زینب آزادبخت
تماس با من
پروفایل من
نویسنده وبلاگ زینب آزادبخت
آرشیو وبلاگ
      زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی (مسیری جدید در ارتقای سطح علمی)
راز ساخت و پرورش نوعی نادر از مروارید طلا نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩۱/٤/۳٠

مروارید یا دُر، گوهری است معمولاً سفید و درخشان که در اندرون برخی از نرم‌تنان دوکفه‌ای مانند صدف مروارید به وجود می‌آید و مروارید طبیعی یکی از جواهرات بسیار مهم و قیمتی از دوران باستان به شمار می رود و به همین دلیل صید صدف به منظور استحصال مروارید از قرن ها پیش در اقیانوس هند، اقیانوس آرام، دریای آتلانتیک، آبهای استرالیا، فرانسه و همچنین خلیج فارس و دریای عمان و دیگر گستره های حضور صدف مرواریدساز (mother of pearl) رواج داشته است و از سودمندترین ثروت های طبیعی دریاها به شمار می رفته است و می رود.

 مروارید نماد و تجلی قدرت، ثروت، اشرافیت و سلطنت بوده و شاهد این مدعا حضور لفظ های دیگر برای آن همچون لولو و غیره در کتاب هایی مانند قرآن، انجیل و یا حتی کتاب های تاریخی رم، یونان، چین و تندیس ها پرتره ها و آثار دوران باستان بوده است.

داستان بوجود آمدن این گوهر گرانبها در دل صدف اینست که وقتی جسمی خارجی مانند ذره‌ای شن بین صدف و پوسته او قرار بگیرد جانور لایه‌هایی مرکب از ماده آلی شاخی کونچیولین و بلورهای کلسیت یا آراگونیت را به دور جسم خارجی ترشح می‌کند. از این لایه‌های هم‌مرکز رفته رفته مروارید شکل می‌گیرد.

 جنس مروارید با جنس دیواره درون صدف یکسان است. شکل مروارید اغلب نزدیک به کره است هرچند به شکل‌های دیگر مانند گلابی و دکمه و حتی شکل‌های نامنظم هم دیده می‌شود. درشتی آن به درشتی دانه خشخاش تا تخم کبوتر است. رنگ مروارید اغلب سفید است ولی ممکن است به رنگ‌های صورتی و زرد و سبز و آبی و قهوه‌ای و سیاه نیز دیده شود. در قرن بیستم پرورش مروارید نیز رایج شد. برای تهیه مروارید پرورشی (که گاه مروارید مصنوعی نیز نامیده می‌شود) با سوراخ کردن پوسته صدف، یک قطعه مروارید بسیار کوچک را در درون صدف قرار می‌دهند تا جانور لایه‌هایی به دور آن ایجاد کند.

اما تصاویری که خواهید دید مربوط است به راز ساخت و پرورش نوعی نادر و گرانقیمت از مروارید طلا در آب های فیروزه ! "ژاک برانل" مردیست که در جزیره پالاوان در جنوب غربی فیلیپین زندگی می کند، تنها شخصی است که در جهان به این راز پی برده و به ساخت این نوع جواهر کمیاب یعنی "مــــروارید طــلا" مبادرت می کند. او بیش از 38 سال است که در اینکار تجربه دارد.

 به گفته ژاک برانل فرایند کشت مروارید خصوصا این نوع که مروارید طلایی است بسیار وقت گیر بوده بطوریکه برای تولید یک جواهر در صدف 5 سال مورد نیاز است و در طی این زمان طولانی با کوچکترین تکان دادن می تواند موجب شکستگی آن شود. هر گونه تغییر در دما و وضعیت آب در صدف تاثیر می گذارد. همه چیز به احساس و تجربیات متخصص این حرفه بستگی دارد و می تواند در چگونگی کیفیت آن نیز تعیین کننده باشد.

استخراج طلا از مروارید بسیار کاری چالش انگیز و سخت است حتی بمراتب سخت تر از استحصال طلا از معدن ...

برای مشاهده عکسهای بیشتری از این پدیده زیبا به ادامه مطلب مراجعه نمائید. 


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

انواع گرانیت ها نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩۱/٤/۱۸

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز زمین شناس

امیدوارم که خوب و سلامت باشید

یکی از عزیزان همراه سوالی پرسیده بودند با این مضمون:

" گرانیت ها چند نوعند؟ و گرانیت نوع A چه نوع گرانیتیست؟

در جواب سوال این عزیز باید عرض کنم که سنگهای گرانیتی به 4 دسته اصلی  I, S, M , A تقسیم میشوند. برای اطلاعات بیشتر لطفا ترجمه زیر را مطالعه نمائید:

چپل و وایت (1974)گرانیت ها را بر اساس مطالعاتشان بر روی باتولیت های اصلی کمربند چین خوردگی لاچلن؛ استرالیا[1] به دو دسته I و S  تقسیم کردند.

