زینب آزادبخت
تماس با من
پروفایل من
نویسنده وبلاگ زینب آزادبخت
آرشیو وبلاگ
      زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی (مسیری جدید در ارتقای سطح علمی)
آتشفشان هفت‌رنگ در سیاره سرخ نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۸/٢٥

آتشفشان ترازیس‌تولوس در سیاره مریخ 4 میلیارد سال عمر دارد و با ارتفاع 8هزار متری نسبت به زمین‌های اطراف، از اغلب کوه‌های روی زمین بزرگ‌تر است، اما در مقیاس مریخ یک کوه معمولی است!

به گزارش نیوساینتیست، این تصاویر که 2 روز پیش توسط آژانس فضایی اروپا منتشر شد، حاصل ترکیب تصاویر گرفته‌شده در سال 2004 / 1383 توسط دوربین پرکیفیت استریو نصب‌شده بر فضاپیمای مارس‌اکسپرس است که ارتفاع‌های مختلف را به رنگ‌های متفاوت نمایش داده است. 

ه گفته کارشناسان، یکی از مهم‌ترین عوامل ارتفاع زیاد کوه‌ها و قله‌ها در سطح سیاره سرخ، جاذبه نسبتا ضعیف آن است، به‌طوری‌که در سطح استوای مریخ، نیروی جاذبه 38% نیروی جاذبه در سطح استوای زمین است و همین باعث می‌شود در مریخ قله‌هایی تا 3 برابر مرتفع‌تر نسبت به زمین به‌وجود بیایند. هرچند که نباید ویژگی‌های خاص پوسته مریخ را از یاد برد که شرایط لازم برای انباشته‌شدن ماگما را فراهم می‌کند. (آتشفشان الیمپیوس با ارتفاع 20 کیلومتر، مرتفع‌ترین قله منظومه شمسی در سطح همین سیاره واقع است).

اما آن‌چه این آتشفشان فرسوده را از دیگر عوارض مشابه مریخی متفاوت کرده، وضعیت ظاهری و درب‌وداغان آن است. ترازیس‌تولوس 4 میلیارد سال عمر دارد و سال‌هاست که ذخیره لاوا را از دست داده، همین باعث پدید آمدن حفره‌ای در مرکز آن شده که به رنگ سبز دیده می‌شود. وجود این حفره به ناپایداری مکانیکی دیواره‌ها منجر شد که دیواره قهوه‌ای‌رنگ، تنها بازمانده فروریزش دیواره‌های مدور این آتشفشان است.

گردآوری: زینب آزادبخت

منبع: خبر آنلاین

لینک      نظرات ()      

چرا گدازه‌های آتشفشانی باعث صاعقه می‌شوند؟ نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۸/۱۸

طبیعت - این تصویر که چند ماه پس از فوران آتشفشان پویه‌هوئه-کوردون‌کائوله در جنوب شیلی به‌تازگی در نشنال‌جئوگرافیک منتشر شده، ابرهای خاکستر و رعد و برق‌ های متعدد در آن‌را در زمینه آسمان شب جنوبی نشان می‌دهد. ابرهای خاکستر آتشفشانی فضایی مستعد را برای مشاهده صاعقه‌ها و رعدوبرق‌های پرقدرت ایجاد می‌کنند. 

چرا گدازه‌های آتشفشانی باعث صاعقه می‌شوند؟ 
_____________________________________
یکی از سوال‌هایی که مدت‌ها در فیزیک بی‌جواب مانده،‌ این است که چگونه ابری از ذرات می‌تواند جریان الکتریکی را از خود عبور دهد و در موارد برخورد صاعقه باعث تخلیه بار الکتریکی آن بشود.

بر اساس مشاهدات، وقتی ذرات ماسه یا سایر ذرات ریز به هم می‌رسند، به نوعی بار الکتریکی تولید می‌کنند،‌ گاهی از این طریق در طوفان‌های غبار یا غبار برخاسته از خاکستر آتشفشان‌ها،‌ تخلیه بار صاعقه دیده می‌شود. چگونگی این رویداد تا مدت‌ها برای دانشمندان یک معما بود. اما مطالعه جدیدی نشان داده که درست مانند حرکت بار الکتریکی درون ابر، در هنگام برخورد صاعقه با توده‌های ذرات ریز، بار مثبت رو به پایین جریان می‌یابد و بار منفی رو به بالا.

