زینب آزادبخت
تماس با من
پروفایل من
نویسنده وبلاگ زینب آزادبخت
آرشیو وبلاگ
      زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی (مسیری جدید در ارتقای سطح علمی)
اطلاعات کاملی درباره کانی سازی و کانسارهای اسکارن نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩۱/۳/٢٥

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز زمین شناس

امیدوارم که خوب، شاد و سلامت باشید

کانسارهای اسکارن در محدوده وسیعی از زمان‌ها و محیط‌های زمین‌شناسی، خصوصاً از پرکامبرین تا اواخر ترشیاری دیده می‌شوند که مهمترین آن ها متعلق به دوران دوم و ترشیاری می‌باشند. این کانسارها در اثر پدیده‌های ماگمایی- گرمابی حاصل از نفوذ توده‌های دیوریتی- گرانیتی در سنگهای آهکی، دولومیتی بوجود می‌آیند و از نظر اقتصادی بسیار با ارزش می‌باشند. مشخصات بارز کانسارهای اسکارن که آن‌ها را از انواع دیگر متمایز می‌سازد مجموعه کانی‌های سیلیکاتی غنی از کلسیم، منیزیوم، آهن و آلومینیوم می‌باشد که در اثر پدیده جانشینی در درجه حرارت بالا تشکیل شده‌اند. مقاله اینبار، چکیده  18 مقاله مرتبط با کانی سازی و کانسارهای اسکارن می باشد که توسط اینجانب گردآوری و ترجمه شده است. این مقاله در حقیقت یکی از فصلهای پایان نامه کارشناسی ارشد اینجانب بوده که امید است مورد توجه دوستان قرار گیرد. 

دانلود مقاله

لینک      نظرات ()      

دکتر عبدالمجید یعقوب پور ، پدر زمین شناسی اقتصادی ایران درگذشت نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩۱/۳/٢٤

دوستای خوبم سلام، امیدوارم که خوب باشید

امروز در بین زمین شناس ها یک خبر پیچید که خیلی ناراحت کننده بود، فوت دکتر یعقوب پور............

بیشتر زمین شناس ها و بخصوص دوستان گرایش اقتصادی ایشونو با کتاب زمین شناسی اقتصادیشون که در دوران لیسانس برای درس اقتصادی تدریس میشه و منبع آزمون کارشناسی ارشد هم هست میشناسند. من به شخصه به عنوان فارغ التحصیل گرایش اقتصادی، کتاب ایشونو خوندم و علم خودمو مدیون افرادی مثل ایشون هستم. جا داره که به عنوان ادمین گروه زمین شناسان دانشگاه اسلامی این مصیبتو به خانواده ایشون و جامعه زمین شناسی ایران تسلیت عرض کنم و از خداوند برای بازماندگان ایشون طلب آرامش و صبر کنم. امیدوارم که خدا ایشونو قرین رحمت قرار بدهند.

و اما کمی در مورد ایشون:

دکتر عبدالمجید یعقوب پور در سال 1320 در بروجرد به دنیا آمد و تحصیلات مقدماتی خود را در همین شهر به اتمام رساند . از همان ابتدای تحصیل رنگ سنگها برایش جذابیت خاصی داشت و مشتاق بود علت این تفاوت رنگها را بداند. به گفته دکتر در اردوهای دسته جمعی مشغول جمع کردن انواع و اقسام سنگها بوده و همین علاقه باعث شد تا پس از تنها یک سال تحصیل در رشته کشاورزی به زمین شناسی تغییر رشته دهد

در سال 1342 از دانشگاه تربیت معلم فارغ التحصیل شده و مدت 5 سال دبیر آموزش و پرورش و سپس دبیر آزمایشگاه بود. بعد از آن در گروه زمین شناسی دانشسرای عالی سابق (دانشگاه تربیت معلم) مشغول به خدمت شد. وی برای ادامه تحصیل به آمریکا رفته و در سال 58 موفق به اخذ درجه دکتری در رشته زمین شناسی اقتصادی گردید. پس از بازگشت به ایران با چندین مرکز از جمله مرکز نشر دانشگاهی، وزارت معادن و فلزات و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور همکاری کرده است و اکنون حاصل دسترنج سالها تجربه را بصورت کتاب و مقاله ارائه می¬دهد که شاید مثمر ثمر علاقمندان به این رشته واقع شود.