به گفته چپل و وایت (1974) گرانیت های نوع I بر اثر فرایندهای آذرین(ماگمایی)/ دگرگونی- آذرین و گرانیت های نوع S بر اساس فرایندهای دگررسوبی- در زمین شناسی به سنگ های رسوبی که نشانه هایی از دگرگون شدن داشته سنگهای دگررسوبی گفته می شود؛ حتی اگر سنگهای رسوبی اولیه درجات بالایی از دگرگونی را متحمل شده و بصورت زیادی شکل اولیه خود را از دست داده باشند- ایجاد شده اند.

در سال 1979 وایت، نوع سوم سری گرانیت ها را معرفی نمود، گرانیت های نوع M. این گرانیت ها احتمالا بر اثر ذوب پوسته اقیانوسی زون های فروروانش یا سنگهای پوشاننده آن ها ایجاد می شود.

و در انتها لویزل و وونز[2] درسال 1979، بر اساس شرایط تکتونیکی و مشخصات شیمیایی نوع آخر سنگهای گرانیتی ،گرانیت های نوع A یا گرانیتهای غیرکوهزایی/ بدون آب را معرفی نمودند. این گرانیت ها در راستای  زون های ریفتی و در داخل بلوکهای پایدار قاره ای ایجاد می شوند.

سنگ شناسی، ژئوشیمی (شامل روش INAA عناصر کمیاب)، کانی شناسی (الکترون میکرو پروپ[3])، زمین سن سنجی و مطالعات ایزوتوپی گرانیت های نوع A از سال 1980 مورد مطالعات زیادی قرار گرفته و همچنان نیز مطالعه می گردند.

برای اطلاعات بیشتر لطفا به وب پیج دکتر نلسون ابی  Nelson Eby ، دانشکده زمین شناسی و زیست محیطی دانشگاه  مس لوول  Mass lowell مراجعه نمائید.

گردآوری و ترجمه: زینب ازادبخت


[1]  Lachlan Fold Belt, Australia

[2] Loiselle and Wones (1979)

[3] electron microprobe

لینک      نظرات ()      

فراخوان عضویت در انجمن کواترنری ایران نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩۱/٤/۱۸

نام فارسی : انجمن کواترنری ایران

نام انگلیسی انجمن : The Iran Quaternary Association 

هدف از تشکیل انجمن چیست؟

گسترش، پیشبرد و ارتقای دانش کواترنری-ساماندهی امور آموزشی و پژوهش- توسعه کمی و کیفی نیروهای متخصص 

توجیه ضرورت تأسیس انجمن :

کواترنری(عهد حاضر) چهارمین دوره از دوره های تکامل زمین می باشد که ما اکنون در آن زمان بسر می بریم. عمر این دوره تقریبا از 2 میلیون سال پیش بوده و تا کنون ادامه دارد.این زمان  بستر حوادث بسیاری است که آن را از همه زمان های دیگر زمین شناسی متمایز ساخته است. این تمایز در شرایط ساختمانی و شکل گیری مناظر امروزی زمین، شرایط آب و هوایی و تغییرات آن، تکامل و تنوع آثار حیاتی گیاهی و جانوری و بویژه در رابطه با زندگی انسان است. شتاخت کواترنری یعنی پی بردن به چگونگی روند تکاملی حوادثی که امروزه به شکلهای مختلف از قبیل آتشفشان، زمین لرزه، گسل ها، یخچال ها، جابجایی زمین، پسروی و پیشروی دریاها، تغییرات جوی، بیابان زایی، فرسایش و آلودگی های طبیعی ظاهر می شود. این حوادث بطور دائم بر زندگی انسان تاثیر گذار است. کواترنری وارث همه تحولات و شرایطی است که در طی تاریخ زمین بر آن گذاشته است مسئل تکامل در حیات جانوری و گیاهی، در خاک ها، کوهها و دریاها به عنوان منبع اصلی تامین نیازهای انسانی در ارتباط با کواترنری مطرح است. پیش بینی و برخورد با تغییر وضع سواحل، رودخانه ها و یخچال ها، تغییرات اقلیمی و تکامل زمین و کاربردهای زیست محیطی، صنعتی، کشاورزی به شکلی که زندگی و ارتباط میلیون ها انسان را دز زمین ممکن ساخته است مطالعه این زمان را بیش از پیش جلوه گر و وجود یک مجموعه علمی تشکیل شده از تمامی متخصصین این زمان در غالب انجمن و جهت هماهنگی و جلوگیری از دوباره کاریها را ضروری می سازد.