به گزارش وایرد، این یافته جدید می‌تواند در بسیاری مسائل عملکردی کمک کننده باشد. برای مثال در چسبندگی ذرات غبار باردار به صفحه‌های خورشیدی و یا در تخلیه بار الکتریکی‌های خطرناکی که گاهی هنگام فرود هلیگوپتر در صحرا اتفاق می‌افتد.

به گفته هانس هرمان، محقق مواد در زوریخ، ابرهای غبار در سیلوهای نگهداری دانه‌ها و حبوبات و در صنعت داروسازی مشکل ایجاد می‌کند و گاهی باعث روی دادن انفجار در آن‌ها می‌شود.
ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

انواع زمین لغزش- بخش اول نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۸/۱٥

با عرض سلام  و خسته نباشید خدمت عزیزان همراه

در چند پست قبل توضیح کاملی در مورد زمین لغزش ها خدمت دوستان ارائه شد ، حال به توضیح انواع آن در چندین پست خواهیم پرداخت.

زمین شناسان زمین لغزش ها را بر اساس نوع حرکت و بزرگی مواد جابه جا شده به انواع زیر تقسیم بندی کرده اند. لازم به یاد آوری است که با وجود انواع مختلفی از زمین لغزش ها ، دو نوع چرخشی و جا به جایی بیشتر رخ می دهند.

لغزش دورانی

در این لغزش سطح گسیختگی به سمت بالا انحنا پیدا کرده و حرکت لغزش تقریبا بصورت دورانی به دور محوری موازی سطح زمین است که بصورت عرضی از داخل لعزش عبور کرده است. 

لغزش انتقالی[1]

در این نوع لغزش، حرکت توده مواد در امتداد یک سطح تقریبا مسطح با چرخش یا انحنای کم صورت می گیرد.

لغزش بلوکی[2]

در این لغزش انتقالی، مواد جابه جا شده شامل یک واحد یا چند واحد نزدیک به هم است که بصورت یک جسم منسجم به سمت پائین حرکت می کنند.

گردآوری و ترجمه : زینب آزادبخت

 

[1] Translational slide

[2] -Block slide

لینک      نظرات ()      

ژئوشیمی سیستم های سطح زمین نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۸/۱٢

با عرض سلام و احترام

قابل توجه دوستان زمین شناس و علاقه مندان علم زیبای ژئوشیمی

این کتاب میتواند برای دوستان گرایشهای آب شناسی و زیست محیطی نیز مفید باشد.

لطفا برای دانلود کتاب"ژئوشیمی سیستم های سطح زمین، برداشتی از رساله ژئوشیمی"  بر روی عکس زیر کلیک نمائید.

Geochemistry of Earth Surface Systems: A derivative of the Treatise on Geochemistry

By: Heinrich D Holland, Karl K. Turekian

Year: 2010

لطفا درصورت برخورد به هرگونه مشکل احتمالی در دانلود کتاب به این پست مراجعه نمائید.

لینک      نظرات ()      

رعد و برق نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۸/۸

عکس بالا عکسی است ترکیبی که در مدت 15 دقیقه از منطقه حومه میسوری، نزدیکی شهر  Forsyth گرفته شده است.  در این عکس طوفان رسیده به شهر در تاریخ 15 مرداد 1390 (August 6, 2011) مشاهده می شود. توجه داشته باشید که این تنها بلندترین یا بالاترین نقاط منطقه نیستند که مورد اصابت رعدو برق قرار گرفته اند بلکه نقاط پست تر نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

عکاس و مشخصات عکس: 

Allan Burch, Canon EOS 7D camera; Canon EF50mm lens ; f/1.2L USM; f/9.0; ISO 320. Each exposure averaged 15 seconds, shot in "bulb" setting

گردآوری و ترجمه: زینب آزادبخت

منبع: Earth science 

لینک      نظرات ()      

عامل وقوع زلزله اخیر ترکیه چه بود؟ نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۸/٥

زلزله دو روز گذشته شرق ترکیه با شدت 7.2 ریشتر، تاکنون باعث مرگ بیش از 400 نفر شده است. به نظر می‌رسد عامل این زلزله، شکاف بیتیلز در شرق این کشور به بازیگر سوم بلایای طبیعی این کشور تبدیل شده باشد.

