زینب آزادبخت
تماس با من
پروفایل من
نویسنده وبلاگ زینب آزادبخت
آرشیو وبلاگ
      زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی (مسیری جدید در ارتقای سطح علمی)
هنوز برای نجات دریاچه ارومیه دیر نیست نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٦/٢٤

بررسی علمی و زیست محیطی دلایل بروز این فاجعه، با دکتر اسماعیل کهرم، استاد دانشگاه و متخصص محیط زیست در تهران:

 دریاچه ‏ی ارومیه بزرگ‏ترین دریاچه‏ ی داخل خاک ایران است. تا به ‏حال دومین دریاچه‏ ی شور جهان بعد از "بحرالمیت" بوده و متأسفانه الان (از نطر شوری) رکوددار شده است. پیش از این، این دریاچه ۱۶۷ کیلومتر طول و بین ۳۷ تا ۵۴ کیلومتر هم عرض داشت. 
دریاچه‏ ی اورومیه چنین موجود باابهتی بود که حدود پنج‏ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و حوزه‏ ی آب‏ریزش ۵۰هزار کیلومتر مربع است.


این دریاچه در روزهای خشک، حدود ۳۲ تا ۳۷ میلیارد مترمکعب آب را در خودش جای می‏داد. شوری آب حدود ۸۰ گرم در لیتر بود. حدود ۱۳ یا ۱۴ نوع جلبک در آن زندگی می‏کردند و یک موجود سخت‏ پوست آب شور به نام "آرتیمیا اورمیانا". 
آرتیمیا اورمیانا موجودی است که حدود یکی دو سانتی‏متر طول دارد و دارای ۱۱ جفت پا است. درست مانند یک موجود فضایی. ماده ‏اش در طول تابستان حدود هزار تخم می‏گذارد و این تخم‏ها را برای ماهی‏ سراها، پرورش ماهی و یا میگو مصرف می‏کردند. این شرایطی بود که بود! 
دریاچه‏ ی ارومیه نه تنها ایجاد آب و هوا می‏کرد، نه تنها زمین‏های کشاورزی را از راه سفره ‏های آب زیرزمینی مشروب می‏کرد که با حفر چاه از آن استفاده می‏کردند، بلکه برای آبیاری تمام باغ‏های سیب و انگور و بادام معروف ارومیه، از چاه‏هایی استفاده می‏کردند که این دریاچه تأمین می‏کرد. این شرایطی بود که بود!
۱۰۲ جزیره داشت که نیمی از آن مسکونی بود و مردم در آن‏ها زندگی می‏کردند. در بقیه‏ ی جزایر هم حیات وحش، مانند قوچ، میش، کله‏بز و حتی گوزن زرد ایرانی که منحصر به ایران است، زندگی می‏کردند.

این وضعیت دریاچه‏ ی اورومیه بود، قبل از بحران کنونی. ممکن است تشریح کنید که وضعیت فعلی دریاچه ‏ی ارومیه چطور است؟

الان با کمال تأسف بسیاری از آن جزایر از بین رفته‏ اند. به ‏خاطر این‏که آن‏قدر آب پس رفته، آن‏قدر آب از بین رفته که الان ما نمی‏دانیم چندتا جزیره باقی مانده است. حتی آن‏ها که مسکونی بوده ‏اند. مثلاً جزایر "دوقوزلر" و یا "نه‏گانه"، الان به سواحل جنوبی متصل شده ‏اند. 
هم‏اکنون میزان آب دریاچه‏ ی اورومیه به سه‏ پنجم رسیده و یا ۶۰ درصد کاهش نشان می‏دهد. عمق آب از ۱۳متر، حداکثر به دو ونیم متر رسیده است. در این شرایط، تبخیر شدیدتر می‏شود.رنگ آب دریاچه‏ ی اورومیه که آن را "فیروزه ‏ی ایران" می‏نامیدند، الان تبدیل به چیزی شده شبیه به آب پرتقال و یا آب هندوانه. یعنی قرمز رنگ شده است. به ‏خاطر فعالیت جلبک‏ها، یا انواع کانی‏ها مانند کلرورسدیم و یا یدورسدیم که در دریاچه وجود دارند و این کریستال‏ها رنگ‏های مختلف را به خود گرفته‏ اند. 

در حال حاضر شوری آب از حد اشباع گذشته است و در روزهای گرم، حتی تخمین زده می‏شود که تا حدود ۴۰۰ گرم در لیتر باشد. یعنی اگر شما یک لیتر آب را بجوشانید، ۴۰۰ گرم نمک ته آن رسوب می‏کند و الان از نظر شوری، رکوددار است. حتی جلوتر از بحرالمیت و یا "دریای مرده" در اسراییل.
در این شرایط، آرتیمیاها هم آب بدن‏شان را از دست دادند و همه مردند. حدود ۴۰هزار بال فلامینگو در جزایر دریاچه‏ ی اورومیه تخم‏گذاری می‏‏کردند که در یکی دو سال گذشته، یک بال هم ظاهر نشد. هم‏چنین حدود ۲۰هزار بال پلیکان سفید در این جزایر تخم‏گذاری می‏کردند. تعداد بسیاری پرنده‏ ها نیز در جزایر این دریاچه زمستان‏ گذرانی می‏کردند که الان به‏ خاطر شوری آب دیگر نمی‏آیند. چون روی سر و چشم این پرندگان قندیل نمک بسته می‏شود و نابینا می‏شوند. 
لذا ما الان با یک وضع بسیار بسیار بحرانی مواجهه هستیم که متأسفانه روز به روز هم وخیم‏تر می‏شود.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

زیباترین عکس های ماهواره ای پارک های ملی- قسمت پنجم نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٦/٢٤

پارک ملی طاق ها (Arches National Park)

مکان: یوتا، ایالات متحده

مساحت: 120 مایل مربع

عکس: NASA/USGS.