چه تعداد مخاطب در این رشته می تواند برای انجمن موجود باشد؟

 رشته های زمین شناسی، جغرافیا، کشاورزی، منابع طبیعی و باستان شناسی، محیط زیست، GIS و دورسنجی، مهندسی عمران، معدن، اقیانوس شناسی و رشته های وابسته آن

انجمن کواترنری در کدام کشورها وجود دارد؟

کانادا CANQUA، آمریکا AMQUA، استرالیا AQUA، زاپن JAQUA


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

میدان‌های مغناطیسی یک منطقه ازخورشید زیر ذره‌بین ناسا نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩۱/٤/۱٧

سازمان فضایی آمریکا (ناسا) قصد دارد میدان‌های مغناطیسی یک منطقه ازخورشید موسوم به 'کروموسفر' را مطالعه کند.

به گزارش ایرنا، کاوشگر ماموریت 'بررسی نقشه مغناطیسی فرابنفش خورشیدیس' (SUMI) روز پنج شنبه این هفته به فضا پرتاب می‌شود.

اگرچه در حال حاضر تجهیزاتی وجود دارد که این میدان‌ها را اندازه گیری می‌کند اما اکنون محققان قصد دارند میدان‌های موجود در یک لایه خاص از سطح خورشید را رصد و بررسی کنند. در این ماموریت برای اندازه گیری میدان‌های مغناطیسی در کروموسفر ، نور فرابنفش ساطع شده از دو نوع اتم خورشیدی منیزیوم 2 و کربن 4 بررسی می‌شود.

بر اساس اعلام ناسا این سفر برای SUMI عمدتا یک پرواز آزمایشی به منظور اطمینان خاطر از عملکرد تجهیزات و ارزیابی بهبود و پیشرفت‌های احتمالی است.

کروموسفر نسبت به دیگر لایه‌های خورشید، بسیار نازک است و دهها هزار کیلومتر پهنا دارد.این لایه نسبت به دیگر لایه‌ها سردتر است و دمای آن 4500 درجه سانتیگراد است و تنها به هنگام خورشید گرفتگی کامل یا با استفاده از دستگاه‌های ویژه‌ای می‌توان آن را مشاهده کرد. خطوط تاریکی که در طیف خورشید دیده می‌شود ، در این لایه ایجاد می‌شوند.

بر روی کروموسفر، گاهی اوقات شعله‌هایی سر بر می‌آورند که آنها را با همان مضمون خطاب می‌کنیم. شعله‌های خورشیدی جرقه‌هایی از انرژی هستند که عمر چند ساعته دارند و هنگامی به وجود می‌آیند که مقدار زیادی انرژی مغناطیسی به طور ناگهانی آزاد شود.

مانند شعله‌های خورشیدی، زبانه‌هایی از کروموسفر موسوم به زبانه‌های خورشیدی سر بر می‌آورند که فوران‌هایی از گازهای مشتعل هستند و ممکن است صدها هزار کیلومتر در کیهان پیش بروند. زبانه‌های حلقوی خورشید، در واقع قسمتی از یک میدان مغناطیسی هستند که دو لکه خورشیدی را به یکدیگر وصل می‌کنند. میدان مغناطیسی خورشید می‌تواند زبانه‌های حلقوی خورشید را هفته‌ها در کیهان معلق نگه دارد.

 منبع: همشهری آنلاین

لینک      نظرات ()      

دره ستاره؛ قشم نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩۱/٤/۱٠

دره ستاره در حقیقت بد زمین هائیست (سنگلاخ ، نوعی فرسایش بر روی زمین های سیلتی و رسی (واژه نامه جامع  زمین شناسی، انتشارات دانشگاه تبریز، 1385)) که بوسیله باران و باد در عصر پلیئستوسن (ماکسیمم 2 میلیون سال پیش) حفر شده است.

در بعضی از قسمت های این دره، فرورفتگی هایی عجیب با ارتفاع 50 فوت ( 15 متر)  زیر   سکویی  که از آن حفر شده است (لایه های اولیه)  وجود دارند، از جمله  این  اشکال  می توان به کمانی، ستونی و معابری ( گذرگاهی ) اشاره کرد.

به نظر می رسد که نام این دره از دلیل ایجاد کننده آن که یک ستاره سقوط کرده ( شهاب سنگ) بوده است،گرفته شده است. 

به منظور درک مقیاس منطقه لطفا به افراد ایستاده در جنوب غربی عکس و کف دره دقت نمائید.

این عکس در تاریخ 21 آپریل 2012 توسط جناب آقای مهدی نجفی گرفته شده و به عنوان عکس روز زمین شناسی انتخاب شده است.