محمود حاج‌زمان: ترکیه یکی از لرزه‌خیزترین کشورهای دنیا است. بخش اعظم این کشور بر روی صفحه آناتولی قرار گرفته است: صفحه تکتونیکی کوچک گوه‌ای شکلی که از سمت غرب توسط صفحه عربستان با شدت به صفحه اوراسیا در شرق فشرده می‌شود. زلزله دو روز گذشته ترکیه که با شدت 7.2 ریشتر شرق این کشور را لرزاند، تاکنون باعث مرگ بیش از 400 نفر شده است.

به گزارش نیوساینتیست، بسیاری از زلزله‌های شدید ترکیه بر روی یکی از دو گسلی رخ داده‌اند که در جناحین صفحه آناتولی قرار دارند؛ گسل‌های آناتولی شمالی و آناتولی شرقی. بین سال‌های 1939 تا 1999 / 1318 تا 1378، زلزله‌های بزرگ ترکیه در امتداد گسل آناتولی شمالی و به سمت غرب رخ داده‌اند. این مساله باعث به وجود آمدن این ترس شده است که استانبول -که در نزدیکی این گسل قرار دارد- نیز بالاخره روزی خواهد لرزید. در سال 1999 / 1378، زلزله‌ای به قدرت 7.6 ریشتر در مجاورت ازمیر که تنها 70 کیلومتر از استانبول فاصله دارد رخ داد، که باعث کشته شدن 17 هزار نفر شد.

با این وجود از سال 2003 / 1382، فعالیت‌ها به گسل آناتولی شرقی منتقل شد. در آن سال، بیش از 100 نفر در زلزله‌ای نزدیک شهر بینگول کشته شدند. گسل شرقی در سال 2004 / 1383 مجددا لرزید، و زلزله 6.1 ریشتری حاصله باعث کشته شدن 51 نفر شد.

بنا بر اطلاعات سازمان زمین‌شناسی آمریکا، زلزله دو روز پیش ترکیه در ساعت 10:41 دقیقه به وقت گرینویچ (14:11 روز یک‌شنبه 1 آبان به وقت ایران) و در عمق 20 کیلومتری زمین به وقوع پیوست. مرکز این زمین‌لرزه در 16 کیلومتری شمال شرقی وان در شرق ترکیه بود، که نزدیک نقطه اتصال دو گسل آناتولی قرار دارد. در این نقطه، فعالیت‌های تکتونیکی تحت تاثیر ناحیه شکاف بیتلیز قرار دارند؛ ناحیه گسترده‌ای از فشردگی زمین که در اثر برخورد صفحات اوراسیا و عربستان به وجود آمده است.

کوین مک‌کو، رییس مرکز لرزه‌شناسی استرالیا می‌گوید: «از آنجایی‌که زلزله دو روز قبل ترکیه در محل شکاف بیلیتز رخ داده، به سختی می‌توان گفت که کدام گسل باعث رخ دادن این زمین‌لرزه شده است». با این وجود، سازمان زمین‌شناسی آمریکا گزارش داده است که سبک فعالیت تکتونیکی در زلزله اخیر، با فعالیت‌های تراکمی ناحیه شکاف بیلیتز هم‌خوانی دارد. مساله‌ای که یک معنای آن می‌تواند ظهور بازیگر سومی در ماجرای زلزله‌های تمام‌نشدنی ترکیه باشد.

گردآوری: زینب آزادبخت

عکس: افشین عباسی

منبع: خبر آنلاین

لینک      نظرات ()      

قوی‌ترین طوفان خورشیدی سال‌های اخیر دیشب به زمین برخورد کرد نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۸/٥

 

شب گذشته، طوفان مغناطیسی خورشیدی قدرتمندی به زمین برخورد کرد و میدان مغناطیسی زمین را چنان فشرده کرد که بین ساعت‌های 19:06 تا 19:11 به وقت جهانی، بادهای خورشیدی از مدار زمین‌ثابت عبور کردند.

شفق قطبی

به گزارش اسپیس‌ودر، مدار زمین‌ثابت که حدود 36هزار کیلومتر از سطح زمین فاصله دارد، جایی است که سرعت گردش ماهواره‌ها به‌دور زمین با دوره گردش وضعی زمین برابر است و درنتیجه ماهواره‌های این مدار از دید ناظران زمینی در آسمان ثابت به‌نظر می‌رسند. به همین دلیل ماهواره‌های مخابراتی را در این مدار مستقر می‌کنند تا آنتن‌های مخابراتی و تلویزیونی بتوانند ارتباطات را به راحتی برقرار کنند ونیازی به تعقیب ماهواره‌ها در مدارهای پایین‌تر نداشته باشند. 

