مگاتریوم

چند روز پیش در میان خبرها، خبری دیدم با مظمون پیدا شدن رد پای فسیل یک مگاتریوم در نزدیکی بوینس آیرس، آرژانتین. برای اینجانب به عنوان یک زمین شناس خیلی جالب بود که بدانم این موجود در حقیقت به چه شکل بوده و در چه شرایطی زندگی می کرده است. لطفا نتیجه تحقیقات من را در ادامه بخوانید:

در ابتدا ترجمه اصل خبر:

" یک ردپای فسیل شده از خرس تنبل مگاتریوم (ماکسیمم 5 تن) متعلق به عصر یخبندان با قدمت حدود 30.000 سال در شهر گوامینی[1]  نزدیکی 490 کیلومتری جنوب غربی بوینس آیرس، آرژانتین دیده شده است. این موجود که  بر روی پاهای عقبی خود راه می رفته در حدود 10.000 سال پیش منقرض شده است. این رد پا توسط محققین و دانشمندان در بیرون زدگی یک تخته سنگ رسی پیدا شده است- به نقل از felix de Azara, National History Foundation and Maimonides University  خبر گزاری رویترز"

و اما توضیحی مختصر درباره مگاتریوم

مگاتریوم یکی از بزرگترین پستانداران شناخته شده در جهان با وزن تقریبی 8 تن و به بزرگی یک فیل آفریقایی است که بومی آمریکای جنوبی می باشد. اگرچه این جانداران چهار پا بوده اند اما ردپای باقیمانده از آنها نشان داده است که این موجودات توانایی ایستادن بر روی دوپا را نیز داشته اند. در صورت ایستادن مگاتریوم  بر روی پا؛ قد آن به حدود 20 فوت (6 متر) می رسیده است، چیزی در حدود 2 برابر بلندی فیل!

این خرس تنبل به دلیل داشتن چنگال های بلند که از راست قرار گرفتن پایش بر روی زمین جلوگیری می کرده است به مانند مورچه خوارهای امروزی با کناره های پا های خود حرکت می کرده است.

گونه مگاتریوم[2] عضوی از مگافیونا[3]های( حیوانات عظیم الجثه)  فراوان دوران پلیستوسن می باشد، پستانداران عظیمی که در طول اپوک پلیستوسن می زیسته اند.

مگاتریوم اسکلتی ستبر با استخوان لگنی بزرگ و دمی ماهیچه ای دارد. جثه بزرگ این جاندار باعث رسیدن آن به قسمتهایی از گیاهان می شده که سایر گیاخواران توانایی دسترسی به آن را نداشته اند. مگاتریوم با داشتن دمی قوی و استفاده از آن به عنوان پای سوم،  بر روی پا های عقبی خود ایستاده، وزن زیاد خود را کنترل و با استفاده از چنگال هایش شاخه های درختان را به سمت خود می کشیده است. به نظر می آید که فک این جانور دارای فضایی برای نگهداری زبان دراز این جانور داشته است، مگاتریوم به مانند خرس های تنبل امروزی از زبان دراز خود برای کشیدن برگ ها به داخل دهان خود استفاده می کرده است.

 

گردآوری و ترجمه: زینب آزادبخت

منابع: خبرگزاری رویترز، Wikipedia, Talk Sceince 

[1] Guamini

[2] Megatherium

/ 0 نظر / 82 بازدید