دره ستاره، عکاس: جناب آقای محمد بندری

گردآوری و ترجمه: زینب آزادبخت

منبع: EPOD

لینک      نظرات ()      

مقاله ای زیبا درمورد پراو؛ عمیق ترین غار ایران نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩۱/٤/۸

با عرض سلام و احترام خدمت دوستان عزیز زمین شناس

امیدوارم که خوب و سلامت باشید

پراو؛ زمانی اورست غارهای جهان!" عنوان مقاله‌ای است که در بیست و نهمین گردهمایی علوم زمین (1389) ارائه شده است. به منظور آشنایی بیشتر عزیزان با این مقاله چکیده آن در ذیل خدمت دوستان ارائه می گردد:

چکیده مقاله :

از زمانی که گروه غارنوردی جان میدلتون و همکارانش در سال 1971 به امید کشف غاری عمیق پا به پهنه زاگرس مرتفع کرمانشاه گذاشته اند تا امروز نزدیک به چهار دهه می گذرد، زمانی که مکتشفین غار به امید ان که غار پراو عمیق ترین غار جهان باشد آن را " اورست غارهای جهان" نامیدند، از آن تاریخ تا کنون غارهای زیادی در سرتاسر گیتی کشف شده اند، اگرچه رتبه عمق غار پراو به 205 امین غار جهان نزول کرد، اما این هرگز به آن معنا نیست که این غار دیگر جذبه ای برای غارنوردان و کارست شناسان نداشته باشد. غار پراو با عمق 752.5 متر در سازند آهکی بیستون و در فلات شمالی کارست کوهستان پراو قرار دارد غاری که سختی پیمایش آن به عنوان محکی برای مهارت فنی غارنوردان به کار می رود. سازندهای کارستی زاگرس مرتفع با تنوعی از اشکال کارست در شمال و شمالغرب کرمانشاه، مرتفعترین نقاط استان (پراو با 3350 متر و شاهو با 3390 متر) را تشکیل می دهند. وفور منابع آب کارست، چشمه های بزرگ کارستی، پهنه های کارن و انواعی از چاله های بسته و فروچاله های کوچک و بزرگ این پهنه از کرمانشاه را هم از دید هیدروژئولوژی و هم از منظر زمین گردشگری سرزمینی بکر و ایده آل کرده است. ایده آل از این نظر که می توان به بررسی جنبه های مختلفی از کارست، کواترنر و نئوتکتونیک، زمین ریخت شناسی و... تواما" پرداخت. ضمن اینکه جنبه های مردمشناسی و آثار جهانی همچون سنگ نبشته بیستون و مناظر بدیع کوهستان پراو نیز از دیگر جاذبه هایی اند که می توانند غار پراو را به عنوان ژئوسایتی کارستی در شمال کرمانشاه مطرح سازند. آنچه که این نوشتار بر آن است تا با معرفی و مرور پیشینه و زمین شناسی غار، اهمیت زمین گردشگری غار و کوهستان پراو را خاطرنشان سازد.

 مولفین:

کمال طاهری دفتر مطالعات و تحقیقات کارست غرب کشور، دبیر کمیته تحقیقات شرکت آب منطقه ای کرمانشاه
میلاد طاهری دانشجوی کارشناسی ارشد زمین شناسی مهندسی دانشگاه تربیت مدرس، تهران 
علی اکبر مراد نژاد تکنسین دفتر مطالعات پایه منابع آب، شرکت آب منطقه ای کرمانشاه (مربی غارنوردی)

دانلود مقاله

منبع: غارهای ایران      

لینک      نظرات ()      

احتمال وقوع زلزله در تهران را کاملا جدی بگیریم نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩۱/٤/٦

معاون پژوهشی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با گرامیداشت بیست و دومین سالروز زلزله هولناک منجیل که به ویرانی کامل سه شهر شمال کشور منجر شد، احتمال وقوع زلزله در کلان‌شهر تهران را بسیار بالا عنوان کرد و بر لزوم برنامه ریزی برای کاهش آسیب پذیری در مقابل آن هشدار داد

به گزارش ایسنا، دکتر مهدی زارع که به مناسبت سالروز زلزله 31 خرداد 1369 رودبار و منجیل در پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران سخن می‌گفت، اظهار کرد: زلزله بزرگ منجیل باعث کشته شدن حدود 16 هزار نفر و مجروح شدن حدود 60 هزار نفر شده و سه شهر منجیل، رودبار و لوشان را به طور کامل ویران کرد.

از مهم‌ترین شاخص‌های این زلزله می‌توان به لغزش‌های متعدد اشاره کرد که یکی از این زمین لغزش‌ها سبب حرکت روستای فتلک بر روی روستای فیشم شده و باعث شد که دو هزار نفر در زیر خاک مدفون شوند.

وی افزود: این زلزله نخستین زلزله‌ای بود که در یک منطقه شهری مدرن رخ داده و سبب آسیب رساندن به زیر ساخت‌ها و تاسیسات شهری متعددی شد.

معاون پژوهشی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با بیان این که منطقه منجیل یکی از نخستین و قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های انسانی بوده که با سابقه‌ای چند هزار ساله نکات بسیاری در ارتباط با انسان و طبیعت در آن نهفته است، تصریح کرد: زلزله منجیل باعث شد که حرکت جدیدی در کشور آغاز شده و پس از آن آیین‌نامه‌ها و استانداردهای لرزه‌‌ای مانند آیین نامه 2800 تدوین شود که در حال حاضر ویرایش چهارم این آیین‌نامه در حال اجراست.