تمامی طاق ها و  پل های این پارک ملی و محیط اطراف آن توسط  فرسایش ماسه سنگ های قرمز رنگ  انترادا (Entrada) بوجود آمده اند. تمامی طاقی ها به مرور زمان توسط  ادامه روند فرسایش از بین خواهند رفت، کما اینکه 43 عدد از آن ها از سال 1970 بصورت کامل فرسوده و از بین رفته اند.

 

پارک ملی پل رنگین کمان ( Rainbow Bridge National Monument)

مکان : یوتا

مساحت: 0.25 مایل مربع

                                                 عکس: GeoEye.                                          

در تصویر زیر نمایی زیبا از پل رنگین کمان دیده می شود که به گفته وبسایت این پارک ملی بزرگترین پل طبیعی می باشد، اما در حقیقت دهانه 234 فوتی (71.23 متر) این پل اندکی کوچکتر از تعدادی دیگر مثل طاق چشم انداز یوتا و طاق کلب ( Utah's Landscape Arch and Kolob Arch) می باشد.

 

پارک ملی آتشفشانی هاوایی (Hawai'i Volcanoes National Park) 

مکان: هاوایی

مساحت : 505 مایل مربع

عکس :NASA 

این پارک ملی شامل  Mauna Loa توده ای ترین آتشفشان و Kilauea فعالترین آتشفشان جهان می باشد. 

گرد آوری و ترجمه : زینب آزادبخت

لینک      نظرات ()      

زیباترین عکس های ماهواره ای پارک های ملی- قسمت چهارم نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٦/۱٥

پارک ملی گراند کانیون (Grand Canyon National Park)

مکان: آریزونا

مساحت: 1902 مایل مربع

این پارک شامل 277 مایل (445.78 کیلومتر) از رودخانه کلرادو می باشد که شامل حدود 2 میلیون سال از تاریخ زمین شناسی را جاری بوده است. میانگین عمق گراند کانیون 4000 فوت ( 1219 متر) می باشد که در عمیق ترین نواحی به 6000 (1828 متر) فوت می رسد؛ عریض ترین منطقه این دره نیز 15 مایل (24.14 کیلومتر) پهنا دارد. (عکس: ناسا)پارک ملی تپه های شنی بزرگ (Great Sand Dunes National Park)

مکان: کلرادو

مساحت: 130 مایل مربع

میدان شنی اصلی این پارک ملی، شامل بلندترین تپه شنی آمریکای شمالی (تپه شنی ستاره) با ارتفاع 750 فوت (228.6 متر) است و 30 مایل مربع مساحت دارد. دانشمندان تخمین زده اند که تپه های شنی این منطقه 440.000 سال پیش شروع به تشکیل شده اند. ( عکس: USGS/NASA) در عکس زیر که توسط  GeoEye گرفته شده است میدان اصلی در نمایی نزدیکتر دیده می شود. 

ترجمه و گرد آوری: زینب آزادبخت

لینک      نظرات ()      

اعلام نتایج کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی1390، 5 شنبه 10 شهریورماه نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٦/٩

آنا:رییس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی با بیان جزییات نتایج آزمون کارشناسی ارشد و کنکور سراسری دانشگاه در سال 1390 ، از اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد درروز پنجشنبه 10 شهریور ماه و و کنکور سراسری در روز یکشنبه 13 شهریور ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش آنا،دکتر سید عبدالله سجادی‌ امروز در نشستی خبری با اشاره به اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد از ساعت 12 ظهر روز پنجشنبه دهم شهریورماه از پذیرش 34 هزار داوطلب در این آزمون خبر داد و گفت: نتایج آزمون از طریق سایت مرکز آزمون به نشانی www.azmoon.com اعلام می‌شود. 

وی با اشاره به آغاز ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان از 19 شهریور ماه، اظهار کرد: پذیرفته‌شدگان می‌توانند تا 21 شهریورماه برای انجام ثبت‌نام به دانشگاه‌های محل پذیرش خود مراجعه کنند. 

وی در خصوص پذیرش مجدد در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون نیز گفت:‌ پس از اینکه ثبت‌نام‌ها انجام شد، در صورتی که ظرفیت واحد‌ها تکمیل نشده باشد، زمان اعلام تکمیل ظرفیت را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد. 

سجادی با اشاره به پذیرش 34 هزار داوطلب در این آزمون، گفت: همچنین سه هزار نفر به صورت بدون آزمون در دوره‌ کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد پذیرفته شده است. 