در سال 85 دکتر بعنوان زمین شناس نمونه انتخاب شد که این امر بار مسئولیت او را بیشتر کرد. البته چون خانواده دکتر نیز تحصیلاتی در این رابطه دارند (همسر ایشان کارشناس ارشد دیرینه شناسی گیاهی از آمریکا و فرزندشان کارشناس ارشد زمین شناسی اقتصادی) او را در رسیدن به این نقطه یاری کردند.

لازم به ذکر است؛ مراسم ختم آن مرحوم، روز پنج‌شنبه 25 خردادماه، از ساعت 13.30 لغایت 15.30در مسجد‌الرضا واقع در خیابان خرمشهر، میدان نیلوفر برگزار می‌شود.

منبع: وبلاگ شخصی فرهاد داودوندی

لینک      نظرات ()      

سکانس استراتیگرافی سازند آسماری در میدان نفتی لب سفید (جنوب غرب ایران) نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩۱/۳/۱٩

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزیز همراه

امیدوارم که خوب و شاد باشید

قابل توجه دوستان زمین شناسی نفت و رسوب شناسی

دانلود "سکانس استراتیگرافی سازند آسماری در میدان نفتی لب سفید (جنوب غرب ایران) " تهیه شده توسط جناب آقایان سجاد سعادتی _میثم کاوه ای

فرستنده: جناب آقای میثم کاوه

لینک      نظرات ()      

سنگ قارچ یا Mushroom Rock چیست؟ نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩۱/۳/۱۸

با عرض سلام و احترام خدمت دوستان عزیز همراه

امیدوارم که خوب، شاد ، سلامت و پرانرژی باشید 

همانگونه که به خاطر دارید در یکی از پستهای پیشین وبلاگ، دودکش های جن بصورت جامعی خدمت دوستان شرح داده شدند. سنگهای قارچی یا Mushroom Rocks می توانند محصول نهایی فرسایش دودکش های جن باشند. اما بصورت کلی سنگهای قارچی و نحوه تشکیل آنها به سه دسته تقسیم می شوند:

فرسایش

سنگهای قارچی شاخص مناطق بیابانی هستند،  این سنگها بوسیله سالها فرسایش بادی توده های سنگی تنها در قسمت های مختلف ( از پائین به بالای توده- در ارتفاع) آنها ایجاد می شوند، زمانیکه مقاومت قسمت های مختلف سنگ در مقابل فرسایش متفاوت هستند. به عبارت دیگر،تفاوت جنس و ترکیب تشکیل دهنده لایه های سنگی، رابطه مستقیم با میزان  مقاومت در مقابل انواع فرسایش را داراست.

فرسایش بوسیله ماسه های ایجاد شده توسط باد تا ارتفاع 90 سانتی متر از سطح زمین شیوع بیشتری داشته و به همین لحاظ قسمت های تحتانی سنگ ها با سرعت بیشتری نسبت به قسمت های فوقانی آنها فرسوده می شوند. جریان آب نیز تاثیر مشابه دارد.

همانگونه که اشاره شد، ترکیب شیمیایی سنگها تاثیر به سزایی در شکل گیری این اشکال دارد. بدین گونه که اگر مقاومت قسمتهای بالایی سنگ در مقابل هوازدگی و فرسایش بیشتر از قسمتهای پائینی آن باشد، با سرعت کمتری هوازده می شود. نحوه تشکیل سنگهای قارچی  به هوازدگی شیمیایی  در قسمت های پائینی سنگ به دلیل شبنم زدگی در قسمتهای نزدیک به سطح زمین نیز نسبت داده می شود.

سنگهای قارچی میتوانند محصول نهایی هوازدگی کلوتها باشند، کلوت ها مناطقی صاف هستند که  در آن لایه هایی از سنگهای مقاوم بر روی سنگهای سست تر قرار گرفته اند، چیزی شبیه به الگوی تشکیل آبشارها. لایه های مقاوم بالایی (سرپوش) از انواع هوازدگی لایه های زیرین شامل هوازدگی بادی، آب و نفوذ نمک حفاظت نموده و لایه های سست تر اطراف فرسوده می شوند. سنگهای مقاوم سرپوش می توانند در انتها تبدیل به سنگهای قارچی شوند.