وی با بیان این که باید احتمال وقوع زلزله در شهری مانند تهران با توجه به سابقه لرزه‌‌ای طولانی را جدی بگیریم، گفت: شهرری از 330 سال قبل از میلاد تاکنون زلزله‌های متعددی را تجربه کرده و شهرهای باستانی و تاریخی متعددی در این منطقه به علت زلزله از بین رفته است. همچنین بوئین زهرا و حوالی آن از دیگر مناطقی است که زلزله‌های متعددی را تجربه کرده که می‌توان به زلزله‌ بوئین زهرا در سال 1341 و سگز آباد در 15 کیلومتری بوئین زهرا با گسل مسبب "ایپک" اشاره کرد.

زارع ادامه داد: از مسائل مهمی که می‌توان به آن اشاره کرد این است که در حال حاضر مجموعه تهران و کرج 8.5 میلیون نفر جمعیت داشته و سالانه با رشد جمعیت یک میلیون و 200 هزار نفری روبه رو است در حالی که که در زلزله بوئین زهرا جمعیت این محدوده حدود دو میلیون بود که البته با احتساب جمعیت کلی این دو استان می‌توان گفت که حدود 14 میلیون نفر در این محدوده سکونت و تردد دارند که تقریبا 20 درصد جمعیت کشور را شامل می‌شود. در این شهر زلزله‌های متعددی باعث ویرانی ‌تمدن‌ها و شهرهای بسیاری شده‌اند که به عنوان مثال می‌توان به ویران شدن تمدن قیطریه اشاره کرد.

معاون پژوهشی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با بیان اینکه وقوع زلزله‌های بزرگ مانند زلزله منجیل درس‌های بسیاری برای ما دارد، تصریح کرد: در تهران با این فراوانی جمعیت و تعدد گسل‌ها خطر زلزله بسیار بسیار جدی است گرچه براساس دوره بازگشت زمین لرزه‌ها می‌توان نتیجه گرفت که زلزله‌های بزرگ در ناحیه‌هایی مانند منجیل با همان بزرگی و در همان قطعه از گسل مسبب همان زلزله تکرار نخواهد شد اما عقل سلیم این را می‌گوید که باید احتمال وقوع زلزله‌ در شهری مانند تهران را بسیار بسیار جدی گرفته و برای آن برنامه‌ریزی کنیم.

منبع: همشهری آنلاین

لینک      نظرات ()      

ICP-MS چیست؟ نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩۱/٤/٦

سلام به دوستان عزیز زمین شناس

امیدوارم که خوب و سلامت بوده و اوقات شادی را سپری کنید

همانگونه که میدانید روش های مختلفی در آنالیز نمونه های معدنی و غیر معدنی وجود داشته که هرکدام روش منحصر به فردی را  در شناسایی کانی ها/ عناصر دارند. به عنوان مثال در روش XRD  از  پراش پرتو اشعه ایکس استفاده می شود. شایان ذکر است که هر روش در شناسایی نوع خاصی از کانی ها یا عناصر کاربرد دارد. به عنوان مثال در روش XRD  کانی های موجود شناسایی خواهند شد اما در روش ICP عناصر موجود در نمونه شناسایی خواهند شد. 

مقاله اینبار روش ICP-MS را بطور کاملی شرح داده و کاربردهای آن را شرح می دهد.

دانلود مقاله

منبع: USGS 

لینک      نظرات ()      

انتشار گاز متان در اثر گرمایش در منطقه قطب شمال نویسنده: زینب آزادبخت - ۱۳٩۱/٤/٥

دانشمندانی که قطب شمال را مطالعه می کنند می گویند شاهد انتشار گاز متان از هزاران نقطه در آب های منطقه بوده اند.

این ذخایر گاز متان در اثر ذوب یخ های قطبی درحال آزاد شدن هستند. محققان در نشریه "زمین شناسی نیچر" گزارش داده اند که این ذخایر کهن می تواند تاثیر قابل توجهی بر تغییرات آب و هوایی داشته باشد.

متان بعد از دی اکسید کربن مهمترین گاز گلخانه ای است و میزان آن در اتمسفر پس از چند سال ثبات بار دیگر درحال افزایش بوده است. این گاز از منابع زیادی در زمین تولید می شود، که برخی طبیعی و برخی مصنوعی هستند، مانند آنچه از مراکز جمع آوری زباله و دامداری ها متصاعد می شود.

ردیابی دقیق میزان متان متصاعد شده از منابع مختلف آسان نیست. اما پژوهشگران تحت هدایت کیتی والتر آنتونی از دانشگاه آلاسکا در فربنکس توانسته اند متان ذخیر شده در زیر یخ های قطب را با کمک تکنیک های شیمیایی شناسایی کنند.

آنها با بررسی محیط منطقه قطب شمال از هوا و زمین، حدود ۱۵۰ هزار نقطه نشت گاز متان در دریاچه های آلاسکا و گرینلند درحاشیه پوشش یخی شناسایی کردند.

