحی مرتفع  فلات کلرادو و  بدزمین های(1) (سنگلاخ ، نوعی فرسایش بر روی زمین های سیلتی و رسی (واژه نامه جامع  زمین شناسی، انتشارات دانشگاه تبریز، 1385)) دشت های بزرگ شمالی (مناطقی در غرب رودخانه می سی سی پی و شرق کوه های راکی در آمریکا و کانادا) مشاهده می شود. اگرچه این ساختارها در تمام نقاط زمین قابل مشاهده هستند اما در هیچ نقطه ای از زمین به فراوانی بخش شمالی پارک ملی برایس کنیون(2) نمی باشند. هودو ها (دودکش جن) شباهت زیادی به مناره ها داشته و گاهی با آن ها اشتباه گرفته می شود، اما باید در نظر داشت که مناره ها دارای ضخامتی تقریبا یکسان بوده که از پایین به سمت بالا از آن کاسته می شود درحالیکه هودو ها ضخامت متفاوتی در طول داشته و اصطلاحا ظاهری شبیه مجسمه های طولانی اقوام سرخچوست(3) دارند. در گذشته و به دلیل محدود بودن علم عامه مردم؛ دلیل بیشتر پدیده ها در عوامل ماوراء طبیعه و حیطه ای از باورهای مردم که قابل بحث کمتری بود جستجو می شد، به همین دلیل دلیل ایجاد این ساختارها به جن ها منتصب می شده است.

این پدیده ها بزرگی و بلندی های متفاوتی داشته و می توانند از اندازه یک انسان معمولی تا چندین ده متر باشند. مراحل تشکیل هودو ها در عکس زیر قابل مشاهده می باشد:

در مناطق مختلف ایران نیز این پدیده قابل مشاهده می باشد. به عنوان مثال در عکس زیر که توسط آقای مانی پیروزبخت گرفته شده است ( با تشکر از ایشان که عکس خود را در اختیار اینجانب قرار دادند) هودوهای منطقه وردیج ( اطراف وردآورد) دیده می شوند. 

از معروفترین هودوها می توان به موراد زیر اشاره کرد:1- Badlands

2 - Bryce Canyon National Park

3- Totem pole-shaped body


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

تمدید مهلت ارسال مقاله همایش ملی کاربرد علوم زمین در تحقیقات بنیادی کشور نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٥/٢۸

سلام به عزیزان همراه

مهلت ارسال مقالات به دبیرخانه همایش ملی کاربرد علوم زمین در تحقیقات بنیادی کشور تا تاریخ 8/6/1390 تمدید گردید. این همایش 23 آبان 1390 در دانشگاه آزاد واحد تهران شمال برگذار خواهد شد.

محورهای همایش عبارتند از:

•    زمین شناسی نفت و کاربرد آن در مطالعه مخازن نفتی.
•    زمین شناسی مهندسی و کاربرد آن در اجرای پروژه های عمرانی.
•    چینه شناسی و فسیل شناسی، نقش و کاربرد مطالعات بیواستراتیگرافی در اکتشافات نفتی.
•    زمین شناسی اقتصادی و منابع معدنی.
•    زمین شناسی ساختمانی و تکتونیک.
•    رسوب شناسی و سنگ شناسی رسوبی، زمین شناسی دریایی ، پترولوژی ، زمین گردشگری.
•    زمین شناسی محیط زیست، زمین شناسی آب ، زمین شناسی پزشکی.
•    RS ، GIS، زمین لرزه و پیامدهای آن.
•    کاربرد فناوری های نوین در زمین شناسی.

 لطفا برای اطلاعات بیشتر به وبسایت همایش مراجعه نمائید.

لینک      نظرات ()      

صفحه گروه زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی در فیس بوک نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٥/٢٦

دوستان خوب همراه سلام، امیدوارم که خوب و سلامت باشید.

همانگونه که مستحضر هستید گروه زمین شناسان در حال حاضر پذیرای 656 نفر از زمین شناسان  داخلی و خارجی است و دوستانی از تمامی دانشگاه ها ( آزاد، سراسری، پیام نور و....) در گروه حضور دارند. در راستای تحقق اهداف گروه ،به تازگی صفحه ای همنام در فیس بوک برای گروه ایجاد شده است. با توجه به سوالاتی که برای عده ای از دوستان در این رابطه ایجاد شده، پاسخ زیر خدمت دوستان ارائه می گردد:

