دکتر عبدالمجید یعقوب پور ، پدر زمین شناسی اقتصادی ایران درگذشت

دوستای خوبم سلام، امیدوارم که خوب باشید

امروز در بین زمین شناس ها یک خبر پیچید که خیلی ناراحت کننده بود، فوت دکتر یعقوب پور............

بیشتر زمین شناس ها و بخصوص دوستان گرایش اقتصادی ایشونو با کتاب زمین شناسی اقتصادیشون که در دوران لیسانس برای درس اقتصادی تدریس میشه و منبع آزمون کارشناسی ارشد هم هست میشناسند. من به شخصه به عنوان فارغ التحصیل گرایش اقتصادی، کتاب ایشونو خوندم و علم خودمو مدیون افرادی مثل ایشون هستم. جا داره که به عنوان ادمین گروه زمین شناسان دانشگاه اسلامی این مصیبتو به خانواده ایشون و جامعه زمین شناسی ایران تسلیت عرض کنم و از خداوند برای بازماندگان ایشون طلب آرامش و صبر کنم. امیدوارم که خدا ایشونو قرین رحمت قرار بدهند.

و اما کمی در مورد ایشون:

دکتر عبدالمجید یعقوب پور در سال 1320 در بروجرد به دنیا آمد و تحصیلات مقدماتی خود را در همین شهر به اتمام رساند . از همان ابتدای تحصیل رنگ سنگها برایش جذابیت خاصی داشت و مشتاق بود علت این تفاوت رنگها را بداند. به گفته دکتر در اردوهای دسته جمعی مشغول جمع کردن انواع و اقسام سنگها بوده و همین علاقه باعث شد تا پس از تنها یک سال تحصیل در رشته کشاورزی به زمین شناسی تغییر رشته دهد

در سال 1342 از دانشگاه تربیت معلم فارغ التحصیل شده و مدت 5 سال دبیر آموزش و پرورش و سپس دبیر آزمایشگاه بود. بعد از آن در گروه زمین شناسی دانشسرای عالی سابق (دانشگاه تربیت معلم) مشغول به خدمت شد. وی برای ادامه تحصیل به آمریکا رفته و در سال 58 موفق به اخذ درجه دکتری در رشته زمین شناسی اقتصادی گردید. پس از بازگشت به ایران با چندین مرکز از جمله مرکز نشر دانشگاهی، وزارت معادن و فلزات و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور همکاری کرده است و اکنون حاصل دسترنج سالها تجربه را بصورت کتاب و مقاله ارائه می¬دهد که شاید مثمر ثمر علاقمندان به این رشته واقع شود.


در سال 85 دکتر بعنوان زمین شناس نمونه انتخاب شد که این امر بار مسئولیت او را بیشتر کرد. البته چون خانواده دکتر نیز تحصیلاتی در این رابطه دارند (همسر ایشان کارشناس ارشد دیرینه شناسی گیاهی از آمریکا و فرزندشان کارشناس ارشد زمین شناسی اقتصادی) او را در رسیدن به این نقطه یاری کردند.

لازم به ذکر است؛ مراسم ختم آن مرحوم، روز پنج‌شنبه 25 خردادماه، از ساعت 13.30 لغایت 15.30در مسجد‌الرضا واقع در خیابان خرمشهر، میدان نیلوفر برگزار می‌شود.

منبع: وبلاگ شخصی فرهاد داودوندی

/ 1 نظر / 136 بازدید
عطالو

با نهایت تاثر و غم درگذشت پدر علم و اخلاق دکتر یعقوب پور را به جامعه دانشگاهی و اهالی شهر بروجرد تسلیت عرض می نمایم. بروجرد باید افتخار کند که چنین فرزندی را در دامن خود به بار آورده است. ای کاش کمی درنگی می کرد زمانه اندی تا به فلک می گفتیم: این گل خطا بکندی شاگرد و ارادتمند استاد- صولت عطالو ، اهر آذربایجان