نمونه برداری محلی نشان داد که از بعضی از اینها گازهایی متصاعد می شود که در گذشته دوردست ایجاد شده اند، به عنوان نمونه از رسوبات زغال سنگ در زیر زمین؛ و از بعضی هم گازهایی که خیلی وقت نیست ذخیره شده اند مثلا آنهایی که در اثر پوسیدن گیاهان در دریاچه ها پدید آمده اند.

پژوهشگران تاکید کردند که گرمایش در منطقه قطب شمال باعث آزاد شدن این گازهاست. هم اکنون چند کشور در اطراف قطب شمال فعالانه مشغول اندازه گیری میزان گاز متان منتشر شده از آنجا هستند.

پروفسور یوان نیسبت از دانشگاه رویال هالووی لندن که در این مطالعه شرکت داشته می گوید که منطقه قطب شمال با سرعتی بیش از هر جای دیگر جهان درحال گرمتر شدن است و دارای ذخایر زیاد متان است که بالا رفتن دما بیش از پیش به انتشار آنها دامن می زند. به گفته او این خود یک نگرانی جدی است: گرمایش، گرمایش را تغذیه می کند.

اینکه تهدید این سازوکار تغذیه چقدر جدی و عاجل است موضوع بحث های زیادی است. برخی دانشمندان معتقدند که تاثیر آن برای چند دهه آشکار نخواهد شد و سایرین به احتمال تسریع روند گرمایش به دلیل انتشار ناگهانی گاز متان اشاره می کنند. 