 1. گروههای فیس بوک محدودیت هایی داشته و دیدن آمار بازدید آنها غیر ممکن می باشد.
 2. برتری جستجو در فیس بوک به صفحات آن اختصاص داشته و اگرچه گروه زمین شناسان اعضای زیادی داشته و از فعالیت بالایی برخوردار است، به دلیل گروه بودن در پائین لیست جستجو دیده می شود.
 3. افراد دارای توانایی اضافه کردن دوستانشان به گروه هستند و به این دلیل بعضا دیده می شود که افرادی در گروه حضور دارند که خود مایل به حضور در گروه نیستند.
 4. و دلیل اصلی و مهمتر اینکه : وبسایت گروه در حال بارگذاری است و دکمه صفحه گروه بصورت اتوماتیک به وبسایت گروه لینک خواهد شد.
بنابراین:
      لطفا اگر تمایل به حضور و فعالیت بیشتری در گروه دارید با کلیک بر روی عکس زیر صفحه گروه را لایک کرده و از آن حمایت نمائید.
با تشکر و احترام
آزادبخت- گروه زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی
لینک      نظرات ()      

کلیاتی درمورد هواشناسی نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٥/۱٤

مطالعه و پژوهش درباره تمامی جنبه‌های جو زمین که بطور تفصیلی از سطح زمین تا سطح بالایی جو را در بر می‌گیرد، امروزه تحت عنوان علوم جوی نامیده می‌شود.

توده های هوا

قبل از هرچیز باید گفت که توصیف توده های هوا در فضای بالای تروپسفر یعنی حدود 18 کیلومتر بالاتر از سطح زمین بمراتب آسانتر است چرا که معمولا آن را به دو توده هوای گرم حاره ای و توده هوای سرد قطبی تقسیم بندی می نمایند.

اما دلیل پیچیدگی توصیف توده های هوای قسمتهای پایینتر از تروپسفر به دو دلیل عمده است:

الف)جریانهای عمودی جو در سطوح پایینتر پیچیده است و بسیاری از انواع توده های موقتی و عبوری توسعه می یابند و این توده های هوا جبهه هایی را که اغلب عمری کوتاه دارند را بوجود می آورند.

ب)قاره ها و اقیانوسها در اثر تماس با هوای که روی آنها قرار می گیرند خصوصیات مختلفی را به هوا منتقل می کنند.
بنابراین،توده های متضاد از نظر دما ورطوبت به وجود می آیند.در نتیجه تفاوت بین توده های هوا در قسمتهای پایین تروپسفر بمراتب آشکارتر از قسمتهای فوقانی آن است.

روشهای دسته بندی توده های آب وهوا

با افزایش عرض جغرافیایی،به ترتیب نامهای زیر برای توده های هوا به کار می رود:

 1. توده هوای استوایی
 2. توده هوای حاره ای
 3. توده هوای قطبی
 4. توده هوای منجمد شمالی(جنوب)

قابل توجه:عاملی که بیش از همه با عرض جغرافیایی تغییر می کند دما است.

دسته بندی از نظر اختلاف رطوبت توده هوا: هوایی که منبع تشکیل آن روی اقیانوس باشد دارای رطوبت زیاد است و می توان آنرا توده هوای دریایی نامید. برعکس،توده ای که در روی قاره ها تشکیل می شود به طور نسبی خشک است و می توان آن را توده هوای قاره ای نامید.

آشنائی با جبهه های هوا

اروسنتر (Arocenter) : زمانی که دو توده هوای با دمای مختلف، در مسیر حرکتشان به هم میرسند، حالت انتقال شدیدی (از لحاظ دما، فشار، رطوبت، باد و غیره) در مرز بین آنها بوجود میآید. اگر یک نفر همراه با توده هوای گرم به سمت شمال حرکت کند، به تدریج و به طور یکنواخت با کاهش دما مواجه میشود؛ سپس با برخورد به یک توده هوای سرد، دما به طور ناگهانی و شدید افت میکند یعنی تغییرات آهسته و یکنواخت در محل برخورد با توده سرد، به تغییر ناگهانی و غیر مداوم تبدیل میشود. به این خاطر اصطلاح خط ناپیوستگی (Line Of Discontinuity) در مورد مرکز توده هوا به کاربرد، میشود. عبارت جبهه (Front) مترادف با خط ناپیوستگی است و امروزه به خوبی جانشین آن شده است. در واقع جبهه ها مرزهای بین تودههای هوا هستند. بر روی نقشههای هواشناسی جبهه ها را با یک خط نشان میدهند. سطحی که دو توده هوای مجاور را از هم جدا میکند سطح جبهه (Frontal Surface) نامیده می شود.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

غرق شدن در اقیانوس آرام ، سرنوشت نهایی ایستگاه فضایی بین المللی نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٥/۱٢

در پی اعتراضات بین‌المللی صورت گرفته به اظهارات قائم مقام سازمان فضایی فدرال روسیه در مورد برنامه غرق کردن ایستگاه فضایی بین‌المللی در سال ۲۰۲۰ در اقیانوس آرام، سازمان مذکور با ادعای تحریف اظهارات این مقام مسوول، از موضعش عقب‌نشینی کرد.