وی از اصلاحاتی در دفترچه‌ آزمون کارشناسی ارشد سال 91 خبر داد و افزود: با توجه به اینکه تنوع دفترچه‌های آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد به دلیل گرایش‌های مختلف متفاوت است و این تنوع موجب شده است که داوطلبان نتوانند در یک رشته با یکدیگر مقایسه شوند، براین اساس اصلاح ضرایب را در نظر داریم. 

وی افزود: با توجه به این اصلاحات سقف تعداد دروس در هر دفترچه 8 درصد می‌شود و براین اساس آزمون از حالت تک‌گرایشی خارج شود و داوطلبان هر رشته فقط یک دفترچه را دریافت کنند. 

سجادی همچنین از اعلام نتایج آزمون دکتری در هفته آخر شهریور ماه خبر داد و افزود: در این‌ آزمون حدود دو هزار و 500 داوطلب پذیرفته‌ شده‌اند. 

رییس مرکز آزمون دانشگاه آزاد همچنین با اشاره به اعلام نتایج کنکور سراسری دانشگاه از ساعت 19 روز یکشنبه 13 شهریورماه از پذیرش 486 هزار و 56 داوطلب در این آزمون خبر داد که اسامی آنها از طریق سایت مرکز آزمون به نشانی www.azmoon.com اعلام می‌شود. 

وی گفت: در این آزمون 90 هزار و 389 داوطلب به صورت خودآزمایی شرکت کرده بودند. 

سجادی با بیان اینکه 59 درصد داوطلبان آزمون امسال را زنان تشکیل دادند، اظهار کرد: علیرغم اینکه در ترکیب جنسیتی شرکت‌کنندگان تعداد زنان بیشتر بود اما در اعلام نتایج 49 درصد پذیرفته شدگان را مردان تشکیل داده‌اند. 

رییس مرکز دانشگاه آزاد در خصوص زمان ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان گفت: پذیرفته‌شدگان می‌توانند از 26 تا 31 شهریور ماه برای انجام ثبت‌نام به واحد‌های خود مراجعه کنند. 

به گفته سجادی، 59 درصد داوطلبان در انتخاب رشته اول، 32 درصد در انتخاب دوم تا ششم و 9 درصد داوطلبان در انتخاب آخر در دانشگاه پذیرفته شده‌اند. 

سجادی با بیان این‌که در آزمون سراسری امسال سوابق تحصیلی به میزان 25 درصد به صورت تاثیر مثبت اعمال شد، تصریح کرد: برای 33 درصد داوطلبان این سوابق در نتایج آنها تاثیر مثبت داشت و گزینش مابقی داوطلبان براساس نمره کل نهایی انجام شد.

منبع: وبسایت دانشگاه آزاد اسلامی

لینک      نظرات ()      

زیباترین عکس های ماهواره ای پارک های ملی- قسمت سوم نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٦/۸

پارک ملی دره مرگ (Death Valley National Park)

مکان: کالیفرنیا، نوادا

مساحت: 5270 مایل مربع

حوضه آبی Badwater Basin دره مرگ، دومین نقطه پست در نیمکره غربی با ارتفاع 282 فوت (86 متر) زیر سطح دریا است. (Badwater Basin  یک حوضه درون زهکش در دره مرگ می باشد، برای اطلاعات بیشتر اینجاکلیک نمائید). 

دره مرگ، گرم و خشک ترین نقطه کشور آمریکا با میانگین بیشترین حرارت 115 درجه فارنهایت (46.11 درجه سانتیگراد) در طول ماه جولای است. درجه حرارت 120 درجه فارنهایت (48.88 درجه سانتیگراد) نیز در این منطقه غیرعادی نیست؛ در 10 جولای 1913 دمای این منطقه به 134 درجه فارنهایت (56.36 درجه سانتیگراد) رسید.

پارک ملی یخچال ( Glacier National Park)

مکان: مونتانا

مساحت: 1583 مایل مربع

در حدود 100 سال قبل که این پارک ملی به ثبت رسید در حدود 150 یخچال در آن وجود داشت اما در حال حاضر تنها 37 عدد از آنها باقی مانده که از بین آنها نیز 25 یخچال به اندازه ای بزرگ هستند که بتوان به عنوان یخچال های فعال از آنها نام برد (بزرکتر از 25 هکتار). عده ای از دانشمندان عقیده دارند که تا سال 2030 تمامی یخچال های این پارک ناپدید خواهند شد و عده ای دیگر هم به زودتر اتفاق افتادن این حادثه عقیده دارند اگر که شیب کنونی افزایش دمای کره زمین به همین منوال ادامه داشته باشد. 

گردآوری و ترجمه: زینب آزادبخت 

لینک      نظرات ()      

آمار جالبی از وبلاگ گروه زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی- قسمت دوم نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٦/۸

با عرض سلام  و احترام

با توجه به سبک نوشتاری قسمت اول این پست ادامه این پست نیز به سبک فیس بوکی نوشته خواهد شد :)

سلام به همه دوستای عزیزم، خوبین؟ پیشاپیش عید سعید فطر رو خدمت شما تبریک عرض می کنم.

چند روز اخیر روزهای عالی و جالبی برای وبلاگ گروه بودند و وبلاگمون اتفاقاتی رو تجربه کرد که منو بازهم بیشتر از قبل به آینده اون امیدوار کرد.