منبع: بی بی سی فارسی

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر میکای سیاه مراحل نوشتن پروپوزال فوق لیسانس/ دکتری در کانادا بیست و سومین همایش بلورشناسی و کانی شناسی ایران اولین کنفرانس ملی سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی در علوم زمین توپاز عناصر کمیاب (REE) کماتوئیت و بافت اسپینیفکس مهناز میرزایی، اولین زن معدنکار ایران پگماتیت چیست؟ حقیقتی تلخ و رایج در دانشگاه های ایران
کلمات کلیدی وبلاگ 1390 (٢) 5 شهریور 1390 (۱) arc gis (٢) babylon geology glossary (۱) death valley (۱) earth (٤) fluid inclusion (۱) gps (۱) gravity (۱) icp (۱) icp-ms (۱) landslid (٢) niagara falls (۱) pirajno 2009 (۱) plan of study (۱) ree (۱) remote sensing (۱) satellite image (۱) usgs (۱) xrd (۱) آبشار (۱) آبشار نیاگارا (۱) آبشناسی (٤) آتشفشان (٥) آتشفشان های زیر یخچالی (۱) آتلانتیس (۳) آخرین اخبار (۱) آزمون جامع دکتری (۱) آزمون دکتری (٢) آزمون کارشناسی ارشد (۱) آمادگی برای آزمون دکتری (۳) آمار جالب (۱) آندالوزیت (۱) اب شناسی (۳) ابر قاره ها (۱) ابزار سنگی (۱) اتشفشان (۱) اخبار جالب (٩) اخبار زمین شناسی (٤۱) اخبار گروه (٤) ادامه تحصیل در خارج از کشور (٢) اربیکولار (٢) ارسال مقاله (۳) استخدام (٢) اعلام نتایج دکتری (۱) البرز (۱) الماس (۱) الیوین (۱) انجمن زمین شناسی ایران (۱) انعکاس نور (۱) انواع جریان ماگما (۱) انواع کانی سازی (٢) اهمیت نویسنده اول در مقاله (۱) اولین پرنده (۱) اولین زن معدنکار ایران (۱) اولین کنفرانس ملی سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرا (۱) اولین کنگره بین‌المللی عناصر نادر خاکی و تکنولوژی (۱) اکتشاف معدن (۱) ایزوتوپهای ناپایدار (۱) ایزوتوپهای ناپایدار (۱) ایستگاه فضایی بین المللی (٢) بازالت (۱) بافت اسپینیفکس (۱) بافت سنگهای آذرین (۱) بافت گرافیکی (۱) بد زمین (۱) برج میلاد (۱) برش های الماس (۱) بزرگترین ماه (۱) بلور شناسی (۱) بلورشناسی (۱) بلک اسموکر (۱) بنیاد ملی نخبگان (۱) بورس (۱) بی بی سی (٤) بیبیلان (۱) بیست و سومین همایش بلورشناسی و کانی شناسی ایران (۱) بیوتیت (٢) پالئوتکتونیک (۱) پایان نامه (۱) پتانسیل شیمیایی (۱) پترولوژی (۱) پراش پرتو ایکس (۱) پروژه تحقیقاتی (٢) پس لرزه (۱) پگماتیت (۱) پگماتیت (۱) پلاژیوکلاز (۱) پلاژیوکلاز در مقطع نازک (۱) پلاژیوکلاژ زونه (۱) پیروکسن (۱) پیش بینی زلزله (۱) تبریک سال 1391 (۱) ترمومتری (۱) تسونامی (٤) تصاویر ماهواره ای (۱۱) تصفیه آب (۱) تصویر فضایی (٥) تصویر ماهواره ای (٤) تعیین درجه حرارت (۱) تقسیم بندی ژئوشیمیایی عناصر (۳) تقسیم بندی گرانیت ها (۱) تقسیم بندی گلداشمیت (۳) توپاز (۱) توده هوایی (۱) توصیف سنگهای گرانیتی (۱) توصیف سنگهای گرانیتی (۱) تکامل انسان (۱) تکتونیک (٢) جاذبه زمین (۱) جاذبه های گردشگردی ایران (۱) جریان گدازه ای (۱) جریان واریزه (۱) جو (۱) جواهر (۳) حشرات (۱) حقیقت تلخ (۱) خزش (۱) خورشید (٤) دانشجو (۱) دانشگاه آزاد (٢۸) دانشگاه آزاد تهران شمال (۱) دانشگاه پیام نور ابهر (۱) دانشگاه دامغان (۱) دانشگاه سراسری (۳) دانشگاه شاهرود (۱) دانشگاه شهید بهشتی (۱) دانشگاه فردوسی مشهد (۱) دانلود (۱) دانلود مقاله زمین شناسی (۱٤) دانلود نقشه زمین شناسی (۱) دانلود کتاب (٢) دانلود کتاب زمین شناسی (٤) دایناسور (۳) دریاچه ارومیه (۳) دفاع از عنوان پایان نامه (۱) دهانه آتشفشان (۳) دودکش جن (٢) دودکش های سیاه (۱) دوران ژوراسیک (۱) دوره آموزشی arc gis (۱) دوره آموزشی آرک (۱) دوماه در آسمان (۱) دکتر قریب (۱) دکتر مالکی (۱) دکتری دانشگاه آزاد (۱) دکتری در خارج از کشور (۳) دیرینه شناسی (۱) دیوار چین (۱) راه شیری (۱) رسوب شناسی (۳) رعد و برق (٢) رفع مشکل دانلود (۱) رنگین کمان (۱) روان شدگی (٢) روش های آنالیز نمونه های معدنی (٢) روی (۱) ریزش (۱) ریشتر (۱) زباله های فضایی (۱) زلزله (٧) زلزله آذربایجان (۱) زلزله تبریز (۱) زلزله ترکیه (۱) زلزله تهران (۱) زلزله ژاپن (۱) زلزله سنجی (۱) زمرد (۱) زمین ساخت (۱) زمین شناس (٢) زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی (٢٧) زمین شناسی (٢۱) زمین شناسی اقتصادی (٩) زمین شناسی پزشکی (٢) زمین شناسی تاریخی (٤) زمین شناسی زیست محیطی (٥) زمین شناسی نفت (٢) زمین شناسی نفت دکتر رضائی (۱) زمین لرزه (۳) زمین لغزش (٤) زمین لغزه (۱) زنجان (۱) زینب آزادبخت (۱۳) ژئوتوریسم (۱) ژئوشیمی (٥) ژئوشیمی رولینسون (۱) ژئوفیزیک (٢) سازمان زمین شناسی کشور (۳) سازند آسماری (۱) ساعت زمین (۱) ستاره (٢) سد (۱) سد ستارخان (۱) سربازی (۱) سرطان (۱) سقوط (۱) سمینار زمین شناسی (۱) سنجش از دور (۱) سنگ آذرین (۳) سنگ شناسی (۳) سنگ شناسی دگرگونی (۱) سنگ شناسی رسوبی (٢) سنگهای گرانیتی (۳) سوالات مصاحبه حضوری آزمون دکتری (۳) سیاره (٤) سیارک (۱) سیالات درگیر (۱) شایعات زمین شناسانه (٢) شرط معدل (۱) شرکت ملی نفت (۱) شفق قطبی (٢) شق القمر (۱) طبقه بندی گرانیت ها (۱) عصر یخبندان (۳) عطارد (۱) علوم پایه (۱) عناصر سیدروفیل (۱) عناصر لیتوفیل (۱) عناصر نادر خاکی (۱) عناصر کالکوفیل (۱) عناصر کمیاب (۱) عکس زمین شناسی (٢٤) غار (٢) غروب آفتاب (۱) فرسایش (٤) فرسایش بادی (۱) فسیل (٢) فسیل شناسی (۱) فضا (٩) فضاپیما (٢) فعالیت شیمیایی (۱) فلدسپارها (۱) فوت دکتر یعقوب پور (۱) فوگاسیته اکسیژن (۱) فولییشن (۱) فوکوشیما (۱) فیزیک (۱) فیس بوک (٢) قطب شمال (٢) گدازه بالشی (۱) گرانوتوئیدها (۳) گرانیت (٦) گرانیت قلع دار (۳) گرانیت نوع a (٢) گرانیت نوع i (۱) گرانیت نوع s (۱) گرایزن (۱) گردهمائی (٢) گرم شدن زمین (٢) گروه میکا (٢) گسترش جانبی (۱) گسل (۱) گل (۱) گوهر شناسی (۱) لغتنامه زمین شناسی (۱) مالاکیت (۱) ماه (٤) ماه گرفتگی (٢) ماکروفسیل (۱) محلول های هیدروترمال (۱) مخازن نفتی (۱) مخازن کربناته (۱) مخاطرات زمین (۱) مخروط افکنه (۱) مدارک مورد نیاز اقدام برای تحصیل در خارج از کشور (۱) مردان نمکی (۱) مریخ (۱) مس (۳) مشکین شهر (۱) مصاحبه حضوری دکتری (۳) مطالعه سیالات درگیر (۱) معدن ذغالسنگ (۱) معدن نمک چهر آباد (۱) مقالات آی اس آی (٢) مقاله زمین شناسی (۱۳) ملات (۱) مناطق دیدنی ایران (۱) منبع زمین شناسی نفت (۱) مهناز میرزایی (۱) مهندسی معدن (٢) مکانیسم های کانونی (۱) میدان مغناطیسی (٢) میکای سیاه (٢) میکای لیتیم دار (۱) ناسا (۱٥) نتایج کارشناسی ارشد آزاد (۱) نتایج کارشناسی ارشد ازاد 1390 (۱) نتایج کنکور آزاد (۱) نتایج کنکور سراسری (٢) نجوم (٦) نحوه اقدام برای ادامه تحصیل خارج از کشور (۳) نحوه نوشتن مقاله علمی (۱) نشست زمین شناسی (۱) نصاویر ماهواره ای (۱) نفت (۱) نفشه 1:250000 (۱) نقشه زمین شناسی (۱) نیروگاه اتمی فوکوشیما (۱) همایش (٢٧) هوازدگی (۳) هواشناسی (۱) هیئت علمی (۱) کارست (۱) کارگاه آموزشی (۱) کاسیتریت (۱) کانسارهای پورفیری (٢) کانسارهای هیدروترمال (۱) کانون زلزله (۱) کانی (۱) کانی سازی اسکارن (٢) کانی شناسی (٦) کانی شناسی میکروسکوپی (۳) کانی های صنعتی (۱) کانی های فلزی (٢) کانیها در زیر میکروسکوپ (٢) کلاس های آموزشی (۱) کماتوئیت (۱) کنفرانس (۱۳) کنگره (۱) کنکور دکتری (٤) کنکور کارشناسی ارشد (٢) کهکشان (٥) کویر مرنجاب (۱) کویرهای ایران (۱) کیلا اوا- هاوایی (٢) کیمبرلیت (۱) یخچالهای طبیعی (٢)
دوستان من وبسایت گروه فیس بوک گروه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران شمال (علوم پایه) سازمان نقشه برداری کشور پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور گروه مشاوران علوم زمین پانا انجمن علمی زمین شناسی دانشگاه تهران گروه زمین شناسی دانشگاه اصفهان در فیس بوک گروه زمین شناسی دانشگاه تربیت مدرس در فیس بوک دانشگاه آزاد اسلامی شیراز دانشگاه تهران دانشگاه شهید بهشتی دانشکده زمین شناسی دانشگاه هاروارد دانشکده زمین شناسی دانشگاه تورنتو دانشکده زمین شناسی دانشگاه اتاوا وبلاگ بزرگ مقالات زمین شناسی زمین شناسی علمی زیبا دانشجویان زمین شناسی اقتصادی لاهیجان Earth پایگاه برنامه های علوم زمین مهندسین مشاور خاک و پی فیدار گروه زمین آزمون دنیای ژئوماتیکس انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران Carbonate Sedimentologist سازمان فضایی ایران زمین شناس جوان سایت فدک GEO-GIS خبرنامه زمیننیوز بزرگ ترین وبلاگ تست زمین شناسی در ایران وبلاگ زمین شناسی پرتیکان سنگ شناسی رسوبی(مجتبی مهدی نیا) شرکت معدنی سنگ گرانیت شفق نطنز گروه کوهنوردی اوشیدا زاهدان وبلاگ زمين شناسي لرستان فارغ التحصیلان زمین شناسی ورودی 82 دانشگاه شهید چمران اهواز MS-GEOLOGIST دختر زمین شناس زمین شناسی و ژئوتوریسم Iranian Geologist غارهای ایران ژئومورفولوژی، علم مطالعه اشکال زمین زمین شناسی انجمن نجوم آماتوری لیرا وبسایت شخصی دکتر رضا میرزایی محمودآبادی رخساره مهندسین معدن دانشگاه صنعتی بیرجند سایت تخصصی جی.آی.اس انجمن عملی مهندسی معدن تهران جنوب آزمونکده : بانک جامع سوالات دانشجویان زمین شناسی زاهدان