 آنا ودیشچوا، دبیر مطبوعاتی آژانس فضایی روسیه در گفت‌وگو با رسانه‌های این کشور اظهار کرد: شرکای ایستگاه فضایی بر سر ادامه کار عملیات ایستگاه فضایی تا سال ۲۰۲۰ به توافق رسیده‌اند و همچنین یک دوره اضافی را پس از آن برای ایستگاه در نظر خواهند گرفت. در جلسه‌ای که سال ۲۰۱۰ بین سازمانهای علمی بین‌المللی مجری ایستگاه برگزار شد، رای اکثر اعضا بر ادامه فعالیت ایستگاه فضایی بود.

با این حال ودیشچوا بر سرنوشت نهایی ایستگاه که غرق شدن آن در اقیانوس خواهد بود، تاکید کرد.

 به گفته وی تنها راه دفع ایستگاه، غرق کردن آن بوده تا مقادیر زیاد دیگری از زباله‌های فضایی به فضا اضافه نشود. این دبیر مطبوعاتی همچنین گزارش‌های رسانه‌ای در مورد نظرات سازمان را تحریف شده خواند. این در حالی است که گفته‌های دیویدوف با واکنش تند و حیرت‌زده ناسا و مقامات دولتی آمریکا روبرو شد.

 یک نماینده کنگره در گفت‌وگویی با شبکه خبری فاکس‌نیوز، این اظهارات را بی‌پایه خوانده بود. در همین حین جوشوا باک، سخنگوی ناسا در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز اظهار کرد: شرکا اکنون در حال کار برای تصدیق حضور این مدارگرد در فضا تا سال ۲۰۲۸ هستند.اکنون مقامات روسیه مدعی شده‌اند که تمرکز آنها نه بر روی اعلام یک تاریخ ضرب‌الاجل که همیشه بر روی شیوه‌های دفع بوده است.

ایستگاه فضایی که محیطی به اندازه یک زمین فوتبال را اشغال می‌کند، به طور مداوم در طول ۱۱ سال اخیر شاهد حضور فضانوردان بوده و تا کنون بیش از ۲.۴ میلیارد کیلومتر را به دور زمین طی کرده است.

منبع : گزیده اخبار علمی
لینک      نظرات ()      

آماری جالب از وبلاگ گروه زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٥/۱۱

سلام به دوستان خوب همراه، امیدوارم که خوب و سلامت باشید.

دوستانی که در فیس بوک گروه حضور دارند مستحضر هستند که سبک نوشتاری من در محیط فیس بوک و وبلاگ گروه کاملا متفاوته و دلیل اصلی این امر متفاوت بودن محیط و مخاطبان پست هاست. اما با توجه به این موضوع که من اینبار قصد به میان گذاشتن اطلاعاتی در مورد گروه را با شما عزیزان دارم، از نحوه نگارش فیس بوک استفاده خواهم کرد :) پس اجازه بدید تا دوباره از اول شروع کنیم: 

سلام به همگی. حال شما؟ خوبین؟

دیروز که داشتم آمار وبلاگ گروه رو نگاه می کردم نکته هایی نظر منو جلب کردند که دوست داشتم اونهارو با شما درمیون بگذارم.

