توپاز

توپاز یک جواهر نیمه قیمتی متعلق به خانواده کانی های سیلیکاته  است که حاوی آلومینیم و فلورین می باشد.  این کانی  با فرمول شیمیایی 2(Al2Si4(F,OH در سیستم ارتورومیبک متبلور می شود.

توپاز در صورت خلوص بی رنگ و شفاف است اما در بیشتر موارد بدلیل داشتن مقدار کمی ناخالصی بصورت رنگی یافت می شود؛ از رنگهای معمول می توان به قرمز شرابی، زرد، خاکستری کمرنگ، نارنجی-قرمز ، آبی قهوه ای، آبی، سفید، صورتی (کمیاب) و سبز اشاره کرد. 

این کانی به صورت معمول با گرانیت ها و ریولیت ها در ارتباط بوده و در رگه های پگماتیتی و حفره های بخاری ماگماهای ریولیتی مشابه کوه توپاز در غرب ایالت یوتا متبلور می شود. توپاز معمولا به همراه فلورایت (فلوراید کلسیم CaF2) و کاسیترایت (اکسید قلع SnO2)در مناطق مختلفی همچون کوههای اورال در روسیه، افغانستان، سری لانکا، جمهوری چک، آلمان، پاکستان، ایتالیا، سوئد، ژاپن، برزیل، مکزیک، فنلاند، استرالیا، نیجریه و ایالات متحده یافت می شود.

شایان ذکر است که نوع خاصی از گرانیت ها با نام توپاز گرانیت وجود دارد که بصورت معمول با کانی سازی قلع و تنگستن در ارتباط می باشد، در پست بعدی به معرفی این گرانیتها پرداخته خواهد شد.

هر گونه کپی برداری از این متن تنها با ذکر منبع و مترجم امکان پذیر می باشد.

مترجم: زینب آزادبخت

منابع: Wikipedia, GeoGellary

/ 0 نظر / 122 بازدید