همونطور که قبلا بهتون گفته بودم، بالاترین میزان بازدید گروه 199 نفر بود، اما این تعداد روز 5 شهریور به 202 نفر افزایش یافت و بعدشم 7 شهریورماه رکورد بیشترین بازدید دوباره شکسته شد و  به 220 نفر در روز رسید :)

همونطور که میبینین، تعداد کل بازدید کنندگان وبلاگ هم در 131مین روز تاسیسش از مرز 10000 نفر گذشت :)

و اما نکته جالب دیگه اینکه تا حالا بیشترین کلماتی که بازدیدکننده ها رو به وبلاگ گروه آوردن به ترتیب زیر هستند:

1- همایش های زمین شناسی 1390

2- زینب آزادبخت

3- گروه زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی

4- نتایج کنکور کارشناسی ارشد 1390

5- دانلود کتاب زمین شناسی

و از بین موتورهای جستجو هم گوگل تا به حال 1735 بار افراد را به وبلاگ ما فرستاده :)

خوب دوستای خوبم، بازم ممنون از اینکه هستین

به امید دیدار

زینب آزادبخت

لینک      نظرات ()      

شق القمر ، حقیقت یا دروغ ( دیدن 2 ماه در آسمان 5 شهریور ماه 1390) نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٦/٧

با عرض سلام  و خسته نباشید خدمت دوستان عزیز همراه

چند هفته قبل ایمیلی دریافت کردم مبنی بر رخداد دوباره پدیده ای به نام "شق القمر"  بعد از 1200 سال و موقعیت ایده آل من برای دیدن پدیده ای نادر که 1200 سال دیگر رخ خواهد داد. از آن روز به بعد چندین بار دیگر از طرف دوستان دیگری هم این ایمیل را دریافت کردم و نهایتا یکی از همراهان گروه نیز این خبر را در گروه به اشتراک گذاشت. 

5 شهریورماه نیز گذشت و چنین پدیده ای رویت نشد و حال حقیقت این امر:

به گزارش مهر ، این ایمیل که دست به دست در گردش است اعلام می کند در 27 آگوست 2010 سیاره مریخ به اندازه ای بزرگ به نظر خواهد رسید که به چشم ساکنین زمین هم اندازه قرص کامل ماه خواهد بود.

دیدن دو ماه درخشان در آسمان شب بسیار شگفت انگیز خواهد بود، به این شرط که چنین رویدادی واقعا رخ دهد! زیرا این ایمیل بیشتر در حد یک شوخی است تا واقعیت، شوخی که از سال 2003 تاکنون با نزدیک شدن به ماه آگوست آغاز شد. در اصل هرگز نمی توان مریخ را از روی زمین به بزرگی ماه کامل دید و ماه آگوست 2010 نیز ماهی نیست که مریخ در درخشانترین حالت خود قرار داشته باشد.

در حقیقت در ماه آگوست سال جاری مریخ به شکل ستاره ای با درخششی ملایم در غروب آسمان غربی دیده خواهد شد. مریخ زمانی که در 27 ژانویه 2010 به نزدیکترین فاصله اش از زمین رسید در آسمان بسیار درخشان ظاهر شد که حتی در آن زمان نیز چهره و نور مریخ به شکل ستاره ای بسیار درخشان بود و نه ماه کامل.

تنها زمانی که مریخ در سال جاری در کنار ماه کامل قرار گرفت نیز شب 29 ژانویه بود که در آن زمان نیز قطر تصویری که از روی زمین از مریخ دیده می شد در برابر ماه کامل، یک - صد و چهلم بود. به بیانی دیگر در آن زمان از سال باید در حدود 140 مریخ در ابعادی که از زمین دیده می شد در کنار یکدیگر قرار می گرفتند تا با قطر ماه برابری کند.

مریخ، سرزمینی که منشاء رویاها و تخیلات انسان شده، جهانی یک قدم بیرون تر از مدار زمین، کمی از زمین کوچکتر و کمی از قمر زمین بزرگتر است. در عین حال فاصله این سیاره نسبت به زمین بسیار بیشتر از فاصله ماه تا زمین است.

درک ناچیز بودن لکه هایی به نام سیاره ها و قمرها در برابر عظمت جهان هستی بسیار دشوار است اما می توان گفت فاصله ماه از زمین در حدود یک ثانیه نوری است و برگشت نور از ماه به زمین با سرعت 300 هزار کیلومتر بر ثانیه در حدود یک ثانیه زمان می برد.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

زیباترین عکس های ماهواره ای پارک های ملی- قسمت دوم نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٦/٧

پارک ملی دریاچه دهانه آتشفشان (Crater Lake National Park)

مکان : اورگان

مساحت : 249 مایل مربع

دیاچه دهانه آتشفشان زمانی بوجود آمد که آتشفشان چینه ای (1) ( آتشفشان های مخروطی بلند که از تناوب لایه های مواد مذاب، آذرآواری و خاکستر بوجود آمده اند) مازاما (2) 7700 سال پیش طی یک فوران شدید فروریخت. در اثر این فوران عظیم، دودکش خاکستری به بلندی 30 مایل (48.28 کیلومتر) از دهانه آتشفشان خارج شده و بر روی بخش اعظم شمال غربی اقیانوس ارام و قسمت هایی از جنوب کانادا فرو بارید. این دریاچه با داشتن 1943 فوت (592.22 متر) عمق، عمیقترین دریاچه ایالات متحده آمریکا بوده و 740 سال پر شدن آن طول کشیده است.