 1. گروه ما یکی از جوانترین گروه های زمین شناسی فیس بوکه و چیزی در حدود 8 ماه سن داره اما در همین مدت کوتاه تا به حال 1310 پست زمین شناسانه در گروه گذاشته شده و گروه موفق شده تا 639 نفر از زمین شناسان و مهندسین معدن دانشگاه آزاد و سراسری رو دورهم جمع کنه.
 2. چیزی در حدود 2 هفته پیش گروه از مرز 600 نفر گذشت و بعد از اون دو ادمین جدید به کمک من اومدن که همیجا ازشون تشکر می کنم :)
 3. درحال حاضر 25 نفر زمین شناس غیر ایرانی در گروه حضور دارند که این تعداد رو به افزایشه ، بنابراین من از همه دوستان خواهش می کنم که گاهی پستهایی به زبان انگلیسی روی وال بگذارند و با دوستان انگلیسی زبان وارد بحث بشوند. تمام زمین شناسان خارجی گروه زمین شناسانی زبده و با تجربه هستند که تبادل اطلاعات با اونها میتونه هم جالب و هم مفید باشه. 
 4. و اما یکسری اطلاعات جالب دیگه. فکر می کنین تا حالا وبلاگ و گروه ما از چه کشورهایی مورد بازدید قرار گرفتن؟  جواب این سوال خیلی برای من جالب بود. این عکس جواب سوالیه که پرسیدم :)
امار زمین شناسان دانشگاه ازاد اسلامی
همینطوری که میبینین وبلاگ ما از بیشتر کشورهای دنیا مورد بازدید قرار گرفته و تنها قاره ای که ما تا به حال واردش نشدیم قاره آفریقاست. یک توضیح در مورد این عکس اینکه  کشورهایی که رنگشون پر رنگ تره بیشتر بازدید داشتن.
حالا یک سوال دیگه. فکر می کنین ما از کدوم کشورها بیشتر بازدید کننده داشتیم؟
خوب عکس بعدی جواب این سواله :) 
این ها 10 کشور اول پر بیننده وبلاگ ما بودند (نام کل کشورهای بازدید کننده بالای 50 تاست بنابراین من فقط 10 تای اول رو گذاشتم)
خوب دوستای خوبم اجازه بدین همیجا به عنوان موسس گروه از همه شما بدلیل حضورتون تشکر کنم و بگم که واقعا از اینکه تونستم قدم هرچند کوچیکی در پیشرفت این علم زیبا بردارم واقعا خوشحالم . بازهم مثل همیشه میگم که خوشحال میشیم اگه در بحث ها شرکت و دوستان زمین شناستونو به گروه اضافه کنینلبخند
فیس بوک گروه
انشالا به زودی یک پست میگذارم با عنوان خاطرات گروه که توش از اتفاقاتی که این مدت افتاده یادی بشه 
خوب حالا دوباره سبک وبلاگی
با آرزوی موفقیت برای همه شما عزیزان
زینب آزادبخت- اول آگوست 2011 
لینک      نظرات ()      

پنجمین همایش تخصصی زمین شناسی نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٥/۸

 

زمان :18 لغایت 20 آبان 1390

مکان: دانشگاه پیام نور مرکز ابهر

تاریخ های مهم

31 شهریور: آخرین مهلت ثبت نام در همایش و ارسال مقاله

20 مهر: انتشار نتیجه داوری مقالات

30 مهر: آخرین مهلت ثبت نام برای اسکان

20 آبان ماه : بازدید علمی

محورهای همایش:

- پترولوژی، ژئوشیمی

- کانی شناسی و بلورشناسی

- زمین شناسی اقتصادی و منابع معدنی

- کانه آرایی و فرآوری مواد معدنی

- چینه شناسی و فسیل شناسی

- رسوب شناسی و سنگ شناسی رسوبی

- زمین شناسی نفت و مخازن هیدروکربوری

- زمین شناسی زیست محیطی و زمین شناسی پزشکی

- زمین شناسی ساختمانی و تکتونیک

- زمین شناسی مهندسی

- ژئوفیزیک و لرزه زمین ساخت

- آب شناسی و آلودگی منابع آب

- زمین آمار، زمین ریاضی و زمین گردشگری

-  سنجش از دور (RS) و سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)

 لازم به ذکر است که در حاشیه این همایش بازدیدی علمی نیز صورت میگیرد. لطفا جهت اطلاعات بیشتر در مورد این همایش به وبسایت همایش مراجعه نمائید.

 

لینک      نظرات ()      

همه چیز درمورد الماس نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٥/٧

با عرض سلام و احترام خدمت تمامی عزیزان همراه

عکسی که مشاهده می نمائید توسط جناب آقای افشین عباسی (یکی دیگر از ادمین های گروه زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی) تهیه شده است. همانگونه که مشاهده میفرمائید این عکس به حدی گویا است که نیازی به توضیح بیشتر ندارد. لازم به ذکر است که این تصویر در ابعاد بزرگ آپلود شده است و شما عزیزان می توانید با دانلود کردن آن از اطلاعات مفید آن بهره مند گردید.