به گزارش آزمایشگاه آب‌وهوای فضایی گدارد ناسا، فشرده شدن میدان مغناطیسی زمین در برخورد با طوفان خورشیدی شب گذشته که حوالی ساعت 18:00 دوشنبه 24 اکتبر 2011 به وقت جهانی اتفاق افتاد، به‌قدری شدید بود که بین ساعت 19:06 تا 19:11 به وقت جهانی (22:36 تا 22:41 شامگاه دوشنبه 2 آبان 1390 به وقت ایران)، بادهای خورشیدی از مدار ماهواره‌های زمین‌ثابت عبور کردند و برخی از ماهواره‌ها در معرض ذرات خطرناک پلاسمای باد خورشیدی قرار گرفته‌اند. هنوز خبری از آسیب‌های احتمالی به ماهواره‌ها مخابره نشده است. 
این طوفان هم‌چنین باعث پدیدآمدن شفق‌های قطبی قدرتمندی در نیم‌کره شمالی زمین شد، به‌طوری که در آمریکای شمالی شفق‌های قطبی از مرزهای کانادا عبور کردند و ساکنان مناطق شمالی و مرکزی ایالات متحده نیز توانستند بخشی از این نمایش زیبا را مشاهده کنند. 

اما زیباترین تصاویر ثبت‌شده از شفق‌های قطبی شب گذشته را ساکنان شمال اسکاندیناوی ثبت کرده‌اند. رنگ سبز و سرخی که در شفق قطبی دیده می‌شود، مربوط به تابش اتم‌های اکسیژن و نیتروژن (به‌ترتیب رنگ) است. ذرات پرانرژی باد خورشیدی وقتی به نزدیکی جو زمین می‌رسند، به مولکول‌های هوا برخورد می‌کنند و با انتقال انرژی، آن‌ها را تحریک می‌کنند که درنهایت منجر به تابش این رنگ‌های خاص می‌شود. 

 

شفق قطبی

گرد آوری: زینب آزادبخت

منابع: خبر آنلاین ،  Space weather

لینک      نظرات ()      

زمین لغزش- بخش اول نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۸/٤

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همراهان گروه زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی

کلمه "زمین لغزش" شامل محدوده وسیعی از رخدادهایی است که منجر به حرکت سریع رو به پائین یا خارج (جدا شدن) مواد تشکیل دهنده دامنه مثل خاک، سنگ، پرشدگی مصنوعی یا ترکیبی از آن ها می شود. این جابه جایی می تواند از طریق افتادن، لیز خوردن، جریان یافتگی یا پخش شدگی بوده و فاکتورهای طبیعی و مصنوعی (ایجاد شده توسط انسان) در ایجاد آن دخیل می باشد.  از عوامل ایجاد کننده زمین لغزش ها می توان به بازندگی زیاد، ذوب شدن برف و تغییر سطح آبهای زیر زمینی اشاره کرد.

زمین لغزش ها می توانند خود باعث سایر پدیده ها مثل سیل شوند، به این نحو که واریزه های حاصل از زمین لغزش با سد کردن مسیر رودخانه ها منجر به عقبگرد میزان زیادی آب شده و سیل های بازگشتی را ایجاد می کنند. به عنوان مثالی دیگر میتوان به ریزش دامنه های منتهی به دریاچه های سد اشاره کرد که  این پدیده می تواند حجم زیادی از واریزه را به صورت ناگهانی به دریاچه اضافه کرده و باعث افزایش فشار بر سد شود، این حجم اضافه شده می تواند دلیلی بر شکستگی سد یا لبریز شدن آن گردد. مطالعه زمین لغزش ها به دلیل شناسایی محیط های مشابه و توانایی جلوگیری از حوادث نابه هنگام مفید می باشد. بر اساس یک برآورد اولیه در ایران، سالیانه 500 میلیارد ریال خسارت های مالی از طریق زمین لغزش ها بر کشور تحمیل می شود و این در صورتی است که از بین رفتن منابع طبیعی غیرقابل بازگشت به حساب آورده نشوند(کمک پناه 1373). این پدیده همه ساله در اکثر استان های کشور موجب خسارت های اقتصادی به راه‌ها، خطوط آهن، خطوط انتقال نیرو و ارتباطات، کانال های آبیاری و آبرسانی، تأسیسات معدنی، تأسیسات استخراج، پالایش نفت و گاز، شبکه شریان های حیاتی داخل شهرها، کارخانه ها و مراکز صنعتی، سدها و دریاچه های مصنوعی و طبیعی، جنگل ها و مراتع و منابع طبیعی، مزارع و مناطق مسکونی و روستاها گشته یا آنها را مورد تهدید قرار می دهد(پایگاه داده های علوم زمین،1390).

