زینب آزادبخت
تماس با من
پروفایل من
نویسنده وبلاگ زینب آزادبخت
آرشیو وبلاگ
      زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی (مسیری جدید در ارتقای سطح علمی)
نزدیک تر شدن به کشف منشا حیات در زمین نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩۱/۱/٢۸

دانشمندان با کشف یک فسیل میکروب 1.43 میلیون ساله در اعماق اقیانوس، شواهد جدیدی بر احتمال بوجود آمدن حیات از اعماق اقیانوس بدست آورده اند.

فسیل دودکش سیاه پیدا شده در معادن چین 1 بیلیون سال قدیمی تر از فسیلهای مشابه یافت شده تا به امروز بوده و باکتریهای آن بصورت خارق العاده به باکتریهای امروزی موجود در لایه های بستر اقیانوس شباهت دارند.

تیموتی کاسکی[1] زمین شناس و نویسنده کتاب جدیدی درباره فسیلها از دانشگاه سنت لوئیس[2] بیان کرد " این باکتریها باقیمانده هایی از قدیمی ترین نوع یافت شده حیات بر روی زمین هستند".

کاسکی فسیلهای یاد شده را " پیشنهاد وسوسه انگیز" نامیده و بیان داشت که با توجه به آن ها میتوان اظهار داشت که زندگی دراطراف محلولهای هیدورترمال اعماق دریا ( اقیانوس) تکامل (توسعه) یافته است و نه اعماق کمتر تخمین زده شده بر اساس شواهد قدیمی تر.

دودکشهای سیاه بر روی شکافهای اعماق اقیانوس تشکیل شده و محلولهای غنی از کانی را به داخل اقیانوس تزریق می کنند. دمای محلول های هیدروترمال خارج شده از آن ها 752 درجه فارنهایت (400 درجه سانتیگراد) می باشد. باکتریهایی که برای ادامه زندگی به نور یا اکسیژن احتیاج ندارند در داخل منافذ این دودکش ها جای گرفته و از کانی های تجزیه شده تغذیه می کنند. این دودکش ها میتوانند تا 50 فوت ( 15 متر) درازا داشته باشند اما بازیافتن ( خارج کردن نمونه سالم) یک نمونه دودکش مدرن نیز بدلیل شکننده بودن آن ها کاری غیر ممکن است.

کاسکی در مصاحبه با LiveScience  اظهار داشت که برخی دوست دارند این زندگی را زندکی در محیطهای فوق العاده بنامند زیرا شرایط آن بصورت خارق العاده ای با شرایطی که ما در آن زندگی می کنیم متفاوت است.

کاسکی اضافه کرد که یافتن این فسیلها نمونه های بی همتا را در اختیار زمین شناسان و زیست شناسان قرار داده است، بخصوص که بعضی از آنها 3 فوت درازا دارند.

سایز و اندازه این دودکش ها به دانشمندان کمک خواهد کرد تا بتوانند به طریفه رشد دودکش های قدیمی و ارتباط تنگاتنگ آن با رشد حیات پی ببرند.[1] Timothy Kusky

[2] Saint Louis University


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

کدام کشور بیشترین زمینلرزه را داراست؟ نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩۱/۱/٢٧

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز همراه، امیدوارم که خوب، شاد و سلامت باشید

شما با شنیدن کلمه زمین لرزه یاد چه کشور یا کشورهایی میفتید؟ یاد چه وقایعی؟ بدون شک ژاپن یکی از اولین کشورهایی خواهد بود که به ذهن شما خواهد رسید، لطفا متن زیر را مطالعه کنید و ببینید که تا چه اندازه درست حدس زده اید. شایان ذکر است که این پست ترجمه ایست از وبسایت USGS که امید است مورد توجه دوستان قرار گیرد.

کدام کشور بیشترین زمینلرزه را داراست؟

جواب دادن به این سوال از آنچه به نظر می رسد سخت تر است. به دلیل قادر بودن به دادن پاسخی دقیق به این سوال، ما (USGS) آن را به 4 نحو دیگر مطرح می کنیم:

1- ما بیشترین زمین لرزه را برای کدام کشور مکان یابی می کنیم؟   ژاپن

کل این کشور یک محدود بسیار فعال لرزه ایست که دارای متراکم ترین شبکه لرزه نگاری جهان است. به همین دلیل قادر به ثبت بیشترین میزان زمین لرزه در دنیاست.