با تشکر از آقای عباسی و آرزوی موفقیت برای ایشان

 

لینک      نظرات ()      

عکسهایی زیبا از کهکشان راه شیری نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٥/٤

سلام به دوستان عزیز

حال شما؟ امیدوارم که خوب و سلامت باشین. عکس های زیبایی که مشاهده می نمائید متعلق به آقای الکس چرنی (Alex Cherney) است. ایشان این عکس ها را در طول 18 ماه و در نقاط مختلف جهان توسط یک دوربین دیجیتال معمولی گرفته اند. امیدوارم که شما نیز از دیدن آنها لذت ببرید.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

عکس هایی زیبا از آخرین پرتاب فضاپیمای ناسا ( آتلانتیس) نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٥/٢

آخرین تیم فضانورد از چپ به راست Rex Walheim, Sandy Magnus, Doug Hurley و  Chris Ferguson 

آخرین پرواز آتلانتیس

فضا پیمای آتلانتیس درست قبل از اتصال به ایستگاه فضایی در حال عبور از فراز جزایر باهاماس

آتلانتیس و شفق قطبی

منبع: National Geographic

لینک      نظرات ()      

مردان نمکی زنجان نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٥/٢

مردان نمکی نامی است که به چندین مومیایی کشف‌شده در معدن نمک چهرآباد در استان زنجان داده شده‌است. این چند جسد، که بر اثر بی‌توجهی و ادامهٔ کار معدن به‌شدّت با بولدوزر آسیب دیده‌اند مربوط به زمان هخامنشی و دو جسد نیز مربوط به اواخر دوران اشکانی است.

پیکر نخستین مومیایی در معدن نمک چهرآباد واقع در یک‌کیلومتری جنوب روستای حمزه‌لو در ناﺣﻴﮥ غرب شهرستان زنجان پیدا شده‌است. سر و پای چپ یکی از این مردان در موزهٔ ایران باستان تهران قابل بازدید است.

کشف نخستین مرد نمکی

در زمستان سال ۱۳۷۲، معدن‌کاران به‌هنگام خاکبرداری و استخراج نمک از معدن زیر تپه‌های این منطقه، با نیم‌تنهٔ یک جسد روبه‌رو شدند. این جسد دارای ریش و موی بلند و حلقهٔ گوشواره‌ای از جنس طلا در گوش چپ بود. جسد مزبور در اواسط یکی از تونل‌های معدن، که حدود ۴۵ متر طول داشت، به‌دست آمد. از تاریخ ۶ اسفند ۱۳۷۲، کاوش‌ها در این منطقه آغاز شد. درپی کاوش‌ها؛ یک ساق پا درون چکمهٔ چرمی، سه قبضه چاقو، شلوارک، شی نقره‌ای، قلاب سنگ، قطعات طناب چرمی، سنگ ساب، یک عدد گردو، قطعات سفال و چند تکه پارچه منقوش و قطعات خردشده استخوان نیز پیدا شد. باستان شناسان در مورد ظاهر این پیکر گفته‌اند احتمالاً مرد نمکی از طبقه اشراف تات زبان و شاهزاده‌ها بوده‌است، زیرا برروی لباس او جواهرات و زیورآلاتی پیدا شده که مخصوص این طبقه بوده، و همچنین آنها چنین فرضیه دارند که او یا درحال فرار به غار پناه برده یا در جنگی از میدان گریخته و به غار پناه آورده و آنجا فوت کرده و موریانه‌ها پیکرش را، که از نمک پوشیده بوده، خورده‌اند. سه جسد دیگر ازجمله یک زن در این ناحیه نیز چندی بعد کشف شده‌است.

پژوهش‌ها

با انجام آزمایش‌های سالیابی به روش کربن ۱۴، که بر روی نمونه استخوان‌ها و پارچه‌های مجموعه صورت گرفت، قدمتی حدود ۱۷۰۰ سال (اواخر اشکانی – اوایل ساسانی) برای مرد نمکی تعیین گردید. آزمایشات دی‌ان‌آ نشان داد که سن مرد نمکی هنگام مرگ حدود ۳۷ سال و قد وی حدود ۱۷۵cm بوده‌است. با بررسی آزمایش‌های انجام‌شده بر روی سلول‌های موی سر، گروه خونی مرد نمکی+B تعیین شد.