طرح شماتیک یک زمین لعزش

اگرچه لغزش بیشتر در مناطق کوهستانی رخ میدهد اما می تواند در محیطهایی کم شیب هم دیده شود. در این مناطق زمین لغزش به صورت رخدادهای برشی و پر کننده (جاده سازی و حفاری های ساختمانی)، ریزش حاشیه رودخانه ها، گسترش جانبی، ریزش نخاله های معدنی (بویژه ذغال سنگ) و محدوده وسیعی از رخدادهای مربوط به معادن روباز می باشد. 

انواع زمین لغزش ها

زمین شناسان زمین لغزش ها را بر اساس نوع حرکت و بزرگی مواد جابه جا شده به انواع زیر تقسیم بندی کرده اند. لازم به یاد آوری است که با وجود انواع مختلفی از زمین لغزش ها ، دو نوع چرخشی و جا به جایی بیشتر رخ می دهند. 

به زودی انواع زمین لغزش ها را در پست هایی جداگانه خدمت دوستان معرفی خواهم کرد.

با آرزوی موفقیت

گردآوری و ترجمه : زینب آزادبخت

منبع: Geology.com

لینک      نظرات ()      

آخرین اخبار از زمین لرزه ترکیه- 23 اکتبر 2011 نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩٠/۸/٢
 • زلزله ای با بزرگی 7.2 در مقیاس ریشتر، 1.31 دقیقه بعد از ظهر  یکشنبه 23 اکتبر 2011 قسمتهای شرقی ترکیه در نزدیکی مرز ایران را لرزاند. 
 • سازمان زمین لرزه ملی ترکیه بزرگی این زمین لرزه را 6.6 درجه در مقیاس ریشتر تعیین کرد در حالیکه سازمان زمین شناسی آمریکا 7.2 درجه  را برای بزرگی این زمین لرزه اعلام نمود.
 • پس لرزه های زیادی نیز رخ داده اند که بزرگترین آن ها با مقیاس 6 درجه در مقیاس ریشتر در شهر تمبلور (Temblor) در 6 کیلومتری شهر وان ثبت شده است.
 • به گفته اردوغان رئیس جمهور ترکیه 93 نفر از ساکنان شهر  وان (Van) و 45 نفر از ساکنان شهر ارسیس (Ercis) در اثر این حادثه جان خود را از دست داده اند. به گفته شبکه خبری TRT ، زندانیان منطقه نیز بلافاصله بعد از این حادثه از زندان گریخته اند.
 • اردوغان اضافه کرد که هنوز عده زیادی در لابه لای آوار منتظر نجات هستند و 350 نفر از نجات یافتگان کنونی نیز مجروح هستند.
 • به گفته منابع خبری احتمال مرگ و میر ناشی از زلزله در منطقه کوهستانی شرق که یکی از فقیرترین قسمت های کشور است موجبات نگرانی مقامات شده است.
 • به گفته خبرگذاری رویترز به نقل از خبرگذاری های محلی در پی این حادثه  600 نفر مجروح و 400 نفر مفقودالاثر شده اند.
 • به گفته معاون نخست وزیر Besir Atalay این زمین لرزه، بزرگترین زمین لرزه منطقه در  دهه اخیر بوده که منجر به ریزش 45 ساختمان منجمله یک خوابگاه دانشجویی شده است.
 • آتالای بیان کرد که 25 از 30 ساختمان در شهر ارسیس (Ercis) در نزدیکی مرز ایران تخریب شده اند.
 • به گفته اهود باراک، معاون نخست وزیر اسرائیل، ترکیه پیشنهاد کمک این کشور را رد کرده است.
 • مقامات ترکیه اعلام کرده اند که ترکیه پیشنهادات مشابه کشورهای دیگر را نیز رد کرده است.
گردآوری و ترجمه : زینب آزادبخت
منابع : سی بی سی نیوز، CBC News
لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر میکای سیاه مراحل نوشتن پروپوزال فوق لیسانس/ دکتری در کانادا بیست و سومین همایش بلورشناسی و کانی شناسی ایران اولین کنفرانس ملی سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی در علوم زمین توپاز عناصر کمیاب (REE) کماتوئیت و بافت اسپینیفکس مهناز میرزایی، اولین زن معدنکار ایران پگماتیت چیست؟ حقیقتی تلخ و رایج در دانشگاه های ایران
کلمات کلیدی وبلاگ 1390 (٢) 5 شهریور 1390 (۱) arc gis (٢) babylon geology glossary (۱) death valley (۱) earth (٤) fluid inclusion (۱) gps (۱) gravity (۱) icp (۱) icp-ms (۱) landslid (٢) niagara falls (۱) pirajno 2009 (۱) plan of study (۱) ree (۱) remote sensing (۱) satellite image (۱) usgs (۱) xrd (۱) آبشار (۱) آبشار نیاگارا (۱) آبشناسی (٤) آتشفشان (٥) آتشفشان های زیر یخچالی (۱) آتلانتیس (۳) آخرین اخبار (۱) آزمون جامع دکتری (۱) آزمون دکتری (٢) آزمون کارشناسی ارشد (۱) آمادگی برای آزمون دکتری (۳) آمار جالب (۱) آندالوزیت (۱) اب شناسی (۳) ابر قاره ها (۱) ابزار سنگی (۱) اتشفشان (۱) اخبار جالب (٩) اخبار زمین شناسی (٤۱) اخبار گروه (٤) ادامه تحصیل در خارج از کشور (٢) اربیکولار (٢) ارسال مقاله (۳) استخدام (٢) اعلام نتایج دکتری (۱) البرز (۱) الماس (۱) الیوین (۱) انجمن زمین شناسی ایران (۱) انعکاس نور (۱) انواع جریان ماگما (۱) انواع کانی سازی (٢) اهمیت نویسنده اول در مقاله (۱) اولین پرنده (۱) اولین زن معدنکار ایران (۱) اولین کنفرانس ملی سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرا (۱) اولین کنگره بین‌المللی عناصر نادر خاکی و تکنولوژی (۱) اکتشاف معدن (۱) ایزوتوپهای ناپایدار (۱) ایزوتوپهای ناپایدار (۱) ایستگاه فضایی بین المللی (٢) بازالت (۱) بافت اسپینیفکس (۱) بافت سنگهای آذرین (۱) بافت گرافیکی (۱) بد زمین (۱) برج میلاد (۱) برش های الماس (۱) بزرگترین ماه (۱) بلور شناسی (۱) بلورشناسی (۱) بلک اسموکر (۱) بنیاد ملی نخبگان (۱) بورس (۱) بی بی سی (٤) بیبیلان (۱) بیست و سومین همایش بلورشناسی و کانی شناسی ایران (۱) بیوتیت (٢) پالئوتکتونیک (۱) پایان نامه (۱) پتانسیل شیمیایی (۱) پترولوژی (۱) پراش پرتو ایکس (۱) پروژه تحقیقاتی (٢) پس لرزه (۱) پگماتیت (۱) پگماتیت (۱) پلاژیوکلاز (۱) پلاژیوکلاز در مقطع نازک (۱) پلاژیوکلاژ زونه (۱) پیروکسن (۱) پیش بینی زلزله (۱) تبریک سال 1391 (۱) ترمومتری (۱) تسونامی (٤) تصاویر ماهواره ای (۱۱) تصفیه آب (۱) تصویر فضایی (٥) تصویر ماهواره ای (٤) تعیین درجه حرارت (۱) تقسیم بندی ژئوشیمیایی عناصر (۳) تقسیم بندی گرانیت ها (۱) تقسیم بندی گلداشمیت (۳) توپاز (۱) توده هوایی (۱) توصیف سنگهای گرانیتی (۱) توصیف سنگهای گرانیتی (۱) تکامل انسان (۱) تکتونیک (٢) جاذبه زمین (۱) جاذبه های گردشگردی ایران (۱) جریان گدازه ای (۱) جریان واریزه (۱) جو (۱) جواهر (۳) حشرات (۱) حقیقت تلخ (۱) خزش (۱) خورشید (٤) دانشجو (۱) دانشگاه آزاد (٢۸) دانشگاه آزاد تهران شمال (۱) دانشگاه پیام نور ابهر (۱) دانشگاه دامغان (۱) دانشگاه سراسری (۳) دانشگاه شاهرود (۱) دانشگاه شهید بهشتی (۱) دانشگاه فردوسی مشهد (۱) دانلود (۱) دانلود مقاله زمین شناسی (۱٤) دانلود نقشه زمین شناسی (۱) دانلود کتاب (٢) دانلود کتاب زمین شناسی (٤) دایناسور (۳) دریاچه ارومیه (۳) دفاع از عنوان پایان نامه (۱) دهانه آتشفشان (۳) دودکش جن (٢) دودکش های سیاه (۱) دوران ژوراسیک (۱) دوره آموزشی arc gis (۱) دوره آموزشی آرک (۱) دوماه در آسمان (۱) دکتر قریب (۱) دکتر مالکی (۱) دکتری دانشگاه آزاد (۱) دکتری در خارج از کشور (۳) دیرینه شناسی (۱) دیوار چین (۱) راه شیری (۱) رسوب شناسی (۳) رعد و برق (٢) رفع مشکل دانلود (۱) رنگین کمان (۱) روان شدگی (٢) روش های آنالیز نمونه های معدنی (٢) روی (۱) ریزش (۱) ریشتر (۱) زباله های فضایی (۱) زلزله (٧) زلزله آذربایجان (۱) زلزله تبریز (۱) زلزله ترکیه (۱) زلزله تهران (۱) زلزله ژاپن (۱) زلزله سنجی (۱) زمرد (۱) زمین ساخت (۱) زمین شناس (٢) زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی (٢٧) زمین شناسی (٢۱) زمین شناسی اقتصادی (٩) زمین شناسی پزشکی (٢) زمین شناسی تاریخی (٤) زمین شناسی زیست محیطی (٥) زمین شناسی نفت (٢) زمین شناسی نفت دکتر رضائی (۱) زمین لرزه (۳) زمین لغزش (٤) زمین لغزه (۱) زنجان (۱) زینب آزادبخت (۱۳) ژئوتوریسم (۱) ژئوشیمی (٥) ژئوشیمی رولینسون (۱) ژئوفیزیک (٢) سازمان زمین شناسی کشور (۳) سازند آسماری (۱) ساعت زمین (۱) ستاره (٢) سد (۱) سد ستارخان (۱) سربازی (۱) سرطان (۱) سقوط (۱) سمینار زمین شناسی (۱) سنجش از دور (۱) سنگ آذرین (۳) سنگ شناسی (۳) سنگ شناسی دگرگونی (۱) سنگ شناسی رسوبی (٢) سنگهای گرانیتی (۳) سوالات مصاحبه حضوری آزمون دکتری (۳) سیاره (٤) سیارک (۱) سیالات درگیر (۱) شایعات زمین شناسانه (٢) شرط معدل (۱) شرکت ملی نفت (۱) شفق قطبی (٢) شق القمر (۱) طبقه بندی گرانیت ها (۱) عصر یخبندان (۳) عطارد (۱) علوم پایه (۱) عناصر سیدروفیل (۱) عناصر لیتوفیل (۱) عناصر نادر خاکی (۱) عناصر کالکوفیل (۱) عناصر کمیاب (۱) عکس زمین شناسی (٢٤) غار (٢) غروب آفتاب (۱) فرسایش (٤) فرسایش بادی (۱) فسیل (٢) فسیل شناسی (۱) فضا (٩) فضاپیما (٢) فعالیت شیمیایی (۱) فلدسپارها (۱) فوت دکتر یعقوب پور (۱) فوگاسیته اکسیژن (۱) فولییشن (۱) فوکوشیما (۱) فیزیک (۱) فیس بوک (٢) قطب شمال (٢) گدازه بالشی (۱) گرانوتوئیدها (۳) گرانیت (٦) گرانیت قلع دار (۳) گرانیت نوع a (٢) گرانیت نوع i (۱) گرانیت نوع s (۱) گرایزن (۱) گردهمائی (٢) گرم شدن زمین (٢) گروه میکا (٢) گسترش جانبی (۱) گسل (۱) گل (۱) گوهر شناسی (۱) لغتنامه زمین شناسی (۱) مالاکیت (۱) ماه (٤) ماه گرفتگی (٢) ماکروفسیل (۱) محلول های هیدروترمال (۱) مخازن نفتی (۱) مخازن کربناته (۱) مخاطرات زمین (۱) مخروط افکنه (۱) مدارک مورد نیاز اقدام برای تحصیل در خارج از کشور (۱) مردان نمکی (۱) مریخ (۱) مس (۳) مشکین شهر (۱) مصاحبه