2-کدام کشور بیشترین میزان زمین لرزه حقیقی را داراست؟ اندونزی

این کشور در یک زون زمین لرزه ای بسیار فعال قرار دارد و با توجه به داشتن مساحتی بیشتر نسبت به ژاپن، زلزله های بیشتری در آن رخ می دهد.

3-کدام کشور دارای بیشترین میزان زمین لرزه در واحد سطح خود می باشد؟

جواب این سوال می تواند فیجی، تونگا و اندونزی باشد. زیرا این کشورها در نواحی بینهایت فعال لرزه ای و در راستای زون فرورانش قرار دارند. به دلیل پراکنده بودن ابزارهای سنجش لرزه در این مناطق ، ما از ثبت لرزه های کوچکتر محروم هستیم.

 A:Fiji      B:Tonga

4-کدام کشور دارای مخربترین زمین لرزه تاریخ یا بیشترین آمار تلفات در زمین لرزه می باشد؟

چین و ایران هر دو به لحاظ زمین لرزه ای فعال بوده و سوابق طولانی تاریخی در این رابطه دارند. در هر دوی این کشورها زمین لرزه های مخرب و مرگبار زیادی به ثبت رسیده اند. ترکیه نیز میتواند به این لیست اضافه شود.

منبع: USGS

گردآوری، ترجمه و تصویر سازی: زینب آزادبخت

لینک      نظرات ()      

عکس زمین شناسی روز وبسایت EPOD نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩۱/۱/٢۱

عکس فوق عبور ایستگاه فضایی بین المللی را برفراز هتل اج واتر  Edgewater Hotel،  شهر کارلوکس Charlevoix ایالت میشیگان نشان می دهد.

همانطور که مشاهده می فرمائید در عکس بالا، ایستگاه بین المللی از میان  صورت فکلی ذات الکرسى assiopeia گذشته و در قسمت میانی تصویر از بالای ستاره شمالی the North Star (Polarisعبور کرده و در نهایت به سمت صورت فلکی دب اکبر در حرکت می باشد.

ایستگاه فضائی بین المللی هر 92 دقیقه یکبار  در ارتفاع 390 کیلومتری (2940 مایلی) به دور زمین گردش می کند  و از سال 2000 تاکنون ایستگاه بین المللی فضائی میزبان فضانوردانی از 16 کشور مختلف بوده است.

عکاس: Julie Christiansen

گردآوری و ترجمه : زینب آزادبخت

منبع: عکس روز زمین شناسی 

لینک      نظرات ()      

ساعت زمین چیست؟ نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩۱/۱/۱٥

انجمن حمایت از حیوانات استرالیا در سال 2007 به منظور حمایت از جلوگیری تغییرات آب و هوا اقدام به برگزاری اولین ساعت زمین نمود. این حرکت نشان داد که تمامی اقشار جامعه شامل کودکان، بزرگسالان، سیاستمداران و ... می توانند در تغییر محیط زندگی خود تاثیرگذار باشند. در آن سال 2.2 میلیون نفر  از ساکنین سیدنی ( استرالیا) و  بیش از 2000 شرکت به مدت یک ساعت چراغ های خود را در حمایت از جلوگیری تغییرات آب و هوایی خاموش کردند.

برج CN تورنتو قبل و بعد ساعت زمین 2012

استرالیا قصد داشت تا در سال 2008 این برنامه را در سایر شهرهای خود گسترش دهد اما در همین هنگام بود که تورنتو ( کانادا) آمادگی خود را برای شرکت در این برنامه اعلام داشت. اندکی پس از این واقعه 35 کشور و 400 شهر جهان به جمع این دو شهر پیوستند و آمادگی خود را اعلام نمودند و بدین صورت این حرکت به هدف اصلی خود که آمادگی جهانی در کنترل تغییرات آب و هوایی بود دست یافت.

و اکنون این حرکت به ثبت جهانی رسیده و هرساله در آخرین شنبه ماه مارس درست در اوایل شب به وقت محلی، چراغ ها به مدت یک ساعت خاموش می شوند.

