ساعت زمین چیست؟

انجمن حمایت از حیوانات استرالیا در سال 2007 به منظور حمایت از جلوگیری تغییرات آب و هوا اقدام به برگزاری اولین ساعت زمین نمود. این حرکت نشان داد که تمامی اقشار جامعه شامل کودکان، بزرگسالان، سیاستمداران و ... می توانند در تغییر محیط زندگی خود تاثیرگذار باشند. در آن سال 2.2 میلیون نفر  از ساکنین سیدنی ( استرالیا) و  بیش از 2000 شرکت به مدت یک ساعت چراغ های خود را در حمایت از جلوگیری تغییرات آب و هوایی خاموش کردند.

برج CN تورنتو قبل و بعد ساعت زمین 2012

استرالیا قصد داشت تا در سال 2008 این برنامه را در سایر شهرهای خود گسترش دهد اما در همین هنگام بود که تورنتو ( کانادا) آمادگی خود را برای شرکت در این برنامه اعلام داشت. اندکی پس از این واقعه 35 کشور و 400 شهر جهان به جمع این دو شهر پیوستند و آمادگی خود را اعلام نمودند و بدین صورت این حرکت به هدف اصلی خود که آمادگی جهانی در کنترل تغییرات آب و هوایی بود دست یافت.

و اکنون این حرکت به ثبت جهانی رسیده و هرساله در آخرین شنبه ماه مارس درست در اوایل شب به وقت محلی، چراغ ها به مدت یک ساعت خاموش می شوند.

در سال 2011؛ 135 کشور جهان در حمایت از این واقعه یک ساعت برقهای خود را خاموش کردند و اکنون با توجه به گستردگی هدف این حرکت در جهان، بانیان و حامیان آن بر این باورند که بتوانند با توجه به معنای واقعی ساعت زمین به اهداف بزرگتری همچون داشتن سیاره ای پایدارتر دست یابند.

و اما ساعت زمین 2012

 در ساعت زمین امسال بیشتر کشورهای جهان حضور داشتند اما نقطه عطف این رخداد، شرکت بیش از پیش کشورهای آسیایی و آسیای شرقی و پیام نلسون ماندلا در حمایت از این حرکت بود. باعث خوشحالی اینجانب است که ایران عزیز ما نیز برای دومین سال متوالی در این رخداد جهانی حضور داشت و با خاموش کردن چراغهای های نمادهایش همچون برج میلاد و سی و سه پل در این حماسه جهانی حضور یافت.

جهت اطلاعات بیشتر لطفا به وبسایت ساعت زمین و یا نسخه فارسی آن مراجعه نمائید.

گردآوری و ترجمه: زینب آزادبخت     

منبع: وبسایت ساعت زمین

/ 0 نظر / 54 بازدید