حضوری دکتری (۳) مطالعه سیالات درگیر (۱) معدن ذغالسنگ (۱) معدن نمک چهر آباد (۱) مقالات آی اس آی (٢) مقاله زمین شناسی (۱۳) ملات (۱) مناطق دیدنی ایران (۱) منبع زمین شناسی نفت (۱) مهناز میرزایی (۱) مهندسی معدن (٢) مکانیسم های کانونی (۱) میدان مغناطیسی (٢) میکای سیاه (٢) میکای لیتیم دار (۱) ناسا (۱٥) نتایج کارشناسی ارشد آزاد (۱) نتایج کارشناسی ارشد ازاد 1390 (۱) نتایج کنکور آزاد (۱) نتایج کنکور سراسری (٢) نجوم (٦) نحوه اقدام برای ادامه تحصیل خارج از کشور (۳) نحوه نوشتن مقاله علمی (۱) نشست زمین شناسی (۱) نصاویر ماهواره ای (۱) نفت (۱) نفشه 1:250000 (۱) نقشه زمین شناسی (۱) نیروگاه اتمی فوکوشیما (۱) همایش (٢٧) هوازدگی (۳) هواشناسی (۱) هیئت علمی (۱) کارست (۱) کارگاه آموزشی (۱) کاسیتریت (۱) کانسارهای پورفیری (٢) کانسارهای هیدروترمال (۱) کانون زلزله (۱) کانی (۱) کانی سازی اسکارن (٢) کانی شناسی (٦) کانی شناسی میکروسکوپی (۳) کانی های صنعتی (۱) کانی های فلزی (٢) کانیها در زیر میکروسکوپ (٢) کلاس های آموزشی (۱) کماتوئیت (۱) کنفرانس (۱۳) کنگره (۱) کنکور دکتری (٤) کنکور کارشناسی ارشد (٢) کهکشان (٥) کویر مرنجاب (۱) کویرهای ایران (۱) کیلا اوا- هاوایی (٢) کیمبرلیت (۱) یخچالهای طبیعی (٢)
دوستان من وبسایت گروه فیس بوک گروه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران شمال (علوم پایه) سازمان نقشه برداری کشور پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور گروه مشاوران علوم زمین پانا انجمن علمی زمین شناسی دانشگاه تهران گروه زمین شناسی دانشگاه اصفهان در فیس بوک گروه زمین شناسی دانشگاه تربیت مدرس در فیس بوک دانشگاه آزاد اسلامی شیراز دانشگاه تهران دانشگاه شهید بهشتی دانشکده زمین شناسی دانشگاه هاروارد دانشکده زمین شناسی دانشگاه تورنتو دانشکده زمین شناسی دانشگاه اتاوا وبلاگ بزرگ مقالات زمین شناسی زمین شناسی علمی زیبا دانشجویان زمین شناسی اقتصادی لاهیجان Earth پایگاه برنامه های علوم زمین مهندسین مشاور خاک و پی فیدار گروه زمین آزمون دنیای ژئوماتیکس انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران Carbonate Sedimentologist سازمان فضایی ایران زمین شناس جوان سایت فدک GEO-GIS خبرنامه زمیننیوز بزرگ ترین وبلاگ تست زمین شناسی در ایران وبلاگ زمین شناسی پرتیکان سنگ شناسی رسوبی(مجتبی مهدی نیا) شرکت معدنی سنگ گرانیت شفق نطنز گروه کوهنوردی اوشیدا زاهدان وبلاگ زمين شناسي لرستان فارغ التحصیلان زمین شناسی ورودی 82 دانشگاه شهید چمران اهواز MS-GEOLOGIST دختر زمین شناس زمین شناسی و ژئوتوریسم Iranian Geologist غارهای ایران ژئومورفولوژی، علم مطالعه اشکال زمین زمین شناسی انجمن نجوم آماتوری لیرا وبسایت شخصی دکتر رضا میرزایی محمودآبادی رخساره مهندسین معدن دانشگاه صنعتی بیرجند سایت تخصصی جی.آی.اس انجمن عملی مهندسی معدن تهران جنوب آزمونکده : بانک جامع سوالات دانشجویان زمین شناسی زاهدان