در سال 2011؛ 135 کشور جهان در حمایت از این واقعه یک ساعت برقهای خود را خاموش کردند و اکنون با توجه به گستردگی هدف این حرکت در جهان، بانیان و حامیان آن بر این باورند که بتوانند با توجه به معنای واقعی ساعت زمین به اهداف بزرگتری همچون داشتن سیاره ای پایدارتر دست یابند.

و اما ساعت زمین 2012

 در ساعت زمین امسال بیشتر کشورهای جهان حضور داشتند اما نقطه عطف این رخداد، شرکت بیش از پیش کشورهای آسیایی و آسیای شرقی و پیام نلسون ماندلا در حمایت از این حرکت بود. باعث خوشحالی اینجانب است که ایران عزیز ما نیز برای دومین سال متوالی در این رخداد جهانی حضور داشت و با خاموش کردن چراغهای های نمادهایش همچون برج میلاد و سی و سه پل در این حماسه جهانی حضور یافت.

جهت اطلاعات بیشتر لطفا به وبسایت ساعت زمین و یا نسخه فارسی آن مراجعه نمائید.

گردآوری و ترجمه: زینب آزادبخت     

منبع: وبسایت ساعت زمین

لینک      نظرات ()      

آغاز سال 1391 نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩۱/۱/٢

با عرض سلام خدمت دوستان عزیزم

امیدوارم که خوب، شاد و سلامت باشین

آغاز سال جدیدو خدمت شما عزیزان تبریک عرض می کنم. راستش خیلی دنبال یک متن خوب برای تبریک سال نو گشتم ولی شاید بالای 95% تبریکات عید، آرزوی سلامتی، تندرستی و شادیه. خیلی دلم میخواست که دعای ما و آرزوی من برای شما متفاوت باشه با همه این آرزوها و صد البته علاوه بر اون ها :)

و اما آرزوی های من برای شما.امیدورام که:

  • تمامی عزیزانی که دارن پروپوزال های خودشونو پر می کنند، بتونن اسپانسرهای خوبی پیدا کنند تا مجبور نشند هزینه های زیاد پایان نامه و کارهاشون رو پرداخت کنند و با فراغ بال بیشتری توان مطالعه داشته باشند.
  • تمامی اون عزیزانی که منتظر استاد راهنما یا مشاورشون هستند، یا کارشون جایی گیر کرده، مشکلشون حل بشه و کارشون زودتر راه بیفته و بتونن دفاع کنند.
  • اونهایی که منتظر هستند تا تاریخ دفاعشون مشخص بشه، دفاع های خیلی خوبی داشته باشند.
  • فارغ التحصیل های عزیز بتونن در رشته های مرتبط با درسشون کار پیدا کنند.
  • ارگان های مسئول با زمین شناس ها، احساس مسئولیت بیشتری در قبال ما داشته باشند و از ما حمایت بیشتری بکنن.
  •  همایش ها و سمینارهای مرتبط با برنامه ریزی بهتری برگزار بشن

و در نهایت 

  • دانشگاه های مختلف همکاری بهتری با هم داشته باشند و برای هم احترام بیشتری قائل باشند. علم همیشه علمه و ذکاتش نشرشه نه پنهان کردنش (شاید انحصاری کردنش)

و در پایان، یک ویدئو هست در کانال گروه در یوتیوب برای تبریکات سال جدید که امیدوارم مورد توجه شما قرار بگیره. 