پارک ملی کوه رینر (Mount Rainier National Park)
مکان: ایالت واشنگتن (Washington state)
مساحت: 363 مایل مربع

کوه 14.411 فوتی (22.69 کیلومتری) رینیر بلندترین قله رشته کوه کاسکید (3) و برجسته ترین کوه به لحاظ  توپوگرافی در ایالات متحده می باشد.  این آتشفشان چینه ای عظیم به لحاظ فوران های مخرب و تاریخی خود و همچنین قرارگرفتن در 54 مایلی جنوب شرقی شهر سیاتل یکی از 16خطرناکترین آتشفشانهای شناخته شده جهان بشمار می رود.

پارک ملی کپیتال ریف (Capitol Reef National Park)

مکان: یوتا (Utah)

مساحت: 378 مایل مربع

قابل توجه ترین ویژگی این ریف طول نزدیک 100 مایلی زاویه دار آن می باشد؛ این ریف با عنوان Waterpocket Fold شناخته  می شود.

گردآوری و ترجمه: زینب آزادبخت


1-  stratovolcano

2- Mazama

3- Cascade Range

لینک      نظرات ()      

نتایج کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری قبل از عید فطر اعلام می‌شود نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٦/٥

قائم مقام سازمان سنجش آموزش کشور گفت: نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد سال 90 در هفته جاری و قبل از فرا رسیدن عید سعید فطر منتشر می‌شود و داوطلبان می‌توانند برای مشاهده نتایج به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کنند. 

ابراهیم خدایی در گفتگو با خبرگزاری مهر اضافه کرد: نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد سراسری سال 90 تا پیش از عید فطر یعنی طی روزهای دوشنبه یا سه شنبه هفته جاری اعلام می‌شود.

وی افزود: در این کنکور ظرفیت پذیرش نسبت به سال گذشته 64 درصد افزایش یافته است.

کنکور کارشناسی ارشد سال 90 در 142 کد رشته امتحانی و در روزهای 27 تا 29 بهمن ماه برگزار شد و 870 هزار نفر در این آزمون شرکت کردند.

همچنین، ظرفیت دانشگاه‌ها 75 هزار نفر برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد است و با احتساب پذیرش استعدادهای درخشان با آزمون و بدون آزمون 85 هزار نفر در نهایت پذیرفته می‌شوند.

 منبع: همشهری آنلاین

لینک      نظرات ()      

عطارد گریز پا را رصد کنید نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٦/٥

بامداد یکشنبه 6 شهریور، ماه در زاویه 2.4 درجه جنوب و جنوب غربی سیاره عطارد قرار می‌گیرد و این فرصت مناسبی برای رصد سیاره گریز پا است.

به گزارش خبرنگار مهر، سیاره تیر یا عطارد یکی از سیاره‌های منظومه شمسی و نزدیک‌ترین سیاره به خورشید است از این رو سطح رو به خورشید آن بسیار داغ است.

سیاره تیر قمر ندارد و تندروترین سیاره منظومه خورشیدی است که با سرعتی حدود 48 کیلومتر در ثانیه، هر88 روز یک بار خورشید را دور می‌زند از این رو سیاره‌ای گریزپا است و رصد آن به آسانی صورت نمی‌گیرد.

این سیاره در بامداد روز یکشنبه، 6 شهریورماه در زاویه 2.4 درجه‌ای جنوب و جنوب غربی ماه و 16 درجه‌ای خورشید قرار می‌گیرد که فرصت مناسب برای رصد این سیاره گریز پا است.

این پدیده در ساعت 4:30 دقیقه فردا 6 شهریور ماه رخ می‌دهد.

منبع: همشهری آنلاین- دانش 

لینک      نظرات ()      

Underground river 'Rio Hamza' discovered 4km beneath the Amazon نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٦/٥

Scientists estimate the subterranean river may be 6,000km long and hundreds of times wider than the Amazon

 

An aerial view of the Amazon river. Photograph: Frans Lanting/Corbis

Covering more than 7 million square kilometres in South America, the Amazon basin is one of the biggest and most impressive river systems in the world. But it turns out we have only known half the story until now.

Brazilian scientists have found a new river in the Amazon basin – around 4km underneath the Amazon river. The Rio Hamza, named after the head of the team of researchers who found the groundwater flow, appears to be as long as the Amazon river but up to hundreds of times wider.

Both the Amazon and Hamza flow from west to east and are around the same length, at 6,000km. But whereas the Amazon ranges from 1km to 100km in width, the Hamza ranges from 200km to 400km.

The underground river starts in the Acre region under the Andes and flows through the Solimões, Amazonas and Marajó basins before opening out directly into the depths of the Atlantic Ocean.

The Amazon flows much faster than the Hamza, however, draining a greater volume of water. Around 133,000m3 of water flow through the Amazon per second at speeds of up to 5 metres per second. The underground river's flow rate has been estimated at around 3,900m3 per second and it barely inches along at less than a millimetre per hour.

The Hamza was located using data collected inside a series of 241 abandoned deep wells that were drilled in the Amazon region by the petrochemical company Petrobras in the 1970s and 1980s. Elizabeth Tavares Pimentel and Valiya Hamza of the Department of Geophysics at Brazil's National Observatory led the work and presented their results last week at the International Congress of the Society Brasiliera Geophysical in Rio de Janeiro.