فرسایش بادی تا چند فوتی سطح زمین متمرکز است. با افزایش ارتفاع، سرعت باد زیادتر میشود اما از میزان ذرات موجود در آن نیز کاسته می شود. این بدین معناست که بیشترین میزان سرعت باد و ذرات معلق تا چندین فوتی سطح زمین می باشد و به همین دلیل بیشتر فرسایش ها در این ارتفاع رخ می دهند. 

فعالیت های یخچالی

برخلاف سنگهای قارچی حاصل از فرسایش بادی که از یک سنگ ایجاد می شوند، انواع دیگری از سنگهای قارچی نیز میتوانند از دو نوع متفاوت سنگ ایجاد شوند. در اینگونه رخداد ها سنگ سرپوش به صورت خارق العاده ای متوازن بر روی قسمت های ایجاد شده از فعالیت های قبلی قرار داده می شود. در این حالت بالاترین تکه سنگ بوسیله فعالیتهای کند یخچالی حمل و بر روی پایه قرار می گیرد. قسمت پایه ای نیز ممکن است تحت فعالیت های فرسایش قرار گرفته یا نگرفته باشد. به عنوان نمونه ای از این رخداد نادر میتوان به پارک ملی سیگنال پینت ( Signal Point National Park) در ایالت تنسی آمریکا اشاره کرد.

آشفتگی سنگی

این نوع سنگ قارچی نیز از دو نوع مختلف سنگ ایجاد شده است. با این تفاوت که سنگ بالایی بر اثر یک حرکت ناگهانی و سریع مثل  ریزش حاصل  از زلزله بر روی سنگ زیرین قرار گرفته است.

گردآوری و ترجمه: زینب آزادبخت

منابع:http://en.wikipedia.org/wiki/Mushroom_rocks

http://www.washburn.edu/cas/art/cyoho/archive/KStravel/Comanche/Mushroom/

لینک      نظرات ()      

دانلود نقشه کیفیت بالای زمین شناسی تهران نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩۱/۳/۱٢

دوستای خوبم سلام

امیدوارم که خوب، شاد و سلامت باشید

همانطور که میدانید یکی از مهمترین و شاید اساسی ترین قدم ها در مطالعات زمین شناسی نقشه ها می باشند. با تشکر از سرکار خانم ندا لقائی زاده که این نقشه را در اختیار اینجانب قرار دادند،  نقشه ای که اینبار خدمت دوستان ارائه می گردد، نقشه 1:250000  زمین شناسی تهران می باشد. 

دانلود

فرمت: JPEG

حجم: 3 مگا بایت

قابل پرینت 

لینک      نظرات ()      

کارگاه بین المللی آموزشی و همایش تخصصی نمک زدایی آب های شور ،لب شور و تصفیه پساب نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩۱/۳/۳

با عرض سلام و احترام خدمت دوستان عزیز همراه
قابل توجه دوستان آب شناسی و علاقه مندان به تصفیه آب
سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در نظر دارد کارگاه بین المللی و همایش تخصصی با عنوان نمک زدایی آب های شور،لب شور و تصفیه پساب را از تاریخ 30 خرداد لغایت 1 تیر ماه 1391 (مطابق با 19 تا 21 ژوئن 2012) با حمایت بانک توسعه اسلامی (IDB) ،حمایت مرکز منطقه ای علوم و انتقال فناوری کشورهای حاشیه اقیانوس هند (IOR-ARC RCStTT) و همکاری و میزبانی دانشگاه صنعت آب و برق شهید عباسپور با حضور شرکت کنندگان بین المللی از کشورهای عضو OIC و IOR و اساتید برجسته داخلی و خارجی برگزار نماید.
اگرچه مدت ارسال مقاله به این کارگاه به اتمام رسیده اما مهلت ثبت نام در این گارگاه همچنان ادامه دارد:

تاریخ های مهم

 ثبت نام در کارگاه و همایش : 15 خرداد 1391

زمان برگزاری کارگاه : 30-31 خرداد ماه 1391

 زمان برگزاری همایش: 1 تیرماه 1391

جهت کسب اطلاعات بیشتر علاقمندان می توانند به آدرس http://desal.pwut.ac.ir مراجعه نمایند.

لینک      نظرات ()      

وبلاگ گروه زمین شناسان یکساله شد :)- قسمت اول نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩۱/۳/۱

سلام به دوستان خوب همراه، امیدوارم که خوب و سلامت باشید.

دوستانی که در فیس بوک گروه حضور دارند مستحضر هستند که سبک نوشتاری من در محیط فیس بوک و وبلاگ گروه کاملا متفاوته و دلیل اصلی این امر متفاوت بودن محیط و مخاطبان پست هاست. اما با توجه به این موضوع که من اینبار قصد به میان گذاشتن اطلاعاتی در مورد گروه را با شما عزیزان دارم، از نحوه نگارش فیس بوک استفاده خواهم کرد :) پس اجازه بدید تا دوباره از اول شروع کنیم: 

سلام به همه دوستان عزیز همراه، امیدوارم که خوب، شاد و پرانرژی باشید

نمیدونم چند نفر از شما عزیزان دقت کردین که وبلاگ گروهمون 1 ساله شد، چقدر زود گذشت، نه؟ سال پیش من خیلی سعی کردم که پست ها غیر تکراری و متنوع باشند و گرایش های مختلف زمین شناسی رو تحت پوشش قرار بدهند و با توجه به آمار وبلاگ نکته های جالبی به چشمم خورد که بد ندوستم با شما درمیونشون بگذارم.

به نظرم بهترین راهی که بتونم موقعیت الانمونو تشریح کنم مقایسه چندتا عکسه 

این موقعیت های بازدید وبلاگ زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامیه اواخر مردادماه 1390

و عکس دوم همون عکس در آخر اردیبهشت ماه 1391

همونطور که میبینید حالا ما از قاره آفریقا هم بازدید کننده داریم و کشورهای آمریکای جنوبی هم بیشتر شدند به علاوه یکسری کشورهای آسیای شرقی هم به جمع بازدید کنندگان گروه پیوستند . علت این امر به اشتراک گذاشتن لینک پست های گروه در شبکه های اجتماعی مثل LinkedIn, Facebook , Twitter هست، از دوستانی که از این شبکه ها استفاده می کنند و اکانت دارند خواهش می کنم که لینک پست های مورد علاقشون رو به اشتراک بگذارند و به من در گسترش جهانی گروهمون کمک کنند.

عزیزانی هم که تمایل دارند با من ارتباط برقرار کنند تا از آخرین اخبار گروه و پست ها باخبر بشند میتونن منو با اسمم جستجو کنند، یا روی لینک های زیر کلیک کنند.

Facebook Group

Facebook Page

IAU Geologist twitter account

Zeinab twitter account

Zeinab LinkedIn account

Zeinab facebook account

 و اما کدوم کشورها بیشترین میزان بازدید رو داشتند؟

این عکس مربوط به اواخر مردادماه 1390 هست:

و عکس دوم آخر اردیبهشت 1391

 

خوب دوستای خوبم، بازم ممنون از اینکه هستید، امیدوارم که امسال بتونم بیشتر از سال قبل کمک باشم.

با آرزوی موفقیت برای همه شما دوستای خوبم

زینب آزادبخت 

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر میکای سیاه مراحل نوشتن پروپوزال فوق لیسانس/ دکتری در کانادا بیست و سومین همایش بلورشناسی و کانی شناسی ایران اولین کنفرانس ملی سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی در علوم زمین توپاز عناصر کمیاب (REE) کماتوئیت و بافت اسپینیفکس مهناز میرزایی، اولین زن معدنکار ایران پگماتیت چیست؟ حقیقتی تلخ و رایج در دانشگاه های ایران
کلمات کلیدی وبلاگ 1390 (٢) 5 شهریور 1390 (۱) arc gis (٢) babylon geology glossary (۱) death valley (۱) earth (٤) fluid inclusion (۱) gps (۱) gravity (۱) icp (۱) icp-ms (۱) landslid (٢) niagara falls (۱) pirajno 2009 (۱) plan of study (۱) ree (۱) remote sensing (۱) satellite image (۱) usgs (۱) xrd (۱) آبشار (۱) آبشار نیاگارا (۱) آبشناسی (٤) آتشفشان (٥) آتشفشان های زیر یخچالی (۱) آتلانتیس (۳) آخرین اخبار (۱) آزمون جامع دکتری (۱) آزمون دکتری (٢) آزمون کارشناسی ارشد (۱) آمادگی برای آزمون دکتری (۳) آمار جالب (۱) آندالوزیت (۱) اب شناسی (۳) ابر قاره ها (۱) ابزار سنگی (۱) اتشفشان (۱) اخبار جالب (٩) اخبار زمین شناسی (٤۱) اخبار گروه (٤) ادامه تحصیل در خارج از کشور (٢) اربیکولار (٢) ارسال مقاله (۳) استخدام (٢) اعلام نتایج دکتری (۱) البرز (۱) الماس (۱) الیوین (۱) انجمن زمین شناسی ایران (۱) انعکاس نور (۱) انواع جریان ماگما (۱) انواع کانی سازی (٢) اهمیت نویسنده اول در مقاله (۱) اولین پرنده (۱) اولین زن معدنکار ایران (۱) اولین کنفرانس ملی سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرا (۱) اولین کنگره بین‌المللی عناصر نادر خاکی و تکنولوژی (۱) اکتشاف معدن (۱) ایزوتوپهای ناپایدار (۱) ایزوتوپهای ناپایدار (۱) ایستگاه فضایی بین المللی (٢) بازالت (۱) بافت اسپینیفکس (۱) بافت سنگهای آذرین (۱) بافت گرافیکی (۱) بد زمین (۱) برج میلاد (۱) برش های الماس (۱) بزرگترین ماه (۱) بلور شناسی (۱) بلورشناسی (۱) بلک اسموکر (۱) بنیاد ملی نخبگان (۱) بورس (۱) بی بی سی (٤) بیبیلان (۱) بیست و سومین همایش بلورشناسی و کانی شناسی ایران (۱) بیوتیت (٢) پالئوتکتونیک (۱) پایان نامه (۱) پتانسیل شیمیایی (۱) پترولوژی (۱) پراش پرتو ایکس (۱) پروژه تحقیقاتی (٢) پس لرزه (۱) پگماتیت (۱) پگماتیت (۱) پلاژیوکلاز (۱) پلاژیوکلاز در مقطع نازک (۱) پلاژیوکلاژ زونه (۱) پیروکسن (۱) پیش بینی زلزله (۱) تبریک سال 1391 (۱) ترمومتری (۱) تسونامی (٤) تصاویر ماهواره ای (۱۱) تصفیه آب (۱) تصویر فضایی (٥) تصویر ماهواره ای (٤) تعیین درجه حرارت (۱) تقسیم بندی ژئوشیمیایی عناصر (۳) تقسیم بندی گرانیت ها (۱) تقسیم بندی گلداشمیت (۳) توپاز (۱) توده هوایی (۱) توصیف سنگهای گرانیتی (۱) توصیف سنگهای گرانیتی (۱) تکامل انسان (۱) تکتونیک (٢) جاذبه زمین (۱) جاذبه های گردشگردی ایران (۱) جریان گدازه ای (۱) جریان واریزه (۱) جو (۱) جواهر (۳) حشرات (۱) حقیقت تلخ (۱) خزش (۱) خورشید (٤) دانشجو (۱) دانشگاه آزاد (٢۸) دانشگاه آزاد تهران شمال (۱) دانشگاه پیام نور ابهر (۱) دانشگاه دامغان (۱) دانشگاه سراسری (۳) دانشگاه شاهرود (۱) دانشگاه شهید بهشتی (۱) دانشگاه فردوسی مشهد (۱) دانلود (۱) دانلود مقاله زمین شناسی (۱٤) دانلود نقشه زمین شناسی (۱) دانلود کتاب (٢) دانلود کتاب زمین شناسی (٤) دایناسور (۳) دریاچه ارومیه (۳) دفاع از عنوان پایان نامه (۱) دهانه آتشفشان (۳) دودکش جن (٢) دودکش های سیاه (۱) دوران ژوراسیک (۱) دوره آموزشی arc gis (۱) دوره آموزشی آرک (۱) دوماه در آسمان (۱) دکتر قریب (۱) دکتر مالکی (۱) دکتری دانشگاه آزاد (۱) دکتری در خارج از کشور (۳) دیرینه شناسی (۱) دیوار چین (۱) راه شیری (۱) رسوب شناسی (۳) رعد و برق (٢) رفع مشکل دانلود (۱) رنگین کمان (۱) روان شدگی (٢) روش های آنالیز نمونه های معدنی (٢) روی (۱) ریزش (۱) ریشتر (۱) زباله های فضایی (۱) زلزله (٧) زلزله آذربایجان (۱) زلزله تبریز (۱) زلزله ترکیه (۱) زلزله تهران (۱) زلزله ژاپن (۱) زلزله سنجی (۱) زمرد (۱) زمین ساخت (۱) زمین شناس (٢) زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی (٢٧) زمین شناسی (٢۱) زمین شناسی اقتصادی (٩) زمین شناسی پزشکی (٢) زمین شناسی تاریخی (٤) زمین شناسی زیست محیطی (٥) زمین شناسی نفت (٢) زمین شناسی نفت دکتر رضائی (۱) زمین لرزه (۳) زمین لغزش (٤) زمین لغزه (۱) زنجان (۱) زینب آزادبخت (۱۳) ژئوتوریسم (۱) ژئوشیمی (٥) ژئوشیمی رولینسون (۱) ژئوفیزیک (٢) سازمان زمین شناسی کشور (۳) سازند آسماری (۱) ساعت زمین (۱) ستاره (٢) سد (۱) سد ستارخان (۱) سربازی (۱) سرطان (۱) سقوط (۱) سمینار زمین شناسی (۱) سنجش از دور (۱) سنگ آذرین (۳) سنگ شناسی (۳) سنگ شناسی دگرگونی (۱) سنگ شناسی رسوبی (٢) سنگهای گرانیتی (۳) سوالات مصاحبه حضوری آزمون دکتری (۳) سیاره (٤) سیارک (۱) سیالات درگیر (۱) شایعات زمین شناسانه (٢) شرط معدل (۱) شرکت ملی نفت (۱) شفق قطبی (٢) شق القمر (۱) طبقه بندی گرانیت ها (۱) عصر یخبندان (۳) عطارد (۱) علوم پایه (۱) عناصر سیدروفیل (۱) عناصر لیتوفیل (۱) عناصر نادر خاکی (۱) عناصر کالکوفیل (۱) عناصر کمیاب (۱) عکس زمین شناسی (٢٤) غار (٢) غروب آفتاب (۱) فرسایش (٤) فرسایش بادی (۱) فسیل (٢) فسیل شناسی (۱) فضا (٩) فضاپیما (٢) فعالیت شیمیایی (۱) فلدسپارها (۱) فوت دکتر یعقوب پور (۱) فوگاسیته اکسیژن (۱) فولییشن (۱) فوکوشیما (۱) فیزیک (۱) فیس بوک (٢) قطب شمال (٢) گدازه بالشی (۱) گرانوتوئیدها (۳) گرانیت (٦) گرانیت قلع دار (۳) گرانیت نوع a (٢) گرانیت نوع i (۱) گرانیت نوع s (۱) گرایزن (۱) گردهمائی (٢) گرم شدن زمین (٢) گروه میکا (٢) گسترش جانبی (۱) گسل (۱) گل (۱) گوهر شناسی (۱) لغتنامه زمین شناسی (۱) مالاکیت (۱) ماه (٤) ماه گرفتگی (٢) ماکروفسیل (۱) محلول های هیدروترمال (۱) مخازن نفتی (۱) مخازن کربناته (۱) مخاطرات زمین (۱) مخروط افکنه (۱) مدارک مورد نیاز اقدام برای تحصیل در خارج از کشور (۱) مردان نمکی (۱) مریخ (۱) مس (۳) مشکین شهر (۱) مصاحبه حضوری دکتری (۳) مطالعه سیالات درگیر (۱) معدن ذغالسنگ (۱) معدن نمک چهر آباد (۱) مقالات آی اس آی (٢) مقاله زمین شناسی (۱۳) ملات (۱) مناطق دیدنی ایران (۱) منبع زمین شناسی نفت (۱) مهناز میرزایی (۱) مهندسی معدن (٢) مکانیسم های کانونی (۱) میدان مغناطیسی (٢) میکای سیاه (٢) میکای لیتیم دار (۱) ناسا (۱٥) نتایج کارشناسی ارشد آزاد (۱) نتایج کارشناسی ارشد ازاد 1390 (۱) نتایج کنکور آزاد (۱) نتایج کنکور سراسری (٢) نجوم (٦) نحوه اقدام برای ادامه تحصیل خارج از کشور (۳) نحوه نوشتن مقاله علمی (۱) نشست زمین شناسی (۱) نصاویر ماهواره ای (۱) نفت (۱) نفشه 1:250000 (۱) نقشه زمین شناسی (۱) نیروگاه اتمی فوکوشیما (۱) همایش (٢٧) هوازدگی (۳) هواشناسی (۱) هیئت علمی (۱) کارست (۱) کارگاه آموزشی (۱) کاسیتریت (۱) کانسارهای پورفیری (٢) کانسارهای هیدروترمال (۱) کانون زلزله (۱) کانی (۱) کانی سازی اسکارن (٢) کانی شناسی (٦) کانی شناسی میکروسکوپی (۳) کانی های صنعتی (۱) کانی های فلزی (٢) کانیها در زیر میکروسکوپ (٢) کلاس های آموزشی (۱) کماتوئیت (۱) کنفرانس (۱۳) کنگره (۱) کنکور دکتری (٤) کنکور کارشناسی ارشد (٢) کهکشان (٥) کویر مرنجاب (۱) کویرهای ایران (۱) کیلا اوا- هاوایی (٢) کیمبرلیت (۱) یخچالهای طبیعی (٢)
دوستان من وبسایت گروه فیس بوک گروه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران شمال (علوم پایه) سازمان نقشه برداری کشور پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور گروه مشاوران علوم زمین پانا انجمن علمی زمین شناسی دانشگاه تهران گروه زمین شناسی دانشگاه اصفهان در فیس بوک گروه زمین شناسی دانشگاه تربیت مدرس در فیس بوک دانشگاه آزاد اسلامی شیراز دانشگاه تهران دانشگاه شهید بهشتی دانشکده زمین شناسی دانشگاه هاروارد دانشکده زمین شناسی دانشگاه تورنتو دانشکده زمین شناسی دانشگاه اتاوا وبلاگ بزرگ مقالات زمین شناسی زمین شناسی علمی زیبا دانشجویان زمین شناسی اقتصادی لاهیجان Earth پایگاه برنامه های علوم زمین مهندسین مشاور خاک و پی فیدار گروه زمین آزمون دنیای ژئوماتیکس انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران Carbonate Sedimentologist سازمان فضایی ایران زمین شناس جوان سایت فدک GEO-GIS خبرنامه زمیننیوز بزرگ ترین وبلاگ تست زمین شناسی در ایران وبلاگ زمین شناسی پرتیکان سنگ شناسی رسوبی(مجتبی مهدی نیا) شرکت معدنی سنگ گرانیت شفق نطنز گروه کوهنوردی اوشیدا زاهدان وبلاگ زمين شناسي لرستان فارغ التحصیلان زمین شناسی ورودی 82 دانشگاه شهید چمران اهواز MS-GEOLOGIST دختر زمین شناس زمین شناسی و ژئوتوریسم Iranian Geologist غارهای ایران ژئومورفولوژی، علم مطالعه اشکال زمین زمین شناسی انجمن نجوم آماتوری لیرا وبسایت شخصی دکتر رضا میرزایی محمودآبادی رخساره مهندسین معدن دانشگاه صنعتی بیرجند سایت تخصصی جی.آی.اس انجمن عملی مهندسی معدن تهران جنوب آزمونکده : بانک جامع سوالات دانشجویان زمین شناسی زاهدان