حقیقتی تلخ و رایج در دانشگاه های ایران

با سلام خدمت دوستان عزیز زمین شناس

امیدوارم که خوب و سلامت باشید

راستش موضوعی هست که چندوقتیه ذهن منو به خودش مشغول کرده که دوست داشتم با شما درمیون بگذارم.

شاید بیشتر شما عزیزان هم مزه تلخ این حقیقت رو چشیده باشید که اساتید راهنما و یا مشاورتون شمارو مجبور می کنند که اسم اونها رو به عنوان نویسنده اول در مقاله خودتون درج کنید. نمیدونم که آیا این سوء استفاده از مقامه یا فرهنگ اشتباهی که در ایران وجود داره؟ احترام  به بزرگتر و استاد درست، ولی راستش من اینو نمیتونم درک کنم که چرا باید اساتید شاگردان خودشونو مجبور به اینکار بکنند؟!!

من به عنوان کسی که هم در داخل و هم در خارج از ایران مقاله داشتم اینو کاملا درک می کنم که نوشتن یک مقاله چقدر زمان بر و سخته، چه برسه به اینکه استادت مجبورت کنه که نتیجه زحمات خودتو به اسم ایشون چاپ کنی؟ حالا اصلا این کارم کردی، چه سودی به استادی میرسه که فقط در داخل ایران فعالیت می کنه و خیلی هم نزدیکه به بارنشستگی ؟

جناب استاد: شما که خیلی وقته در این منسب هستید چرا؟ چرا نتیجه زحمت دیگری رو به اسم خودتون ثبت می کنید؟ چرا دانشجوهاتون رو به زور تهدید ندادن اجازه دفاع یا ندادن توصیه نامه مجبور می کنید که نتیجه زحمات خودشونو به اسم شما ثبت کنند؟

 شاید این افراد باید از خودشون بپرسن که هدف از نوشتن مقاله چیه؟ داشتن لقب استاد به سادگی بیان می کنه که این افراد به اندازه کافی شناخته شده  و با تجربه هستند که این عنوان رو دریافت بکنند. خوب حالا من از این اساتید خواهش می کنم که خودشنو به جای شاگردانشون بگذارند  و آینده اونهارو ببینند. بیشتردانشجوهای ایران تمایل دارند که در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل بدهند و  اگر تمایل داشته باشند که این اتفاق در خارج از کشور بیفته ، برای گرفتن پذیرش، لزوم به داشتن رزومه هست که یعنی نام بردن مقالاتی که تا به حال داشتی و توصیه نامه که این یعنی؟............

در انتها یک خواهش هم دارم از اون عزیزانی که تن به این خواسته میدن، دوستهای عزیزم اگر امسال شما اینکارو نکنند، ظرف مدت کوتاهی این جو از بین میره، چرا حاضرین به هرعنوانی مقالتونو چاپ کنید؟ در خارج از ایران تمام ارزش یک مقاله به نویسنده اول داده میشه، مهم نیست شما چندتا مقاله به عنوان نویسنده دوم به بعد داشته باشید، برخلاف حقیقت مساله و تلاش شما،  متاسفانه ارزش و شناخت علمی شما همچنان پائین باقی می مونه. بایستی اضافه کنم، که به دلیل حاد بودن این مساله درایران خیلی از اساتید خارجی که با دانشجویان ایرانی در ارتباط هستند به این قضیه واقف هستند، و منو امسال من هستیم که بایستی جواب سوالهای اونها را در این زمینه که چرا گروهی از اساتید ایرانی اینکارو با دانشجویانشون می کنند، بدیم.

با آرزوی موفقیت

آزادبخت 

/ 0 نظر / 138 بازدید