با آزمایش سی تی اسکن و رادیولوژی، مشخص شد که مرد نمکی دراثر سقوط ناگهانی درون یکی از گودالهای معدن نمک و وارد شدن ضربه بسیار شدید به ناحیهٔ راست جمجمه و صورت از بین رفته‌است. مطالعات باستانشناختی بر روی مجموعه مرد نمکی نشان داد که به علت آرایش خاص موهای بلند سر و صورت، وجود گوشوارهٔ طلا در گوش چپ، چکمه چرمی با ساخت و دوخت بسیار ظریف و هنرمندانه و همچنین نوع و بافت تکنیکی پارچه لباس و بدست آمدن شئ نقره‌ای همراه با متوفی، فرد مزبور یک کارگر ساده معدن نمک نبوده، بلکه فردی عالی رتبه و دارای پایگاه اجتماعی بالا بوده‌است، اما علت حضور، سقوط و مرگ وی در معدن نمک چهرآباد همچنان در پردهٔ راز و ابهام باقی مانده‌است.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر میکای سیاه مراحل نوشتن پروپوزال فوق لیسانس/ دکتری در کانادا بیست و سومین همایش بلورشناسی و کانی شناسی ایران اولین کنفرانس ملی سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی در علوم زمین توپاز عناصر کمیاب (REE) کماتوئیت و بافت اسپینیفکس مهناز میرزایی، اولین زن معدنکار ایران پگماتیت چیست؟ حقیقتی تلخ و رایج در دانشگاه های ایران
کلمات کلیدی وبلاگ 1390 (٢) 5 شهریور 1390 (۱) arc gis (٢) babylon geology glossary (۱) death valley (۱) earth (٤) fluid inclusion (۱) gps (۱) gravity (۱) icp (۱) icp-ms (۱) landslid (٢) niagara falls (۱) pirajno 2009 (۱) plan of study (۱) ree (۱) remote sensing (۱) satellite image (۱) usgs (۱) xrd (۱) آبشار (۱) آبشار نیاگارا (۱) آبشناسی (٤) آتشفشان (٥) آتشفشان های زیر یخچالی (۱) آتلانتیس (۳) آخرین اخبار (۱) آزمون جامع دکتری (۱) آزمون دکتری (٢) آزمون کارشناسی ارشد (۱) آمادگی برای آزمون دکتری (۳) آمار جالب (۱) آندالوزیت (۱) اب شناسی (۳) ابر قاره ها (۱) ابزار سنگی (۱) اتشفشان (۱) اخبار جالب (٩) اخبار زمین شناسی (٤۱) اخبار گروه (٤) ادامه تحصیل در خارج از کشور (٢) اربیکولار (٢) ارسال مقاله (۳) استخدام (٢) اعلام نتایج دکتری (۱) البرز (۱) الماس (۱) الیوین (۱) انجمن زمین شناسی ایران (۱) انعکاس نور (۱) انواع جریان ماگما (۱) انواع کانی سازی (٢) اهمیت نویسنده اول در مقاله (۱) اولین پرنده (۱) اولین زن معدنکار ایران (۱) اولین کنفرانس ملی سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرا (۱) اولین کنگره بین‌المللی عناصر نادر خاکی و تکنولوژی (۱) اکتشاف معدن (۱) ایزوتوپهای ناپایدار (۱) ایزوتوپهای ناپایدار (۱) ایستگاه فضایی بین المللی (٢) بازالت (۱) بافت اسپینیفکس (۱) بافت سنگهای آذرین (۱) بافت گرافیکی (۱) بد زمین (۱) برج میلاد (۱) برش های الماس (۱) بزرگترین ماه (۱) بلور شناسی (۱) بلورشناسی (۱) بلک اسموکر (۱) بنیاد ملی نخبگان (۱) بورس (۱) بی بی سی (٤) بیبیلان (۱) بیست و سومین همایش بلورشناسی و کانی شناسی ایران (۱) بیوتیت (٢) پالئوتکتونیک (۱) پایان نامه (۱) پتانسیل شیمیایی (۱) پترولوژی (۱) پراش پرتو ایکس (۱) پروژه تحقیقاتی (٢) پس لرزه (۱) پگماتیت (۱) پگماتیت (۱) پلاژیوکلاز (۱) پلاژیوکلاز در مقطع نازک (۱) پلاژیوکلاژ زونه (۱) پیروکسن (۱) پیش بینی زلزله (۱) تبریک سال 1391 (۱) ترمومتری (۱) تسونامی (٤) تصاویر ماهواره