نحوه اقدام برای مقطع فوق لیسانس یا دکتری دانشگاه های خارج از کشور-بخش 2

با سلام خدمت دوستان عزیزم

همونطور که خاطرتون هست، در قسمت قبلی به معرفی کلیات و مدارک لازم جهت اقدام برای مقاطع فوق لیسانس و دکتری در خارج از کشور پرداخته شد، در این قسمت سعی می کنم که بصورت جامع در مورد نحوه اقدام با شما عزیزان صحبت کنم

در طول آماده شدن مدارکتون شما باید به چند موضوع فکر کنید:

  1. آینده کاریتون فکر کنید و اینکه هدف شما از گرفتن این مدرک چیه و قصد دارین در آینده چیکار کنید؟ موضوع پایان نامه شما آینده کاریی و سرنوشت شمارو تعیین میکنه و در حقیقت بعد از اینکه مدرکتون رو گرفتید سایر افراد جامعه علمی و کاری شمارو متخصص اون موضوع میدونند، بنابراین در انتخاب موضوع کاریتون خیلی دقت کنید. لطفا در نظر داشته باشید که این حرف من به هیچ عنوان منکر تجربه کاری و تحصیلی شما قبل از ادامه تحصیلتون نیست و اونها هم روزی به کار شما خواهند اومد.
  2.  کشور مورد علاقتون برای ادامه تحصیل
  3. اینکه قصد دارین بعد از اتمام تحصیلتون برگردید، برین یک کشور ثالت و یا در همون کشور بمونید.
  4.  و در نهایت هزینه تحصیل

بعد از اینکه مدارکتون (بصورت حتمی بعد از گرفتن نمره زبان) آماده شد، شما باید برای تمامی سوالات بالا جواب داشته باشید :)

دوستانی که علاقه به ادامه تحصیل در کانادا و بخصوص آمریکا رو دارند باید بدونند که علاوه بر مدرک زبان به مدرک GRE) Graduate Record Exam) هم نیاز خواهند داشت. همه دانشگاه های آمریکا و بعضی از دانشگاه های کانادا و اروپا هم این مدرک رو میخوان، در مورد دانشگاه های کانادایی دیده شده که با داشتن معدل، تجربه و نمره زبان مناسب دانشگاه مورد علاقه GRE رو نمیخواد بنابراین اگه برای استاد یا دانشگاه خاصی تمایل به اقدام دارید و GRE ندارین باهاشون در میون بگذارید منتها نه در زمان درخواست دادن اولیه به استاد (اینو یادتون باشه ، در ادامه مطلب مفصل در موردش صحبت کنم).

و حالا نحوه اقدام :

بعد از اینکه کشور مورد علاقتون رو انتخاب کردید توی اینترنت دنبال رتبه بندی دانشگاه ها و کالج های اون کشور بگردید. اینکار 2 دلیل داره: 1- اطلاعات شما راجب به اون کشور بیشتر میشه 2- وبسایت اون موسسات رو بصورت یک لیست پیدا می کنید.

چیزی شبیه اینها:

100 دانشگاه برتر کانادا

100 دانشگاه برتر آمریکا 

 باید به خاطر داشته باشید که این لیستها بصورت سالیانه تغییر می کنند و اینکه اینها رتبه دانشگاهه نه دانشکده مورد علاقه شما.

حالا کار بعدی شما اینه که به وبسایت دونه دونه این دانشگاه ها برین و ببینین که نمره زبان درخواستی اون دانشگاه چیه؟ برای اینکار کافیه که در صفحه اصلی وبسایت اون دانشگاه در محل جستجو، کلمه Admission requirement رو جستجو کنید، فقط حواستون باشه که گاهی مدارک مورد نیاز و بخصوص تعداد معرف و نمره زبان برای دوره لیسانس، فوق و دکتری متفاوتند، بنابراین حتما برای مقطع خودتون رو پیدا کنید.

حالا 2 تا اتفاق میفته یا نمره درخواستی رو دارین یا نه. اگه نه که برین سراغ دانشگاه بعدی توی لیست و اگر دارین برین سراغ  وبسایت دانشکده مورد علاقتون . مراحل بازدید معمولا اینطوریه:

Home   Departments   choose your department for example geology or Earth

sciences and then  Faculty or People

از اونجایی که این مطلب ار اهمیت زیادی برخورداره، انشالا در قسمت بعد به ادامه اون میپردازم

با آرزوی موفقیت برای شما عزیزان

آزادبخت

/ 0 نظر / 21 بازدید