The researchers used a mathematical model to predict the presence of the underground river, based on the measured changes in temperature down the wells. In the presentation, Piementel said that the flow of groundwater was almost vertical through the rocks to depths of around 2,000m. After this, the water flow changes direction and becomes almost horizontal.

According to the researchers, the presence of the Rio Hamza river might account for the relatively low salinity of the waters around the mouth of the Amazon.

Professor Hamza said Piementel's measurements represented preliminary work on the discovery of the new river, but Hamza said he expected to confirm the existence of the flow with additional measurements within the next few years.

Reference 

 

لینک      نظرات ()      

زیباترین عکس های ماهواره ای پارک های ملی- قسمت اول نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/٦/٤

پارک ملی کنای فورد (Kenai Fjords National Park)

مکان: آلاسکا

مساحت: 1047 مایل مربع

کوچکترین پارک ملی آلاسکا ، شامل یکی از بزرگترین یخچال های کشور می باشد. محدوده یخی هاردینگ 38 یخچال شامل یخچال خرس (عکس بالا) را تغذیه می کند. یخچال خرس بزرگترین یخچال موجود در پارک بوده و تنها یخچالی است که  توسط جاده قابل دسترسی می باشد.

پارک ملی یلو استون (Yellowstone National Park)

مکان: وایومینگ، مونتانا، آیداهو (Wyoming, Montana, Idaho)

مساحت: 3468 مایل مربع

تصویر ماهواره لندست7 از دریاچه پارک ملی یلو استون و محوطه پارک در رنگهای دروغین که پدیده های خاصی را نمایان می کند.- پدیده ها ممکن است در رنگ های طبیعی قابل شناسایی نباشند-  آب در تصاویر ماهواره ای به رنگ آبی تیره یا مشکی، برف آبی روشن، چمنزارها به رنگ سبز روشن، جنگل ها غنی ( قدیمی) ، قرمزتیره- سبزو جنگل های جوان مثل آنهایی که بعد از آتش سوزی سال 1988 رشد کرده اند صورتی دیده می شوند.

پارک ملی اورگلیدز (Everglades National Park)

مکان: فلوریدا

مساحت: 2357 مایل مربع

پارک باتلاقی و نیمه حاره ای اورگلیدز 36 گونه در خطر انقراض یا تحت حفاظت مثل پلنگ فلوریدا، گاو دریایی و کروکدیل آمریکایی را در خود جای داده است. 