ای (۱۱) تصفیه آب (۱) تصویر فضایی (٥) تصویر ماهواره ای (٤) تعیین درجه حرارت (۱) تقسیم بندی ژئوشیمیایی عناصر (۳) تقسیم بندی گرانیت ها (۱) تقسیم بندی گلداشمیت (۳) توپاز (۱) توده هوایی (۱) توصیف سنگهای گرانیتی (۱) توصیف سنگهای گرانیتی (۱) تکامل انسان (۱) تکتونیک (٢) جاذبه زمین (۱) جاذبه های گردشگردی ایران (۱) جریان گدازه ای (۱) جریان واریزه (۱) جو (۱) جواهر (۳) حشرات (۱) حقیقت تلخ (۱) خزش (۱) خورشید (٤) دانشجو (۱) دانشگاه آزاد (٢۸) دانشگاه آزاد تهران شمال (۱) دانشگاه پیام نور ابهر (۱) دانشگاه دامغان (۱) دانشگاه سراسری (۳) دانشگاه شاهرود (۱) دانشگاه شهید بهشتی (۱) دانشگاه فردوسی مشهد (۱) دانلود (۱) دانلود مقاله زمین شناسی (۱٤) دانلود نقشه زمین شناسی (۱) دانلود کتاب (٢) دانلود کتاب زمین شناسی (٤) دایناسور (۳) دریاچه ارومیه (۳) دفاع از عنوان پایان نامه (۱) دهانه آتشفشان (۳) دودکش جن (٢) دودکش های سیاه (۱) دوران ژوراسیک (۱) دوره آموزشی arc gis (۱) دوره آموزشی آرک (۱) دوماه در آسمان (۱) دکتر قریب (۱) دکتر مالکی (۱) دکتری دانشگاه آزاد (۱) دکتری در خارج از کشور (۳) دیرینه شناسی (۱) دیوار چین (۱) راه شیری (۱) رسوب شناسی (۳) رعد و برق (٢) رفع مشکل دانلود (۱) رنگین کمان (۱) روان شدگی (٢) روش های آنالیز نمونه های معدنی (٢) روی (۱) ریزش (۱) ریشتر (۱) زباله های فضایی (۱) زلزله (٧) زلزله آذربایجان (۱) زلزله تبریز (۱) زلزله ترکیه (۱) زلزله تهران (۱) زلزله ژاپن (۱) زلزله سنجی (۱) زمرد (۱) زمین ساخت (۱) زمین شناس (٢) زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی (٢٧) زمین شناسی (٢۱) زمین شناسی اقتصادی (٩) زمین شناسی پزشکی (٢) زمین شناسی تاریخی (٤) زمین شناسی زیست محیطی (٥) زمین شناسی نفت (٢) زمین شناسی نفت دکتر رضائی (۱) زمین لرزه (۳) زمین لغزش (٤) زمین لغزه (۱) زنجان (۱) زینب آزادبخت (۱۳) ژئوتوریسم (۱) ژئوشیمی (٥) ژئوشیمی رولینسون (۱) ژئوفیزیک (٢) سازمان زمین شناسی کشور (۳) سازند آسماری (۱) ساعت زمین (۱) ستاره (٢) سد (۱) سد ستارخان (۱) سربازی (۱) سرطان (۱) سقوط (۱) سمینار زمین شناسی (۱) سنجش از دور (۱) سنگ آذرین (۳) سنگ شناسی (۳) سنگ شناسی دگرگونی (۱) سنگ شناسی رسوبی (٢) سنگهای گرانیتی (۳) سوالات مصاحبه حضوری آزمون دکتری (۳) سیاره (٤) سیارک (۱) سیالات درگیر (۱) شایعات زمین شناسانه (٢) شرط معدل (۱) شرکت ملی نفت (۱) شفق قطبی (٢) شق القمر (۱) طبقه بندی گرانیت ها (۱) عصر یخبندان (۳) عطارد (۱) علوم پایه (۱) عناصر سیدروفیل (۱) عناصر لیتوفیل (۱) عناصر نادر خاکی (۱) عناصر کالکوفیل (۱) عناصر کمیاب (۱) عکس زمین شناسی (٢٤) غار (٢) غروب آفتاب (۱) فرسایش (٤) فرسایش بادی (۱) فسیل (٢) فسیل شناسی (۱) فضا (٩) فضاپیما (٢) فعالیت شیمیایی (۱) فلدسپارها (۱) فوت دکتر یعقوب پور (۱) فوگاسیته اکسیژن (۱) فولییشن (۱) فوکوشیما (۱) فیزیک (۱) فیس بوک (٢) قطب شمال (٢) گدازه بالشی (۱) گرانوتوئیدها (۳) گرانیت (٦) گرانیت قلع دار (۳) گرانیت نوع a (٢) گرانیت نوع i (۱) گرانیت نوع s (۱) گرایزن (۱) گردهمائی (٢) گرم شدن زمین (٢) گروه میکا (٢) گسترش جانبی (۱) گسل (۱) گل (۱) گوهر شناسی (۱) لغتنامه زمین شناسی (۱) مالاکیت (۱) ماه (٤) ماه گرفتگی (٢) ماکروفسیل (۱) محلول های هیدروترمال (۱) مخازن نفتی (۱) مخازن کربناته (۱) مخاطرات زمین (۱) مخروط افکنه (۱) مدارک مورد نیاز اقدام برای تحصیل در خارج از کشور (۱) مردان نمکی (۱) مریخ (۱) مس (۳) مشکین شهر (۱) مصاحبه حضوری دکتری (۳) مطالعه سیالات درگیر (۱) معدن ذغالسنگ (۱) معدن نمک چهر آباد (۱) مقالات آی اس آی (٢) مقاله زمین شناسی (۱۳) ملات (۱) مناطق دیدنی ایران (۱) منبع زمین شناسی نفت (۱) مهناز میرزایی (۱) مهندسی معدن (٢) مکانیسم های کانونی (۱) میدان مغناطیسی (٢) میکای سیاه (٢) میکای لیتیم دار (۱) ناسا (۱٥) نتایج کارشناسی ارشد آزاد (۱) نتایج کارشناسی ارشد ازاد 1390 (۱) نتایج کنکور آزاد (۱) نتایج کنکور سراسری (٢) نجوم (٦) نحوه اقدام برای ادامه تحصیل خارج از کشور (۳) نحوه نوشتن مقاله علمی (۱) نشست زمین شناسی (۱) نصاویر ماهواره ای (۱) نفت (۱) نفشه 1:250000 (۱) نقشه زمین شناسی (۱) نیروگاه اتمی فوکوشیما (۱) همایش (٢٧) هوازدگی (۳) هواشناسی (۱) هیئت علمی (۱) کارست (۱) کارگاه آموزشی (۱) کاسیتریت (۱) کانسارهای پورفیری (٢) کانسارهای هیدروترمال (۱) کانون زلزله (۱) کانی (۱) کانی سازی اسکارن (٢) کانی شناسی (٦) کانی شناسی میکروسکوپی (۳) کانی های صنعتی (۱) کانی های فلزی (٢) کانیها در زیر میکروسکوپ (٢) کلاس های آموزشی (۱) کماتوئیت (۱) کنفرانس (۱۳) کنگره (۱) کنکور دکتری (٤) کنکور کارشناسی ارشد (٢) کهکشان (٥) کویر مرنجاب (۱) کویرهای ایران (۱) کیلا اوا- هاوایی (٢) کیمبرلیت (۱) یخچالهای طبیعی (٢)
دوستان من وبسایت گروه فیس بوک گروه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران شمال (علوم پایه) سازمان نقشه برداری کشور پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور گروه مشاوران علوم زمین پانا انجمن علمی زمین شناسی دانشگاه تهران گروه زمین شناسی دانشگاه اصفهان در فیس بوک گروه زمین شناسی دانشگاه تربیت مدرس در فیس بوک دانشگاه آزاد اسلامی شیراز دانشگاه تهران دانشگاه شهید بهشتی دانشکده زمین شناسی دانشگاه هاروارد دانشکده زمین شناسی دانشگاه تورنتو دانشکده زمین شناسی دانشگاه اتاوا وبلاگ بزرگ مقالات زمین شناسی زمین شناسی علمی زیبا دانشجویان زمین شناسی اقتصادی لاهیجان Earth پایگاه برنامه های علوم زمین مهندسین مشاور خاک و پی فیدار گروه زمین آزمون دنیای ژئوماتیکس انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران Carbonate Sedimentologist سازمان فضایی ایران زمین شناس جوان سایت فدک GEO-GIS خبرنامه زمیننیوز بزرگ ترین وبلاگ تست زمین شناسی در ایران وبلاگ زمین شناسی پرتیکان سنگ شناسی رسوبی(مجتبی مهدی نیا) شرکت معدنی سنگ گرانیت شفق نطنز گروه کوهنوردی اوشیدا زاهدان وبلاگ زمين شناسي لرستان فارغ التحصیلان زمین شناسی ورودی 82 دانشگاه شهید چمران اهواز MS-GEOLOGIST دختر زمین شناس زمین شناسی و ژئوتوریسم Iranian Geologist غارهای ایران ژئومورفولوژی، علم مطالعه اشکال زمین زمین شناسی انجمن نجوم آماتوری لیرا وبسایت شخصی دکتر رضا میرزایی محمودآبادی رخساره مهندسین معدن دانشگاه صنعتی بیرجند سایت تخصصی جی.آی.اس انجمن عملی مهندسی معدن تهران جنوب آزمونکده : بانک جامع سوالات دانشجویان زمین شناسی زاهدان