با بهترین آرزوها 

زینب آزادبخت

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر میکای سیاه مراحل نوشتن پروپوزال فوق لیسانس/ دکتری در کانادا بیست و سومین همایش بلورشناسی و کانی شناسی ایران اولین کنفرانس ملی سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی در علوم زمین توپاز عناصر کمیاب (REE) کماتوئیت و بافت اسپینیفکس مهناز میرزایی، اولین زن معدنکار ایران پگماتیت چیست؟ حقیقتی تلخ و رایج در دانشگاه های ایران
کلمات کلیدی وبلاگ 1390 (٢) 5 شهریور 1390 (۱) arc gis (٢) babylon geology glossary (۱) death valley (۱) earth (٤) fluid inclusion (۱) gps (۱) gravity (۱) icp (۱) icp-ms (۱) landslid (٢) niagara falls (۱) pirajno 2009 (۱) plan of study (۱) ree (۱) remote sensing (۱) satellite image (۱) usgs (۱) xrd (۱) آبشار (۱) آبشار نیاگارا (۱) آبشناسی (٤) آتشفشان (٥) آتشفشان های زیر یخچالی (۱) آتلانتیس (۳) آخرین اخبار (۱) آزمون جامع دکتری (۱) آزمون دکتری (٢) آزمون کارشناسی ارشد (۱) آمادگی برای آزمون دکتری (۳) آمار جالب (۱) آندالوزیت (۱) اب شناسی (۳) ابر قاره ها (۱) ابزار سنگی (۱) اتشفشان (۱) اخبار جالب (٩) اخبار زمین شناسی (٤۱) اخبار گروه (٤) ادامه تحصیل در خارج از کشور (٢) اربیکولار (٢) ارسال مقاله (۳) استخدام (٢) اعلام نتایج دکتری (۱) البرز (۱) الماس (۱) الیوین (۱) انجمن زمین شناسی ایران (۱) انعکاس نور (۱) انواع جریان ماگما (۱) انواع کانی سازی (٢) اهمیت نویسنده اول در مقاله (۱) اولین پرنده (۱) اولین زن معدنکار ایران (۱) اولین کنفرانس ملی سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرا (۱) اولین کنگره بین‌المللی عناصر نادر خاکی و تکنولوژی (۱) اکتشاف معدن (۱) ایزوتوپهای ناپایدار (۱) ایزوتوپهای ناپایدار (۱) ایستگاه فضایی بین المللی (٢) بازالت (۱) بافت اسپینیفکس (۱) بافت سنگهای آذرین (۱) بافت گرافیکی (۱) بد زمین (۱) برج میلاد (۱) برش های الماس (۱) بزرگترین ماه (۱) بلور شناسی (۱) بلورشناسی (۱) بلک اسموکر (۱) بنیاد ملی نخبگان (۱) بورس (۱) بی بی سی (٤) بیبیلان (۱) بیست و سومین همایش بلورشناسی و کانی شناسی ایران (۱) بیوتیت (٢) پالئوتکتونیک (۱) پایان نامه (۱) پتانسیل شیمیایی (۱) پترولوژی (۱) پراش پرتو ایکس (۱) پروژه تحقیقاتی (٢) پس لرزه (۱) پگماتیت (۱) پگماتیت (۱) پلاژیوکلاز (۱) پلاژیوکلاز در مقطع نازک (۱) پلاژیوکلاژ زونه (۱) پیروکسن (۱) پیش بینی زلزله (۱) تبریک سال 1391 (۱) ترمومتری (۱) تسونامی (٤) تصاویر ماهواره ای (۱۱) تصفیه آب (۱) تصویر فضایی (٥) تصویر ماهواره ای (٤) تعیین درجه حرارت (۱) تقسیم بندی ژئوشیمیایی عناصر (۳) تقسیم بندی گرانیت ها (۱) تقسیم بندی گلداشمیت (۳) توپاز (۱) توده هوایی (۱) توصیف سنگهای گرانیتی (۱) توصیف سنگهای گرانیتی (۱) تکامل انسان (۱) تکتونیک (٢) جاذبه زمین (۱) جاذبه های گردشگردی ایران (۱) جریان گدازه ای (۱) جریان واریزه (۱) جو (۱) جواهر (۳) حشرات (۱) حقیقت تلخ (۱) خزش (۱) خورشید (٤) دانشجو (۱) دانشگاه آزاد (٢۸) دانشگاه آزاد تهران شمال (۱) دانشگاه پیام نور ابهر (۱) دانشگاه دامغان (۱) دانشگاه سراسری (۳) دانشگاه شاهرود (۱) دانشگاه شهید بهشتی (۱) دانشگاه فردوسی مشهد (۱) دانلود (۱) دانلود مقاله زمین شناسی (۱٤) دانلود نقشه زمین شناسی (۱) دانلود کتاب (٢) دانلود کتاب زمین شناسی (٤) دایناسور (۳) دریاچه ارومیه (۳) دفاع از عنوان پایان نامه (۱) دهانه آتشفشان (۳) دودکش جن (٢) دودکش های سیاه (۱) دوران ژوراسیک (۱) دوره آموزشی arc gis (۱) دوره آموزشی آرک (۱) دوماه در آسمان (۱) دکتر قریب (۱) دکتر مالکی (۱) دکتری دانشگاه آزاد (۱) دکتری در خارج از کشور (۳) دیرینه شناسی (۱) دیوار چین (۱) راه شیری (۱) رسوب شناسی (۳) رعد و برق (٢) رفع مشکل دانلود (۱) رنگین کمان (۱) روان شدگی (٢) روش های آنالیز نمونه های معدنی (٢) روی (۱) ریزش (۱) ریشتر (۱) زباله های فضایی (۱) زلزله (٧) زلزله آذربایجان (۱) زلزله تبریز (۱) زلزله ترکیه (۱) زلزله تهران (۱) زلزله ژاپن (۱) زلزله سنجی (۱) زمرد (۱) زمین ساخت (۱) زمین شناس (٢) زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی (٢٧) زمین شناسی (٢۱) زمین شناسی اقتصادی (٩) زمین شناسی پزشکی (٢) زمین شناسی تاریخی (٤) زمین شناسی زیست محیطی (٥) زمین شناسی نفت (٢) زمین شناسی نفت دکتر رضائی (۱) زمین لرزه (۳) زمین لغزش (٤) زمین لغزه (۱) زنجان (۱) زینب آزادبخت (۱۳) ژئوتوریسم (۱) ژئوشیمی (٥) ژئوشیمی رولینسون (۱) ژئوفیزیک (٢) سازمان زمین شناسی کشور (۳) سازند آسماری (۱) ساعت زمین (۱) ستاره (٢) سد (۱) سد ستارخان (۱) سربازی (۱) سرطان (۱) سقوط (۱) سمینار زمین شناسی (۱) سنجش از دور (۱) سنگ آذرین (۳) سنگ شناسی (۳) سنگ شناسی دگرگونی (۱) سنگ شناسی رسوبی (٢) سنگهای گرانیتی (۳) سوالات مصاحبه حضوری آزمون دکتری (۳) سیاره (٤) سیارک (۱) سیالات درگیر (۱) شایعات زمین شناسانه (٢) شرط معدل (۱) شرکت ملی نفت (۱) شفق قطبی (٢) شق القمر (۱) طبقه بندی گرانیت ها (۱) عصر یخبندان (۳) عطارد (۱) علوم پایه (۱) عناصر سیدروفیل (۱) عناصر لیتوفیل (۱) عناصر نادر خاکی (۱) عناصر کالکوفیل (۱) عناصر کمیاب (۱) عکس زمین شناسی (٢٤) غار (٢) غروب آفتاب (۱) فرسایش (٤) فرسایش بادی (۱) فسیل (٢) فسیل شناسی (۱) فضا (٩) فضاپیما (٢) فعالیت شیمیایی (۱) فلدسپارها (۱) فوت دکتر یعقوب پور (۱) فوگاسیته اکسیژن (۱) فولییشن (۱) فوکوشیما (۱) فیزیک (۱) فیس بوک (٢) قطب شمال (٢) گدازه بالشی (۱) گرانوتوئیدها (۳) گرانیت (٦) گرانیت قلع دار (۳) گرانیت نوع a (٢) گرانیت نوع i (۱) گرانیت نوع s (۱) گرایزن (۱) گردهمائی (٢) گرم شدن زمین (٢) گروه میکا (٢) گسترش جانبی (۱) گسل (۱) گل (۱) گوهر شناسی (۱) لغتنامه زمین شناسی (۱) مالاکیت (۱) ماه (٤) ماه گرفتگی (٢) ماکروفسیل (۱) محلول های هیدروترمال (۱) مخازن نفتی (۱) مخازن کربناته (۱) مخاطرات زمین (۱) مخروط افکنه (۱) مدارک مورد نیاز اقدام برای تحصیل در خارج از کشور (۱) مردان نمکی (۱) مریخ (۱) مس (۳) مشکین شهر (۱) مصاحبه حضوری دکتری (۳) مطالعه سیالات درگیر (۱) معدن ذغالسنگ (۱) معدن نمک چهر آباد (۱) مقالات آی اس آی (٢) مقاله زمین شناسی (۱۳) ملات (۱) مناطق دیدنی ایران (۱) منبع زمین شناسی نفت (۱) مهناز میرزایی (۱) مهندسی معدن (٢) مکانیسم های کانونی (۱) میدان مغناطیسی (٢) میکای سیاه (٢) میکای لیتیم دار (۱) ناسا (۱٥) نتایج کارشناسی ارشد آزاد (۱) نتایج کارشناسی ارشد ازاد 1390 (۱) نتایج کنکور آزاد (۱) نتایج کنکور سراسری (٢) نجوم (٦) نحوه اقدام برای ادامه تحصیل خارج از کشور (۳) نحوه نوشتن مقاله علمی (۱) نشست زمین شناسی (۱) نصاویر ماهواره ای (۱) نفت (۱) نفشه 1:250000 (۱) نقشه زمین شناسی (۱) نیروگاه اتمی فوکوشیما (۱) همایش (٢٧) هوازدگی (۳) هواشناسی (۱) هیئت علمی (۱) کارست (۱) کارگاه آموزشی (۱) کاسیتریت (۱) کانسارهای پورفیری (٢) کانسارهای هیدروترمال (۱) کانون زلزله (۱) کانی (۱) کانی سازی اسکارن (٢) کانی شناسی (٦) کانی شناسی میکروسکوپی (۳) کانی های صنعتی (۱) کانی های فلزی (٢) کانیها در زیر میکروسکوپ (٢) کلاس های آموزشی (۱) کماتوئیت (۱) کنفرانس (۱۳) کنگره (۱) کنکور دکتری (٤) کنکور کارشناسی ارشد (٢) کهکشان (٥) کویر مرنجاب (۱) کویرهای ایران (۱) کیلا اوا- هاوایی (٢) کیمبرلیت (۱) یخچالهای طبیعی (٢)
دوستان من وبسایت گروه فیس بوک گروه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران شمال (علوم پایه) سازمان نقشه برداری کشور پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور گروه مشاوران علوم زمین پانا انجمن علمی زمین شناسی دانشگاه تهران گروه زمین شناسی دانشگاه اصفهان در فیس بوک گروه زمین شناسی دانشگاه تربیت مدرس در فیس بوک دانشگاه آزاد اسلامی شیراز دانشگاه تهران دانشگاه شهید بهشتی دانشکده زمین شناسی دانشگاه هاروارد دانشکده زمین شناسی دانشگاه تورنتو دانشکده زمین شناسی دانشگاه اتاوا وبلاگ بزرگ مقالات زمین شناسی زمین شناسی علمی زیبا دانشجویان زمین شناسی اقتصادی لاهیجان Earth پایگاه برنامه های علوم زمین مهندسین مشاور خاک و پی فیدار گروه زمین آزمون دنیای ژئوماتیکس انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران Carbonate Sedimentologist سازمان فضایی ایران زمین شناس جوان سایت فدک GEO-GIS خبرنامه زمیننیوز بزرگ ترین وبلاگ تست زمین شناسی در ایران وبلاگ زمین شناسی پرتیکان سنگ شناسی رسوبی(مجتبی مهدی نیا) شرکت معدنی سنگ گرانیت شفق نطنز گروه کوهنوردی اوشیدا زاهدان وبلاگ زمين شناسي لرستان فارغ التحصیلان زمین شناسی ورودی 82 دانشگاه شهید چمران اهواز MS-GEOLOGIST دختر زمین شناس زمین شناسی و ژئوتوریسم Iranian Geologist غارهای ایران ژئومورفولوژی، علم مطالعه اشکال زمین زمین شناسی انجمن نجوم آماتوری لیرا وبسایت شخصی دکتر رضا میرزایی محمودآبادی رخساره مهندسین معدن دانشگاه صنعتی بیرجند سایت تخصصی جی.آی.اس انجمن عملی مهندسی معدن تهران جنوب آزمونکده : بانک جامع سوالات دانشجویان زمین شناسی زاهدان