گردآوری و ترجمه : زینب آزادبخت

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر میکای سیاه مراحل نوشتن پروپوزال فوق لیسانس/ دکتری در کانادا بیست و سومین همایش بلورشناسی و کانی شناسی ایران اولین کنفرانس ملی سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی در علوم زمین توپاز عناصر کمیاب (REE) کماتوئیت و بافت اسپینیفکس مهناز میرزایی، اولین زن معدنکار ایران پگماتیت چیست؟ حقیقتی تلخ و رایج در دانشگاه های ایران
کلمات کلیدی وبلاگ 1390 (٢) 5 شهریور 1390 (۱) arc gis (٢) babylon geology glossary (۱) death valley (۱) earth (٤) fluid inclusion (۱) gps (۱) gravity (۱) icp (۱) icp-ms (۱) landslid (٢) niagara falls (۱) pirajno 2009 (۱) plan of study (۱) ree (۱) remote sensing (۱) satellite image (۱) usgs (۱) xrd (۱) آبشار (۱) آبشار نیاگارا (۱) آبشناسی (٤) آتشفشان (٥) آتشفشان های زیر یخچالی (۱) آتلانتیس (۳) آخرین اخبار (۱) آزمون جامع دکتری (۱) آزمون دکتری (٢) آزمون کارشناسی ارشد (۱) آمادگی برای آزمون دکتری (۳) آمار جالب (۱) آندالوزیت (۱) اب شناسی (۳) ابر قاره ها (۱) ابزار سنگی (۱) اتشفشان (۱) اخبار جالب (٩) اخبار زمین شناسی (٤۱) اخبار گروه (٤) ادامه تحصیل در خارج از کشور (٢) اربیکولار (٢) ارسال مقاله (۳) استخدام (٢) اعلام نتایج دکتری (۱) البرز (۱) الماس (۱) الیوین (۱) انجمن زمین شناسی ایران (۱) انعکاس نور (۱) انواع جریان ماگما (۱) انواع کانی سازی (٢) اهمیت نویسنده اول در مقاله (۱) اولین پرنده (۱) اولین زن معدنکار ایران (۱) اولین کنفرانس ملی سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرا (۱) اولین کنگره بین‌المللی عناصر نادر خاکی و تکنولوژی (۱) اکتشاف معدن (۱) ایزوتوپهای ناپایدار (۱) ایزوتوپهای ناپایدار (۱) ایستگاه فضایی بین المللی (٢) بازالت (۱) بافت اسپینیفکس (۱) بافت سنگهای آذرین (۱) بافت گرافیکی (۱) بد زمین (۱) برج میلاد (۱) برش های الماس (۱) بزرگترین ماه (۱) بلور شناسی (۱) بلورشناسی (۱) بلک اسموکر (۱) بنیاد ملی نخبگان (۱) بورس (۱) بی بی سی (٤) بیبیلان (۱) بیست و سومین همایش بلورشناسی و کانی شناسی ایران (۱) بیوتیت (٢) پالئوتکتونیک (۱) پایان نامه (۱) پتانسیل شیمیایی (۱) پترولوژی (۱) پراش پرتو ایکس (۱) پروژه تحقیقاتی (٢) پس لرزه (۱) پگماتیت (۱) پگماتیت (۱) پلاژیوکلاز (۱) پلاژیوکلاز در مقطع نازک (۱) پلاژیوکلاژ زونه (۱) پیروکسن (۱) پیش بینی زلزله (۱) تبریک سال 1391 (۱) ترمومتری (۱) تسونامی (٤) تصاویر ماهواره ای (۱۱) تصفیه آب (۱) تصویر فضایی (٥) تصویر ماهواره ای (٤) تعیین درجه حرارت (۱) تقسیم بندی ژئوشیمیایی عناصر (۳) تقسیم بندی گرانیت ها (۱) تقسیم بندی گلداشمیت (۳) توپاز (۱) توده هوایی (۱) توصیف سنگهای گرانیتی (۱) توصیف سنگهای گرانیتی (۱) تکامل انسان (۱) تکتونیک (٢) جاذبه زمین (۱) جاذبه های گردشگردی ایران (۱) جریان گدازه ای (۱) جریان واریزه (۱) جو (۱) جواهر (۳) حشرات (۱) حقیقت تلخ (۱) خزش (۱) خورشید (٤) دانشجو (۱) دانشگاه آزاد (٢۸) دانشگاه آزاد تهران شمال (۱) دانشگاه پیام نور ابهر (۱) دانشگاه دامغان (۱) دانشگاه سراسری (۳) دانشگاه شاهرود (۱) دانشگاه شهید بهشتی (۱) دانشگاه فردوسی مشهد (۱) دانلود (۱) دانلود مقاله زمین شناسی (۱٤) دانلود نقشه زمین شناسی (۱) دانلود کتاب (٢) دانلود کتاب زمین شناسی (٤) دایناسور (۳) دریاچه ارومیه (۳) دفاع از عنوان پایان نامه (۱) دهانه آتشفشان (۳) دودکش جن (٢) دودکش های سیاه (۱) دوران ژوراسیک (۱) دوره آموزشی arc gis (۱) دوره آموزشی آرک (۱) دوماه در آسمان (۱) دکتر قریب (۱) دکتر مالکی (۱) دکتری دانشگاه آزاد (۱) دکتری در خارج از کشور (۳) دیرینه شناسی (۱) دیوار چین (۱) راه شیری (۱) رسوب شناسی (۳) رعد و برق (٢) رفع مشکل دانلود (۱) رنگین کمان (۱) روان شدگی (٢) روش های آنالیز نمونه های معدنی (٢) روی (۱) ریزش (۱) ریشتر (۱) زباله های فضایی (۱) زلزله (٧) زلزله آذربایجان (۱) زلزله تبریز (۱) زلزله ترکیه (۱) زلزله تهران (۱) زلزله ژاپن (۱) زلزله سنجی (۱) زمرد (۱) زمین ساخت (۱) زمین شناس (٢) زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی (٢٧) زمین شناسی (٢۱) زمین شناسی اقتصادی (٩) زمین شناسی پزشکی (٢) زمین شناسی تاریخی (٤) زمین شناسی زیست محیطی (٥) زمین شناسی نفت (٢) زمین شناسی نفت دکتر رضائی (۱) زمین لرزه (۳) زمین لغزش (٤) زمین لغزه (۱) زنجان (۱) زینب آزادبخت (۱۳) ژئوتوریسم (۱) ژئوشیمی (٥) ژئوشیمی رولینسون (۱) ژئوفیزیک (٢) سازمان زمین شناسی کشور (۳) سازند آسماری (۱) ساعت زمین (۱) ستاره (٢) سد (۱) سد ستارخان (۱) سربازی (۱) سرطان (۱) سقوط (۱) سمینار زمین شناسی (۱) سنجش از دور (۱) سنگ آذرین (۳) سنگ شناسی (۳) سنگ شناسی دگرگونی (۱) سنگ شناسی رسوبی (٢) سنگهای گرانیتی (۳) سوالات مصاحبه حضوری آزمون دکتری (۳) سیاره (٤) سیارک (۱) سیالات درگیر (۱) شایعات زمین شناسانه (٢) شرط معدل (۱) شرکت ملی نفت (۱) شفق قطبی (٢) شق القمر (۱) طبقه بندی گرانیت ها (۱) عصر یخبندان (۳) عطارد (۱) علوم پایه (۱) عناصر سیدروفیل (۱) عناصر لیتوفیل (۱) عناصر نادر خاکی (۱) عناصر کالکوفیل (۱) عناصر کمیاب (۱) عکس زمین شناسی (٢٤) غار (٢) غروب آفتاب (۱) فرسایش (٤) فرسایش بادی (۱) فسیل (٢) فسیل شناسی (۱) فضا (٩) فضاپیما (٢) فعالیت شیمیایی (۱) فلدسپارها (۱) فوت دکتر یعقوب پور (۱) فوگاسیته اکسیژن (۱) فولییشن (۱) فوکوشیما (۱) فیزیک (۱) فیس بوک (٢) قطب شمال (٢) گدازه بالشی (۱) گرانوتوئیدها (۳) گرانیت (٦) گرانیت قلع دار (۳) گرانیت نوع a (٢) گرانیت نوع i (۱) گرانیت نوع s (۱) گرایزن (۱) گردهمائی (٢) گرم شدن زمین (٢) گروه میکا (٢) گسترش جانبی (۱) گسل (۱) گل (۱) گوهر شناسی (۱) لغتنامه زمین شناسی (۱) مالاکیت (۱) ماه (٤) ماه گرفتگی (٢) ماکروفسیل (۱) محلول های هیدروترمال (۱) مخازن نفتی (۱) مخازن کربناته (۱) مخاطرات زمین (۱) مخروط افکنه (۱) مدارک مورد نیاز اقدام برای تحصیل در خارج از کشور (۱) مردان نمکی (۱) مریخ (۱) مس (۳) مشکین شهر (۱) مصاحبه حضوری دکتری (۳) مطالعه سیالات درگیر (۱) معدن ذغالسنگ (۱) معدن نمک چهر آباد (۱) مقالات آی اس آی (٢) مقاله زمین شناسی (۱۳) ملات (۱) مناطق دیدنی ایران (۱) منبع زمین شناسی نفت (۱) مهناز میرزایی (۱) مهندسی معدن (٢) مکانیسم های کانونی (۱) میدان مغناطیسی (٢) میکای سیاه (٢) میکای لیتیم دار (۱) ناسا (۱٥) نتایج کارشناسی ارشد آزاد (۱) نتایج کارشناسی ارشد ازاد 1390 (۱) نتایج کنکور آزاد (۱) نتایج کنکور سراسری (٢) نجوم (٦) نحوه اقدام برای ادامه تحصیل خارج از کشور (۳) نحوه نوشتن مقاله علمی (۱) نشست زمین شناسی (۱) نصاویر ماهواره ای (۱) نفت (۱) نفشه 1:250000 (۱) نقشه زمین شناسی (۱) نیروگاه اتمی فوکوشیما (۱) همایش (٢٧) هوازدگی (۳) هواشناسی (۱) هیئت علمی (۱) کارست (۱) کارگاه آموزشی (۱) کاسیتریت (۱) کانسارهای پورفیری (٢) کانسارهای هیدروترمال (۱) کانون زلزله (۱) کانی (۱) کانی سازی اسکارن (٢) کانی شناسی (٦) کانی شناسی میکروسکوپی (۳) کانی های صنعتی (۱) کانی های فلزی (٢) کانیها در زیر میکروسکوپ (٢) کلاس های آموزشی (۱) کماتوئیت (۱) کنفرانس (۱۳) کنگره (۱) کنکور دکتری (٤) کنکور کارشناسی ارشد (٢) کهکشان (٥) کویر مرنجاب (۱) کویرهای ایران (۱) کیلا اوا- هاوایی (٢) کیمبرلیت (۱) یخچالهای طبیعی (٢)
دوستان من وبسایت گروه فیس بوک گروه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران شمال (علوم پایه) سازمان نقشه برداری کشور پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور گروه مشاوران علوم زمین پانا انجمن علمی زمین شناسی دانشگاه تهران گروه زمین شناسی دانشگاه اصفهان در فیس بوک گروه زمین شناسی دانشگاه تربیت مدرس در فیس بوک دانشگاه آزاد اسلامی شیراز دانشگاه تهران دانشگاه شهید بهشتی دانشکده زمین شناسی دانشگاه هاروارد دانشکده زمین شناسی دانشگاه تورنتو دانشکده زمین شناسی دانشگاه اتاوا وبلاگ بزرگ مقالات زمین شناسی زمین شناسی علمی زیبا دانشجویان زمین شناسی اقتصادی لاهیجان Earth پایگاه برنامه های علوم زمین مهندسین مشاور خاک و پی فیدار گروه زمین آزمون دنیای ژئوماتیکس انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران Carbonate Sedimentologist سازمان فضایی ایران زمین شناس جوان سایت فدک GEO-GIS خبرنامه زمیننیوز بزرگ ترین وبلاگ تست زمین شناسی در ایران وبلاگ زمین شناسی پرتیکان سنگ شناسی رسوبی(مجتبی مهدی نیا) شرکت معدنی سنگ گرانیت شفق نطنز گروه کوهنوردی اوشیدا زاهدان وبلاگ زمين شناسي لرستان فارغ التحصیلان زمین شناسی ورودی 82 دانشگاه شهید چمران اهواز MS-GEOLOGIST دختر زمین شناس زمین شناسی و ژئوتوریسم Iranian Geologist غارهای ایران ژئومورفولوژی، علم مطالعه اشکال زمین زمین شناسی انجمن نجوم آماتوری لیرا وبسایت شخصی دکتر رضا میرزایی محمودآبادی رخساره مهندسین معدن دانشگاه صنعتی بیرجند سایت تخصصی جی.آی.اس انجمن عملی مهندسی معدن تهران جنوب آزمونکده : بانک جامع سوالات دانشجویان زمین شناسی زاهدان